Kada buduća majka uđe u 16. nedelju trudnoće, nalazi se usred drugog trimestra. Ovo je period kada mnoge trudnice počinju da osećaju olakšanje od simptoma koji su ih možda mučili tokom prvog trimestra. Pored fizičkih i emocionalnih promena koje se dešavaju, ovaj period često označava i početak brojnih priprema za dolazak novog člana porodice. U ovom blogu pokrićemo ključne aspekte 16. nedelje trudnoće, uključujući razvoj fetusa, promene koje majka može očekivati, zdravstvene savete i neophodne pripreme.
Razvoj fetusa u 16. nedelji trudnoće
U 16. nedelji trudnoće, beba intenzivno raste i razvija se. Velika je otprilike kao avokado i teži oko 100 grama. Bebin skelet se oblikuje – kosti postaju čvršće, a mišići sve jači. Pokreti su sve koordiniraniji, iako je moguće da ih majka još uvek neće osetiti. Bebine oči su još uvek zatvorene, ali će uskoro početi da reaguje na svetlost. Takođe, u ovoj fazi razvoja, beba počinje da čuje zvukove, uključujući otkucaje majčinog srca i glas.
Simptomi i promene kod majke
Iako je prvo tromesečje često povezano sa mučninom i umorom, u 16. nedelji trudnoće mnoge žene počinju da se osećaju bolje. Energija se obnavlja, a mučnina postepeno nestaje. Međutim, to ne znači da nema novih simptoma. Neki od njih mogu uključivati:
- Proširene krvne sudove i poboljšanu cirkulaciju, što može dovesti do osećaja toplote i crvenila lica.
- Rastuća materica može početi da vrši pritisak na bešiku, uzrokujući češće mokrenje.
- Može doći do promene pigmentacije kože, pojavljivanja tamnih linija na stomaku (linea nigra) ili maske trudnoće na licu (melazma).
- Povećanje apetita je uobičajeno, kao i želja za određenim vrstama hrane.
Bitno je napomenuti da svaka trudnica doživljava drugačiji skup simptoma i da nema univerzalnog iskustva trudnoće.
Prehrana i vežbanje u drugom trimestru
Zdrav način života je neophodan za zdravu trudnoću. Ishrana bogata esencijalnim nutrijentima, kao što su proteini, kalcijum, gvožđe, i folna kiselina, ima izuzetan značaj za razvoj bebe. Takođe, potrebno je unositi dovoljno tečnosti i izbegavati alkohol, kofein i nezdravu brzu hranu.
Što se tiče vežbanja, ukoliko trudnica nema medicinskih kontraindikacija, umerna fizička aktivnost je preporučljiva. Hodanje, blagi aerobik, plivanje i joga za trudnice su odlični izbori. Vežbe mogu pomoći u održavanju kondicije, smanjenju stresa i pripremi tela za porođaj. Naravno, pre početka bilo kakvog programa vežbanja, neophodno je konsultovati se sa lekarom.
Ultrasoundski pregledi i prenatalni testovi
U toku 16. nedelje trudnoće, mnoge trudnice idu na ultrazvučni pregled. Ultrazvuk u ovom periodu može pružiti uvid u razvoj fetusa, uključujući proveru posteljice, amnionske tečnosti i, u nekim slučajevima, otkrivanje pola deteta. Pored toga, postoje i druge vrste prenatalnih testiranja kao što su dabl test i amniocenteza, koje se rade kako bi se procenio rizik od genetskih i hromozomskih abnormalnosti. Važno je razgovarati sa lekarom o rizicima i koristima ovih testova.
Pripreme za dolazak bebe
Drugi trimestar je idealan period za početak priprema za dolazak bebe. To uključuje razmišljanje o opremanju bebine sobe, kupovini odgovarajuće dečije opreme, kao što su kolica, krevec i autosedište. Mnoge buduće roditelje takođe počinju da razmišljaju o pohađanju kurseva za trudnice, što može biti izuzetno korisno za pružanje informacija i veština potrebnih za roditeljstvo.
Sada je takođe dobro vreme za planiranje odmora ili “babymoon”, budući da su mnoge trudnice tokom drugog trimestra pune energije i osećaju se dovoljno udobno za putovanje. Naravno, svaki plan putovanja treba prethodno razmotriti i usaglasiti sa zdravstvenim stanjem i savetima lekara.
Završno, 16. nedelja trudnoće je vreme kada buduća majka može intenzivnije da se veže za svoje dete, da planira i sanja o zajedničkoj budućnosti. Iako može doneti nove izazove, ovo je uzbudljivo razdoblje koje označava korak bliže susretu sa novim životom koji raste unutar nje.