Sladić, poznat i kao lakris ili regaliz, je popularna biljka koja se koristi u kulinarstvu i tradicionalnoj medicini. Ova biljka se odlikuje slatkim ukusom i karakterističnom aromom, a bogata je mineralima poput kalcijuma i magnezijuma. Sladić se smatra prirodnim lekom za prehladu, kašalj i probleme sa disajnim putevima, dok se neki istraživači fokusiraju na njegov potencijalni benefit po zdravlje digestivnog trakta i jetre. U ovom članku ćemo detaljno razmatrati nutritivnu tablicu sladića, njegove kalorijske vrednosti i druge dobrobiti za zdravlje.
Sladić: Nutritivna tablica
100 grama sladića sadrži:
-Kalorije: 316 kcal
-Ugljeni hidrati: 75 grama
-Šećeri: 1 grama
-Proteini: 2 grama
-Masti: 0,2 grama
-Vlakna: 4 grama
-Vitamin C: 80 mg
-Vitamin E: 0,2 mg
-Vitamin B6: 0,7 mg
-Željezo: 8,9 mg
-Magnezijum: 51 mg
-Kalcijum: 240 mg
-Kalijum: 40 mg.
Sladić: Proteini (sadržaj proteina)
Sladić je postao sve popularniji kao sastojak u ishrani jer je bogat fitonutrijentima i zaslađivačima koji su manje kalorični od šećera. Međutim, mnogi ne znaju da sladić takođe sadrži proteine. Iako nisu u velikim količinama, ovi proteini mogu biti korisni u ishrani vegana i vegetarijanaca, ili onih koji žele da nadoknade proteine iz biljnih izvora. Sladić takođe sadrži esencijalne aminokiseline, što ga čini potpunim proteinom. Korišćenje sladića u ishrani može biti korisno za održavanje ravnoteže proteina u telu i može pružiti neophodne hranljive materije za rast i održavanje mišićne mase.
Sladić: Ugljeni hidrati (sadržaj ugljenih hidrata)
Sladić je izuzetno sladak i ima nisku kalorijsku vrednost. Ugljeni hidrati u sladiću se sastoje od fruktoze i glukoze koje se sporije apsorbuju od šećera i većina ljudi ih može konzumirati bez povećanja nivoa glukoze u krvi što je odlična vest za dijabetičare. Takođe, sladić sadrži antioksidante koji pomažu u sprečavanju oštećenja ćelija i ima protivupalna svojstva koja mogu pomoći kod prehlade i gripa. Međutim, sladić treba konzumirati umereno jer velike količine mogu izazvati neželjene efekte kao što su glavobolja, niski krvni pritisak i nesanica.
Sladić: Masti (sadržaj masti)
Sladić je biljka koja se tradicionalno koristi u medicini i kuhinji, a sadrži značajne količine masti koje su neophodne za funkciju tela. Masti se nalaze u korenu sladića i imaju visok sadržaj oleinske kiseline, mononezasićene masne kiseline koja je poznata po svojim koristima za srce. Ove masti takođe sadrže linolnu kiselinu, polinezasićenu masnu kiselinu koja igra važnu ulogu u zdravlju kože i kose. Ukupno, masti u sladiću su zdrave i korisne za telo, a mogu se konzumirati u nekoliko oblika uključujući koren, čaj, tinkturu ili kao dodatak jelima.
Sladić: Vitamini i minerali (sadržaj vitamina i minerala)
Sladić, poznat i kao neven, jeste jedna od biljaka koja sadrži veliki broj vitamina i minerala. Pre svega, bogat je vitaminom C, koji pomaže u jačanju imuniteta i borbi protiv slobodnih radikala. Takođe, sadrži vitamine B kompleksa, kao što su tiamin, riboflavin i niacin, koji su neophodni za normalan metabolizam. Kada je u pitanju mineralni sastav, sladić je izvor mangana, kalijuma, gvožđa i cinka. Ovi minerali pomažu u održavanju zdravog srčanog ritma, jačaju kožu i kosu i čuvaju zdravlje kostiju. Stoga, sladić predstavlja jedan od izvora esencijalnih vitamina i minerala koji su potrebni za zdrav život.
