Kako pravilno raditi vežbu: Mala munja poza (Laghu Vajrasana) u jogi

Mala munja poza ili Laghu Vajrasana je vežba koja se često koristi u jogi za jačanje mišića leđa i poboljšanje držanja tela. Ova poza takođe pomaže u otvaranju grudnog koša i poboljšanju cirkulacije.

Evo kako da pravilno izvedete Mala munja poziciju:

1. Kleknite na tepih ili prostirku sa nogama blago rastavljenim.
2. Položite šake na bokove.
3. Udišite polako, nakon čega se lagano nagnite unazad prateći dah.
4. Savijte leđa dok ne osetite blago istezanje u grudnom košu.
5. Položite šake na potkolenice i zadržite ovu poziciju oko 10-15 sekundi.
6. Izdahnite polako dok se vraćate u početnu poziciju.

Kada izvodite ovu vežbu, važno je da ne opterećujete zglobove kolena i da su vam stopala ravno na zemlji. Takođe, treba da držite ramena blago spuštena i da ne savijate vrat.

Ako osetite neku vrstu nelagodnosti ili bola dok izvodite ovu pozu, prekinite i obratite se instruktoru joge za savete i korekciju tehnike. Redovno vežbanje ovog položaja će vam pomoći da povećate fleksibilnost i smanjite napetost u leđima.

Kako da uključim prevod (titl) na mom jeziku?

Mala munja poza (Laghu Vajrasana) u jogi: koje su koristi od ove vežbe

Laghu Vajrasana ili mala munja poza je vežba koja se fokusira na jačanje i stabilizaciju donjeg dela leđa i trbušnih mišića. Ova poza se sprovodi tako što se sedne na pete i spusti telo na pod, rukama ispred sebe. Za one sa ograničenjima u kolenima, preporučuje se postavljanje jastuka ili ćebeta ispod kolena.

Ova vežba je korisna za one koji imaju bol u donjem delu leđa i za one koji žele poboljšati ravnotežu i stabilnost u telu. Ona takođe stimuliše probavu i pomaže u održavanju zdravog krvotoka. Dodatno, Laghu Vajrasana je odlična vežba za poboljšanje držanja tela.

Međutim, postoje i kontraindikacije za ovu vežbu. Osobe sa povredama ili infekcijama kolena, potkolenice ili skočnog zgloba, kao i trudnice i osobe sa kardiovaskularnim problemima, ne bi trebalo da rade ovu pozu. Ukoliko osjetite bol ili nelagodu, odmah prekinite vežbu.

Ukratko, Laghu Vajrasana može biti korisna vežba za one koji žele izgraditi snagu i stabilnost u donjem delu leđa i abdomenu, kao i za one koji žele poboljšati ravnotežu i držanje tela. Kao i sa svakom drugom vežbom, važno je da se konsultujete sa stručnjakom pre nego što započnete ovu vežbu, naročito ako imate bilo kakve zdravstvene probleme.

Mala munja poza (Laghu Vajrasana) u jogi: najčešće greške pri izvođenju ove vežbe

Jedna od najčešćih grešaka pri izvođenju laghu vajrasane je savijanje kolena u spoljašnjem smeru, umesto da su usmerena prema napred. Ova greška ne samo da može dovesti do bolova u kolenima, već i do povreda ligamenata.

Takođe, mnogi ljudi često zauzimaju pogrešnu poziciju stopala, što može uticati na pravilno držanje torza i kičme. Potrebno je obratiti pažnju da su stopala u pravoj liniji sa kukovima, tako da se telo može pravilno ravnotežiti.

Napetost u vratu i ramenima takođe je česta greška pri izvođenju ove vežbe. Treba izbegavati naginjanje glave napred ili ka gore, i držati ramena opušteno i spuštena.

Kao i kod svake druge vežbe u jogi, važno je da ne forsirate telo i da slušate svoje granice. Ako osetite bol ili nelagodnost, odmah prestanite sa vežbom i potražite savet stručnjaka. Upravo zbog toga, pre nego što krenete sa izvođenjem mala munja poze, savetujemo da se obratite svom instruktoru joge i dobro se zagrejete pre početka vežbe.

Mala munja poza (Laghu Vajrasana) u jogi: mere opreza pri izvođenju ove vežbe

Laghu Vajrasana, ili Mala munja poza, je poza u jogi koja se često izvodi kao zagrevanje pre glavnog dela vežbe. U ovoj pozi, sedite na petama sa stopalima pritiskajući jedno uz drugo, dok se ruke stavljaju na kolena ili butine. Iako je ova poza relativno laka za izvođenje, postoje određene mere opreza koje treba imati na umu.

Pre svega, važno je osigurati da su stopala i kolena pravilno pozicionirani kako bi se izbegla prevelika napetost u kolenima ili listovima. Takođe, treba izbegavati izvođenje ove vežbe ako imate bilo kakve povrede u kolenima ili donjem delu leđa, ili ako ste nedavno operisali ova područja tela.

Ukoliko osetite bilo kakvu nelagodnost tokom izvođenja ove vežbe, prekinite sa izvođenjem i konsultujte se sa instruktorom joge. Takođe, laghu vajrasana se ne preporučuje ukoliko imate problema sa cirkulacijom u nogama ili ako ste u drugom trimestru trudnoće.

Na kraju, važno je imati u vidu da se u jogi radi o tome da se sluša svoje telo i prilagođava vežbe svojim mogućnostima. Ukoliko počnete da osećate bilo kakvu nelagodnost ili napetost tokom izvođenja ove vežbe, ne oklevajte da prekinete s izvođenjem ili da svoju poziciju prilagodite.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu