Pražnjenje tokom trudnoće: šta je normalno, a šta ne?

Trudnoća predstavlja jedno od najvažnijih i najčešće najlepših perioda u životu žene. Tokom trudnoće, žensko telo prolazi kroz brojne promene, uključujući i promene u vaginalnom pražnjenju. Te promene mogu biti uobičajene i deo normalne fiziologije, ali ponekad mogu ukazivati i na potencijalne probleme. U ovom tekstu ćemo detaljno analizirati koje su to promene normalne, a kada bi trebalo da se obratite lekaru.

Značaj pražnjenja za zdravlje žene

Vaginalno pražnjenje je prirodna pojava i ima važnu ulogu u održavanju vaginalnog zdravlja. Ono pomaže u čišćenju i vlaženju vaginalne oblasti, i sadrži korisne bakterije koje štite vaginu od infekcija. Tokom trudnoće, promene u nivou hormona, cirkulaciji krvi i metabolizmu mogu dovesti do promena u konzistenciji, boji i mirisu pražnjenja.

Normalne promene vaginalnog pražnjenja tokom trudnoće

Uobičajeno je da se količina vaginalnog pražnjenja povećava tokom trudnoće. Ovo je posledica povećanja protoka krvi u pelvicnom području i promena u vaginalnoj flori. Normalno pražnjenje tokom trudnoće je obično beličaste ili blago žućkaste boje, može biti prozirno i bez jakog mirisa. Ovakvo pražnjenje je poznato kao leukoreja i smatra se sasvim normalnom pojavom. Ako primetite da se količina pražnjenja iznenada povećava, da postoji promena u konzistenciji – postaje vodeno ili penušavo, to može biti znak infekcije ili nekog drugog zdravstvenog stanja. Svrab, crvenilo ili iritacija isto tako nisu normalni i mogu ukazivati na prisustvo infekcije, kao što su gljivične infekcije, bakterijska vaginoza ili polno prenosive bolesti.

Neobične promene koje zahtevaju medicinsku pažnju

Neke promene u vaginalnom pražnjenju tokom trudnoće mogu zahtevati hitnu medicinsku pažnju. Na primer, ako zabeležite prisustvo zelenkastog, žućkastog pražnjenja sa neprijatnim mirisom, to može ukazivati na seksualno prenosivu bolest ili bakterijsku vaginozu i ne treba da se zanemari. Isto tako, pojava velikih količina vodeno izraženog pražnjenja može ukazivati na pucanje membranes, što je znak da se amnionska tečnost izliva i može ukazivati na prevremeni porođaj.

Svako pražnjenje koje je praćeno bolom, krvarenjem ili je pomešano sa krvlju, treba odmah da se izvešti vašem lekaru. Krvarenje može biti znak više problema, uključujući ektopičnu trudnoću, prevremeno odlubljivanje posteljice ili placentu previju.

Kako se nositi sa promenama vaginalnog pražnjenja

Držanje vaginalne higijene je veoma važno, a posebno tokom trudnoće. Koristite blage, bezmirisne sapune i izbegavajte upotrebu agresivnih hemikalija ili parfemisanih proizvoda u intimnoj regiji. Takođe, preporučuje se nošenje pamučnog donjeg veša i izbegavanje veša koji je preusko ili napravljen od sintetičkih materijala koji mogu povećati znojenje i time rizik od infekcija. Ni u kom slučaju nemojte koristiti tampone tokom trudnoće, jer mogu povećati rizik od infekcija. Ako primetite bilo koju od do sada navedenih zabrinjavajućih promena, ne oklevajte da kontaktirate svog ginekologa odmah.

Kada posetiti lekara

Slušajte svoje telo i budite svesni bilo kakvih promena. Ako niste sigurni da li je pražnjenje koje doživljavate normalno, bolje je da budete sigurni i posetite svog lekara. Vaš lekar može uzeti uzorak pražnjenja kako bi ga testirao na infekcije i dati vam odgovarajuće smernice ili tretman ukoliko je to potrebno.Praćenje svih simptoma i promena koje doživljavate tokom trudnoće je ključno za vaše zdravlje i zdravlje vaše bebe. Ne zaboravite da je pravovremena medicinska praćenja jedan od najboljih načina da osigurate da vaša trudnoća bude što sigurnija i zdravija za vas oboje.

Trudnoća je kompleksna i dinamična promena koja zahteva pažnju na mnoge detalje, uključujući i vaginalno pražnjenje. Budite u kontaktu sa svojim telom i zdravstvenim pružaocima kako bi ste osigurali najbolji ishod za vas i vašu bebu.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu