Razvoj bebe mesec po mesec

Roditeljstvo je jedno od najlepših i najkompleksnijih putovanja na koje osoba može zakoračiti. Od prvih trenutaka života, bebe počinju neverovatan proces rasta i razvoja koji se odvija iz meseca u mesec. Svaki novi mesec donosi promene i izazove, kako za bebu, tako i za roditelje. Pred nama je uzbudljiva avantura kroz koju ćemo zajedno proći kroz sve vidove razvoja bebe, od njenog rođenja pa sve do njenog prvog rođendana.

Razvoj u prvom mesecu

Prvi mesec života bebe je period prilagođavanja na novu sredinu, van majčinog stomaka. Bebe tokom ovog perioda provode većinu vremena spavajući, i to i do 16 sati dnevno, iako se budnost polako povećava. U ovom periodu primećuju se prvi refleksi, kao što su refleks sisanja i hvatanja. Novorođenčad takođe počinju da reaguje na zvuke i svetlost, mada je njihov vid još uvek ograničen, fokusiran na udaljenost od oko 20-30cm – otprilike tolika je udaljenost lica roditelja dok drže bebu u naručju.

Drugi mesec – osmesi i zvuci

U drugom mesecu roditelji obično doživljavaju jednu od onih neprocenjivih roditeljskih radosti – prvi osmeh bebe. Osim osmeha, beba počinje svesnije da koristi svoj glas, stvarajući zvukove koji se razlikuju po intonaciji, što je preteča budućeg govora. Motoričke veštine se takođe polako razvijaju; beba počinje da drži glavu malo čvršće kada je u sedećem položaju.

Treći mesec – Prve igre i jačanje mišića

Do trećeg meseca, većina beba počinje aktivno da učestvuje u igri. Moguće je da će rukama mahati ka igračkama i pokušati da ih uhvati. Njihova sposobnost da prate pokretne objekte očima znatno je poboljšana. Osim toga, mišići bebe postaju jači, što omogućava duže zadržavanje glave u uspravnom položaju bez podrške. Smejanje postaje češće, i beba počinje da pokazuje interesovanje za socijalnu interakciju.

Četvrti do šesti mesec – Pronalaženje nogu i ruku

Od četvrtog do šestog meseca, beba postaje mnogo aktivnija. Počinju da otkrivaju svoje ruke i noge, često ih stavljajući u usta. Ovo je i period kada mnoge bebe počnu da vrše prevrtanje, prvo sa stomaka na leđa, a kasnije i obratno. Takođe, u ovom periodu možemo očekivati da će beba početi da sedi uz podršku, što pruža novu perspektivu za istraživanje sveta oko sebe. Iskustvo sa čvrstom hranom takođe može započeti u ovom dobu, ali je majčino mleko ili formula i dalje glavni izvor hrane.

Sedmi do deveti mesec – Samostalno sedenje i pojmovi “da” i “ne”

U periodu između sedmog i devetog meseca, većina beba počinje samostalno da sedi, što im daje veću slobodu u istraživanju i manipulisanju igračkama. Razumevanje jednostavnih komandi kao što su “da” i “ne” postaje očigledno, a beba može i da započne proces maštanja, odnosno da koristi predmete na simboličan način – na primer, praveći se da telefonira igračkom koja liči na telefon. Igra postaje kompleksnija, a emocije bebe postaju jasnije izražene. Takođe, u ovom periodu mnoge bebe počinju da puzaju, šireći tako svoj krug istraživanja.

Deseti do dvanaesti mesec – Prvi koraci i reči

Prvi koraci i reči su veliki prekretnici koji se često dešavaju između desetog i dvanaestog meseca. Iako se tačan tajming može razlikovati od deteta do deteta, ovo je uzbudljivo vreme puno novih dostignuća. Bebe počinju da shvataju značaj reči, a neke mogu izgovoriti i svoje prve jednostavne reči kao što su “mama” ili “tata”. Hodanje može biti praćeno padovima, ali sa svakim pokušajem beba postaje sve sigurnija u svojim pokretima. Socijalne veštine se dalje razvijaju, a igra sa drugom decom postaje važna za razvoj socijalnih i emocionalnih veština.

Kroz svih ovih dvanaest meseci, važno je imati na umu da je svako dete jedinstveno i da se razvija sopstvenim tempom. Dok je ovaj vodič koristan za praćenje opštih trendova razvoja, uvek treba imati na umu individualne razlike. Redovne posete pedijatru mogu pružiti dodatnu podršku i smernice za pravilan razvoj vaše bebe tokom ove fantastične prve godine života.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu