Trudnoća je vreme velikih promena u životu svake žene, kako emocionalnih, tako i fizičkih. Jedna od čestih promena koje trudnice iskusju jeste kratkoća daha. Kratkoća daha, poznata i kao dispneja, može da bude uobičajena pojava tokom trudnoće, ali u nekim slučajevima može signalizirati i na ozbiljnije probleme. Kako biste bili sigurni šta je normalno a šta zahteva posetu lekaru, u nastavku ćemo razraditi neke od ključnih faktora i simptoma koje treba imati na umu.
Uzroci kratkoće daha tokom trudnoće
Tokom trudnoće, telo žene prolazi kroz niz promena kako bi podržalo razvoj fetusa. Jedna od tih promena je i povećanje nivoa hormona, poput progesterona, koji stimulisanjem delovanja centra za disanje u mozgu može dovesti do osećaja nedostatka vazduha. Dodatni faktori koji doprinose kratkoći daha su povećanje veličine uterus i dijafragme zahvaćene zbog rastućeg ploda. Takođe, povećanje volumena krvi može staviti veći pritisak na srce, potencijalno doprinoseći osećaju nedostatka vazduha.
Šta se smatra normalnim?
Normalno je iskusiti blagu do umjerenu kratkoću daha tokom trudnoće, posebno u drugom i trećem trimestru. Kako beba raste, pritisak na dijafragmu i pluća se povećava, i može teže biti da se uzme dubok dah. Većina trudnica oseti poboljšanje nakon što se bebina glava spusti u karlicu pripremajući se za porođaj, jer se smanjuje pritisak na dijafragmu.
Kada treba potražiti medicinsku pomoć?
Ako kratkoća daha postaje teška, ili ako je pratena bolom u grudima, suvim kašljem, vrtoglavicom ili otežanim disanjem čak i kada ste u mirovanju, važno je odmah potražiti lekarsku pomoć. Ovi simptomi mogu ukazivati na anemiju, plućnu emboliju, hipertenziju ili neku drugu bolest srca, i zahtevaju hitnu medicinsku intervenciju.
Načini za ublažavanje kratkoće daha tokom trudnoće
Da biste ublažili osećaj kratkoće daha tokom trudnoće, možete pokušati sa nekoliko jednostavnih tehnika. Prvo, obratite pažnju na svoje držanje tela. Sedite pravo sa ispruženim leđima kako biste omogućili plućima da se što više prošire. Takođe, izbegavajte ležanje na leđima, pogotovo kako trudnoća napreduje, jer to može dodatno povećati pritisak na pluća. Redovno vežbanje, uz konsultaciju sa vašim lekarom, takođe može biti od pomoći, kao i vežbe disanja koje možete naučiti na časovima pripreme za porođaj.
Praktični saveti za svakodnevni život
U vašem svakodnevnom životu, pokušajte da planirate aktivnosti tako da imate dovoljno vremena da ih obavite bez žurbe, što može smanjiti osećaj nedostatka vazduha. Ako se penjete uz stepenice, radite to polako i sa pauzama ako je potrebno. Snažan, kvalitetan san takođe je važan, kao i dobro balansirana ishrana koja može pomoći u održavanju energije i smanjenju osećaja umora i nedostatka zraka.
U zaključku, kratkoća daha tokom trudnoće može biti neprijatna, ali često je to samo normalni deo procesa. Važno je slušati svoje telo, razlikovati normalne simptome od potencijalno opasnih, i ne oklevati da potražite medicinsku pomoć ako se pojave zabrinjavajući simptomi. Uvek konsultujte svog lekara s bilo kakvim pitanjima ili zabrinutostima vezanim za vaše zdravlje i zdravlje vaše bebe.