Sladić: Kalorije (sadržaj kalorija)
Sladić je prirodni zaslađivač koji se sve više koristi kao zdravija opcija umesto šećera. Sladić ima vrlo nisku kalorijsku vrednost i veoma je sladak, pa se koristi u malim količinama. Jedna kašičica sladića ima samo oko 5 kalorija, što je zanemarljivo u odnosu na šećer koji ima 16 kalorija po kašičici. Takođe, sladić ima i nizak glikemijski indeks što znači da ne podiže nivo šećera u krvi, pa je dobar izbor za dijabetičare i one koji paze na unos šećera i kalorija.
Sladić: Benefiti za zdravlje
Sladić je biljka koja se već vekovima koristi u tradicionalnoj medicini za lečenje mnogih zdravstvenih problema. Među najčešćim benefitima ove biljke su njena sposobnost da reguliše nivo šećera u krvi, smanjuje upalu u organizmu, ublažava bolove u grlu i redukuje stres i anksioznost.
Studije su takođe pokazale da sladić može da pomogne u borbi sa stomačnim ulkusima, kao i da ima antioksidativna svojstva koja pomažu u borbi protiv slobodnih radikala koji mogu da oštete ćelije u organizmu.
Ova biljka takođe može da pomogne u održavanju zdravog srca, jer smanjuje rizik od razvoja srčanih oboljenja i pomaže u regulaciji krvnog pritiska.
Ipak, pre nego što počnete da koristite sladić u medicinske svrhe, uvek se posavetujte sa svojim lekarom i budite oprezni u korišćenju ako imate problema sa krvnim pritiskom ili uzimate neke druge lekove.
Sladić: Rizici za zdravlje
Sladić je poznat po svom slatkastom ukusu i korišćenju u proizvodnji slatkiša, pića i lekova. Međutim, njegov unos može biti povezan sa nekim rizicima po zdravlje.
Pre svega, sladić sadrži glikozide koji se prirodno pretvaraju u jedinjenja koja liče na estrogen. Stoga, prekomerna upotreba sladića može dovesti do hormonske neravnoteže, što posebno može biti problematično za žene koje pate od endometrioze, fibroida i drugih hormonskih problema.
Još jedan potencijalni rizik od sladića je povezan sa visokim krvnim pritiskom. Iako se smatra prirodnim zaslađivačem, sladić može uticati na ravnotežu natrijuma i kalijuma u organizmu i dovesti do povećanja krvnog pritiska.
Kao i sa svim namirnicama, prekomerna upotreba sladića može imati negativne posledice po zdravlje. Zato je važno koristiti sladić umereno i uzimati u obzir moguće rizike.
Sladić: Alergije
Naime, sladić može uzrokovati alergijske reakcije kod nekih ljudi, posebno onih koji su alergični na biljke iz porodice Fabaceae. Simptomi alergijske reakcije mogu uključivati osip, svrab, peckanje u ustima i grlu, kao i probleme sa disanjem.
Ako ste alergični na sladić ili druge sastojke u proizvodima koji sadrže sladić, važno je izbegavati ovaj sastojak. Takođe, preporučuje se da uvek pažljivo pročitate etiketu proizvoda pre kupovine, kako biste bili sigurni da ne sadrži sladić. Ako sumnjate da imate alergijsku reakciju na sladić, obratite se svom lekaru kako biste dobili adekvatnu terapiju.
Sladić: Različite vrste koje postoje
Najpoznatije vrste sladića su kineski i ruski sladić. Kineski sladić (Glycyrrhiza uralensis) se uzgaja u Kini i Koreji, a koristi se za proizvodnju slatkiša, čajeva, kao i u tradicionalnoj kineskoj medicini. Ruski sladić (Glycyrrhiza glabra) ima ista ljekovita svojstva kao i kineski, ali se češće koristi u farmaceutskoj industriji.
Pored ovih, postoje još neke vrste sladića koje se uzgajaju u drugim dijelovima svijeta. Na primjer, žuta i bijela varijanta sladića se često koristi u Indiji i obradi se u pahuljaste ili kristalne formacije za pravljenje slatkiša.
