Primer rasporeda ishrane za malu decu – raspored obroka za decu uzrasta 1 i 2 godine

Prva i druga godina detetovog života su kritični periodi za razvoj pravilnih prehrambenih navika i za osiguranje adekvatnog unosa hranljivih materija neophodnih za rast i razvoj. Roditelji se često suočavaju sa izazovom uspostavljanja balansiranog rasporeda ishrane koji će podmiriti sve nutritivne potrebe njihovog mališana, dok će u isto vreme biti prilagodljiv i u skladu sa porodičnim dnevnim rutinama. U ovom tekstu ćemo razmotriti kako može izgledati optimalan raspored ishrane za decu uzrasta od 1 do 2 godine i kako da se suptilno uvedu zdrave prehrambene navike koje će dete nositi kroz život.

Uzrast 1 godina: Razvoj prehrambenih navika

U prvoj godini života, deca počinju da prelaze sa isključivo mlečne ishrane na čvrstu hranu. Idealno je da ovaj prelaz bude postepen i u skladu sa detetovim razvojem. Na samom početku, fokus treba biti na pire-oblicima voća i povrća, kao i na uvođenju jednonamirnica, kako bi se dete postepeno naviklo na različite ukuse i teksture i kako bi se moglo uočiti da li postoje alergijske reakcije na određene namirnice.

Raspored obroka u prvoj godini

Do navršene prve godine, idealno je stremiti ka tri glavna obroka i dve užine. Prvi obrok može uključiti kašicu od žitarica obogaćenu gvožđem ili pire voća. Drugi obrok se može sastojati iz pire povrća i proteinske komponente, kao što je npr. kuvano izgnječeno meso. Užine mogu biti manje porcije voća, laganih kašica, ili mali komadići mekane hrane koju dete može sama da jede, naravno pod nadzorom. Večernji obrok može uključiti i malo mlečnih proizvoda kao što je jogurt ili pasirani sir.

Vreme za obrok i navikavanje na stolicu

Veoma je važno da se određena vremena za obroke uspostave i da se drže rutine. Na taj način, dete uči da razlikuje vreme za igru i vreme za jelo. Takođe, to pomaže u uspostavljanju normalnog ritma varenja i navikavanju deteta na korišćenje nošice, pošto će redovnim obrocima i varenjem dete lakše uspostaviti rutinu za odlazak na toalet.

Uzrast 2 godine: Proširivanje pallete ukusa

Kada dete napuni 2 godine, može se primetiti povećan interes za različite vrste hrane. Ovo je savršen trenutak da se introdukuju novi ukusi i recepti. Dete već treba da jede veći spektar namirnica, uključujući sveže voće i povrće, žitarice, mahunarke, meso i mlečne proizvode. Važno je pratiti reakcije na potencijalne alergene i uvoditi nove namirnice pojedinačno.

Primer rasporeda obroka za dvogodišnjaka

Raspored obroka za dvogodišnjaka se može sastojati od doručka, užine, ručka, popodnevne užine i večere. Doručak može sadržati celovite žitarice sa mlekom ili jogurtom i malo voća. Užina može biti nešto prostije, kao što su npr. integralni keksići ili komad voća. Ručak može biti raznovrsniji i sadržajniji, uključujući proteine (meso ili riba), složene ugljene hidrate (integralni pirinač, testenina) i povrće. Popodnevna užina može biti slična jutarnjoj, a večera treba da bude lakša i da se sastoji od manje porcija hrane bogate hranljivim materijama.

Nutritivne potrebe i unos tečnosti

Osim pravilnog rasporeda obroka, veoma je bitno voditi računa o ukupnom dnevnom unosu hranljivih materija, kao i o hidrataciji. Deca u uzrastu od 1 do 2 godine trebaju redovan unos tečnosti tokom dana. Voda je uvek najbolji izbor, ali je i unos mleka važan za rast i razvoj. Treba izbegavati slatke sokove i gazirane piće, jer mogu dovesti do neželjenog unosa šećera i kalorija.

Pažljivo planiranje i redovno praćenje detetove ishrane mogu osigurati formiranje zdravih navika koje će pozitivno uticati na njihov ukupan razvoj. Saradnja sa pedijatrom takođe može biti od velike pomoći u praćenju detetovog napretka i eventualnom prilagođavanju rasporeda obroka i ishrane prema potrebama deteta.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu