Kada se približava kraj trudnoće, mnoge žene počinju da istražuju prirodne metode koje bi mogle da ubrzaju početak porođaja. Jedno od često postavljenih pitanja od strane budućih majki je da li konzumacija određene hrane može da izazove porođaj. Na internetu se može naći mnoštvo anegdota i saveta o hrani koja navodno ima “magična” svojstva kada je u pitanju pokretanje kontrakcija. Ipak, naučni dokazi o efikasnosti ovih metoda su ograničeni, a preporučuje se da se svaka buduća majka pre pokušaja konsultuje sa svojim lekarom ili babicom.
Određena hrana koja se smatra da može podstaći porođaj
Postoji nekoliko vrsta hrane za koje se tradicionalno veruje da mogu podstaći porođaj. Među njima su ljuta hrana, datule, ananas, crvena paprika i neki biljni čajevi. Teorija je da ljuta hrana može da izazove pojačanu aktivnost digestivnog sistema, što može rezultirati i povećanjem aktivnosti materice. Datule su poznate po visokom sadržaju prirodnih šećera i vlakana, te se smatra da mogu uticati na mekoću grlića materice, pripremajući ga za porođaj. Ananas sadrži enzim bromelain za koji se vjeruje da može doprineti omekšavanju grlića materice. Crvena paprika sadrži supstancu po imenu kapsaicin, koja navodno može stimulisati proizvodnju endorfina, prirodnih bolovača koji mogu imati ulogu u procesima koji pokreću porođaj, dok neki biljni čajevi, kao što je čaj od lista maline, imaju tradicionalnu upotrebu u pripremi tela za porođaj.
Šta kažu studije?
Većina naučnih istraživanja koja se bave uticajem hrane na indukciju porođaja nema čvrste zaključke koji bi podržali ideju da bilo koja vrsta hrane može pouzdano izazvati porođaj. Iako postoje istraživanja koja ukazuju na moguće koristi od konzumiranja određene hrane, kao što su studije u kojima su datele povezane sa kraćim latentnim fazama rada, potrebno je daleko više istraživanja kako bi se došlo do definisanih i pouzdanih zaključaka. Inicijacija porođaja je složen proces kojim upravljaju mnogi hormonalni i fizikalni faktori, i nije potpuno razjašnjeno kako i u kojoj meri ishrana utiče na taj proces.
Prevremena upotreba metoda indukcije porođaja
Neke žene mogu biti nestrpljive i žele da isprobaju razne metode indukcije porođaja pre nego što je to medicinski preporučljivo. Važno je znati da je indukcija porođaja bez medicinskog nadzora i pravog razloga potencijalno opasna kako za majku tako i za bebu. Trudnoća bi trebalo da traje određeno vreme – obično oko 40 nedelja – kako bi se dete pravilno razvilo i bilo spremno za život van materice. Prevremeno izazvani porođaji mogu povećati rizik od raznih komplikacija, kao što su respiratorni problemi kod bebe, teškoće u dojenju ili čak potreba za intenzivnom negom novorođenčeta.
Konsultacije sa medicinskim osobljem
Bez obzira na to što se odlučili da probate, razgovor sa vašim lekarom, babicom ili medicinskom sestrom je obavezan. Oni će vam dati najbolji savet zasnovan na vašem ličnom zdravstvenom stanju i stanju vaše bebe. Ako postoji medicinska potreba za indukcijom porođaja, to će se obaviti u kontrolisanom okruženju sa odgovarajućim medicinskim nadzorom. Uvek imajte na umu da je primarni cilj zdrav ishod trudnoće i bezbednost i majke i deteta.
Alternative za ubrzavanje prirodnog procesa porođaja
Za žene koje se približavaju terminu, ili su čak prešle termin trudnoće, postoje neinvazivne i generalno bezbedne metode koje mogu pomoći u pripremi tela za porođaj. Kretanje i lagan vežbanje, akupunktura i određene tehnike masaže su neke od metoda koje se mogu razmotriti. Važno je, međutim, da se ove aktivnosti sprovode uz saglasnost i pod nadzorom stručnjaka.