Bez obzira na vrstu, sladić je visokoglanac koji može narasti do 2 metra. Listovi su pernato složeni, blijedi cvjetovi su stasiti u grozdove, a korijen je najvažniji dio biljke. Korijen sladića sadrži prirodno sladilo koje se koristi u proizvodnji hrane, kao i komercijalne farmaceutske proizvode.
Međutim, važno je napomenuti da se sladilo iz sladića ne preporučuje svima. Osobe koje pate od hipertenzije i dijabetesa trebaju ga izbjegavati, a osobe koje koriste neke lijekove bi trebale razgovarati sa svojim liječnikom prije korišćenja proizvoda sa sladićem.
Sladić: Kada je najbolje jesti
Sladić je poznat po svom slatkom ukusu, ali ovo je prirodni zaslađivač koji ima niz blagodeti za zdravlje. Ali, kada je najbolje jesti sladić? Najbolje bi bilo konzumirati ga nakon jela, jer će osigurati spor i stabilan unos glukoze u krvotok, sprečavajući nagli skok nivoa šećera u krvi. Takođe, sladić može biti koristan i posle treninga ili fizičke aktivnosti jer poboljšava podnošenje fizičkog napora i smanjuje osećaj zamora mišića. Važno je napomenuti da osobe sa visokim krvnim pritiskom treba da budu oprezne sa konzumiranjem sladića, jer može doprineti povećanju krvnog pritiska. Preporučljivo je konsultovati se sa lekarom pre uključivanja sladića u ishranu. Kao i kod većine namirnica, umerenost je ključna – konzumiranje sladića treba ograničiti na razumnu količinu.
Sladić: Kako čuvati, gde čuvati i koliko dugo može da stoji
Sladić je visokokvalitetan prirodni zaslađivač koji se koristi u mnogim kuhinjama širom sveta. Kako bi održao svoju svežinu i ukus, potrebno ga je pravilno čuvati. Najbolje je držati ga na suvom i tamnom mestu, daleko od vlage i svetlosti. Može se čuvati u staklenoj tegli sa čvrstim poklopcem ili u dobro zatvorenoj plastičnoj kesici. Držite ga dalje od izvora toplote, jer mu visoka temperatura može uticati na ukus i kvalitet.
Sladić se može čuvati do tri godine, ali treba imati na umu da njegov kvalitet može opadati tokom vremena, tako da bi ga trebalo potrošiti u roku od godinu dana za optimalan ukus. Ako primetite da sladić ima neobičan miris ili ukus, ili je promenio boju, vreme je da ga bacite. Važno je paziti na rok trajanja sladića kako bi se izbegle bilo kakve neželjene posledice po zdravlje ili ukus hrane.
Sladić: Kako spremiti i jesti
Za pripremu napitaka ili deserta sa sladićem, koristite mleko, vodu ili druga pića koja ne sadrže kofein. Sladić se može dodati u prahu, tabletama ili tečnom obliku. Ukoliko dodajete sladić u čaj, pazite da ga ne stavljate u vrelu tečnost, već nakon što se čaj prohladi, kako bi se sacuvale sve njegove korisne osobine.
U malim količinama, sladić može biti sjajan zdravstveni dodatak, ali uvek se preporučuje konsultovanje stručnjaka pre upotrebe.
Sladić: Koliko količinski možemo jesti (veličina porcije)
Sladić je prirodni zaslađivač koji ima sladak ukus bez kalorija i utiče na brzo podizanje nivoa šećera u krvi. Bez obzira na to što je prirodan, moramo biti umereni u njegovoj upotrebi. Preporučena količina je do 4 grama sladića dnevno, što se može prevesti u 12 do 15 kapi tečnog prirodnog sladića ili 1/4 šolje zaslađenog napitka. Važno je pratiti količinu koju unosimo, a posebno bi trebalo da se paze osobe koje imaju problema s krvnim pritiskom ili disajnim putevima jer sladić može da izazove nuspojave.