Vodič za čuvanje majčinog mleka

Kao nova mama, jedna od stvari koje možda naučite jeste da je čuvanje majčinog mleka proces koji zahteva pažnju i pravilnu tehniku. S obzirom na to da je majčino mleko puno hranljivih materija i antitela koja su ključna za razvoj i zdravlje vaše bebe, bitno je znati kako ispravno sačuvati to dragoceno mleko. U ovom blogu, pružićemo vam detaljan vodič kako da to učinite na pravi način, kako bi vaša beba imala najkvalitetniju ishranu, čak i kada niste u mogućnosti da je dojite u određenom trenutku.

Zašto je važno pravilno čuvati majčino mleko?

Majčino mleko je specifična tekućina koja se menja i prilagođava potrebama vaše bebe. Ono što je najvažnije kada je reč o čuvanju majčinog mleka jeste očuvanje njegovih nutritivnih vrednosti i zaštitnih svojstava. Neadekvatno rukovanje ili čuvanje može dovesti do gubitka ovih važnih sastojaka, ili čak da mleko postane nebezbedno za bebin organizam. Zbog toga su utvrđene određene smernice koje treba slediti prilikom čuvanja majčinog mleka.

Pravilno izdajanje i skladištenje mleka

Pre nego što počnete sa izdajanjem mleka, važno je da vaše ruke budu dobro oprane sapunom i toplom vodom. Isto tako, pobrinite se da su izdajalica i sve posude u kojima planirate da čuvate mleko sterilisane i čiste. Prilikom izdajanja, trudite se da to radite u mirnom i čistom okruženju, kako biste smanjili šansu za kontaminaciju.

Skladištenje majčinog mleka treba da se vrši u specijalno dizajniranim posudama ili kesama za čuvanje mleka koje su BPA-free. Mleko treba da se skladišti u manjim količinama (oko 60-120 ml), kako bi se lako moglo odmrznuti onoliko koliko je bebi potrebno za jedan obrok. Uvek označavajte posude sa datumom izdajanja i trudite se da prvo koristite mleko koje ste ranije izdojili.

Temperatura i rokovi čuvanja majčinog mleka

Majčino mleko može se čuvati na sobnoj temperaturi, u frižideru ili zamrzivaču, a period čuvanja će zavisiti od uslova u kojima se mleko čuva. Na sobnoj temperaturi (do 25°C), mleko se može čuvati do četiri sata. U frižideru pri temperaturi od 4°C ili nižoj, mleko se može bezbedno čuvati do četiri dana. Napomenimo da se preporučuje da mleko čuvate u zadnjem delu frižidera, gde je temperatura najkonstantnija. U zamrzivaču sa temperaturom od -18°C ili nižom, mleko se može čuvati do šest meseci, a neki izvori preporučuju i do 12 meseci.

Važno je napomenuti da jednom odmrznuto mleko ne treba ponovo zamrzavati. Kada odmrznute mleko u frižideru, ono se mora iskoristiti u roku od 24 sata. Ako ste mleko odmrznuli pod toplom tekućom vodom ili u šolji sa toplom vodom, treba ga iskoristiti odmah i ne čuvati za kasnije.

Kako pravilno odmrznuti i zagrejati majčino mleko?

Odmrzavanje majčinog mleka treba obaviti polako u frižideru tokom noći ili brže pod mlazom hladne vode koju postepeno zagrevate do telesne temperature. Nikada nemojte koristiti mikrotalasnu ili direktno stavljati mleko na šporet, jer to može dovesti do nejednakog zagrevanja i uništavanja važnih nutritivnih komponenti majčinog mleka.

Kada je mleko odmrznuto, dobro ga promućkajte kako biste izmešali odvojenu mast i tečnost pre nego što ga ponudite bebi. Ako je vaša beba navikla na telesnu temperaturu mleka direktno iz dojke, možete zagrejati odmrznuto mleko tako što ćete posudu sa mlekom staviti u šolju sa toplom vodom nekoliko minuta.

Rešavanje problema sa skladištenjem majčinog mleka

Ukoliko se desi da mleko ima neobičan miris ili ukus nakon čuvanja, to može biti zbog enzima lipaze koji razgrađuje masti u mleku. Ako vaša beba odbija takvo mleko, možete probati da kratko prokuvate sveže izdojeno mleko kako biste inaktivirali lipazu pre skladištenja. Takođe, pobrinite se da koristite odgovarajuće posude za čuvanje mleka koje su dobro zatvorene i izbegavajte da ih ispuniti do vrha jer mleko se širi kada se smrzava.

Budite sigurni da redovno provjeravate termometrom temperaturu u frižideru i zamrzivaču kako bi ste bili sigurni da su uslovi čuvanja optimalni. Ako primetite bilo kakve promene u boji, konzistenciji ili mirisu mleka, najbolje je biti oprezan i to mleko ne koristiti za ishranu bebe.

Čuvanje majčinog mleka je važan aspekt dojenja koji može pomoći da se olakša rutina hranjenja vaše bebe i osigura da imate dostupnu zalihu mleka kada ne možete lično da dojite. Sledeći gore navedene smernice osiguraćete da vaše bebe uvek imaju kvalitetno mleko koje je ključno za njihov pravilan rast i razvoj.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu