Kako prepoznati znake mašohizma

Mašohizam je pojam koji se često koristi u razgovoru, ali ne uvek sa jasnim razumevanjem šta on zapravo predstavlja. Ovaj termin se može odnositi na različite aspekte ljudskog ponašanja – od blagih oblika uobičajenih u svakodnevnom životu, do ekstremnih manifestacija koje zahtevaju stručnu pažnju. Razumevanje mašohizma, njegovih oblika i znakova važno je kako bismo prepoznali određene obrasce ponašanja kod sebe i drugih, te na vreme potražili pomoć ukoliko je potrebno. U ovom tekstu ćemo pokušati dati uvid u to šta je mašohizam, kako se on manifestuje i na koji način možemo prepoznati njegove znake.

Šta je mašohizam?

Mašohizam predstavlja tendenciju osobe da nalazi zadovoljstvo u fizičkom ili psihičkom bolu, bilo da se taj bol samoinfliktira ili mu je druga osoba izvor. Termin je nastao prema imenu Leopolda von Sacher-Masocha, pisca koji je opisao ovakvu vrstu ponašanja u svojim delima. U psihologiji, mašohizam se može pojaviti kao deo seksualnog odnosa, ali i u mnogo širem, ne-seksualnom kontekstu. Osoba može imati sklonost prema samoponižavanju, samožrtvovanju ili stalnom doživljavanju neuspeha. Važno je razlikovati normalne izazove od tendencija mašohizma, koje mogu biti znak dubljih psiholoških problema.

Znaci psihološkog mašohizma

Da bismo prepoznali mašohizam, važno je obratiti pažnju na nekoliko ključnih znakova. Pre svega, osobe koje pokazuju sklonost ka mašohizmu često biraju situacije ili veze u kojima će iskusiti bol, bilo fizički ili emocionalni. Može se raditi o ljubavnim vezama sa ljudima koji ih zlostavljaju ili ostanak na poslu gdje su izloženi konstantnom stresu i negativnim kritikama. Ponašanje mašohista se može manifestovati kroz sklonost ka autodestruktivnim akcijama, kao što su preterano konzumiranje alkohola, nepotreban rizik ili samopovređivanje.Drugi znak je osećaj krivice ili srama koji osoba doživljava unutar sebe, što može voditi ka raznim oblicima samožrtvovanja i nepotrebnom podnošenju patnje. Mašohističe često imaju nisko samopoštovanje i doživljavaju sebe kao osobe koje zaslužuju bol ili kaznu. Takođe, mogu imati potrebu da budu “spasioci” u odnosima, a da pri tome zanemare sopstvene potrebe i dobrobit. Treći znak mogu biti ponavljajući obrasce ponašanja kojih osoba nije svjesna, a koji je dovode do neprijatnih iskustava. Na primer, osoba će možda stalno ulaziti u veze sa partnerima koji su emocionalno nedostupni ili agresivni, ili će u profesionalnom okruženju uvek izabrati pozicije koje ne donose zadovoljstvo ili priznanje.

Kako se mašohizam manifestuje u svakodnevnim situacijama?

Mašohizam nije ograničen samo na ekstremne situacije ili odnose, već se takođe može naći i u svakodnevnom životu. Često ne prepoznajemo ove obrasce jer se oni ne doživljavaju kao dramatični ili opasni, već kao deo “normalnog” života. Primeri običnog mašohizma mogu uključivati stavljanje potreba drugih ispred sopstvenih, izbegavanje konfrontacije čak i kada su naše granice prekoračene, ili samokritičnost koja prelazi granice konstruktivne samoevaluacije.Kod mašohizma u svakodnevici mogu se naći ljudi koji konstantno pritvrdjuju zahteve drugih, unatoč tome što su preopterećeni, ili oni koji ostaju u neproduktivnim ili štetnim situacijama iz straha od promene ili neuspeha. S tim u vezi, kašnjenja ili odlaganja u ostvarivanju ličnih ciljeva takođe mogu biti izraz mašohističkog ponašanja, gde osoba svjesno ili nesvesno izbegava postizanje onoga što bi joj donelo zadovoljstvo.

U zaključku, razumevanje mašohizma i njegovih manifestacija može biti ključno za prepoznavanje i promenu štetnih obrazaca ponašanja. Neophodno je biti svestan znamenja ovakvih tendencija kako bismo mogli pravilno da se nosimo sa njima. Važno je priznati i obratiti se za pomoć ukoliko primetimo mašohističko ponašanje kod sebe ili kod nekoga iz našeg okruženja. Psihoterapija i drugi oblici podrške su od suštinskog značaja za razbijanje ovih negativnih obrazaca i za izgradnju zdravijeg i ispunjenijeg života. Bilo da se mašohizam pojavljuje u blagim oblicima ili kao deo ozbiljnijih problema, važno je prepoznati ga i rukovati se sa njim na konstruktivan način.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu