Razvoj trudnoće je jedinstveno iskustvo koje donosi brojne promene i izazove. Na samom početku, tokom prve i druge nedelje trudnoće, mnoge žene često nisu ni svesne da su započele putovanje koje vodi do rođenja novog života. Prve dve nedelje obično se računaju od prvog dana poslednjeg menstrualnog ciklusa, što znači da se zapravo prava trudnoća još nije ni dogodila. Ipak, ove nedelje su temelj za dalji razvoj trudnoće i imaju svoj značaj u pripremi tela za nadolazeće promene.
Prva nedelja trudnoće
U prvoj nedelji trudnoće zaista se ne događa ništa u smislu razvoja bebe, jer se ova nedelja smatra početkom menstrualnog ciklusa. To je vreme kada se unutrašnji sloj materice, endometrijum, priprema za moguću trudnoću povećavajući svoju debljinu kako bi omogućio implantaciju oplođenog jajašca. Iako žena tehnički još nije trudna, ovaj period se uzima za početak trudnoće u medicinskom smislu, jer se od prvog dana poslednje menstruacije računa očekivani datum porođaja.
Druga nedelja trudnoće
U drugoj nedelji ciklusa odvija se ovulacija. To je trenutak kada jajnik oslobađa zrelo jajašce koje putuje kroz jajovod u nadi da će biti oplođeno spermatozoidom. Ovo je “plodna nedelja” tokom koje se povećavaju šanse za začeće. Ako dođe do susreta jajašca i spermatozoida i uspešne oplodnje, započinje stvarni proces trudnoće. Simptomi u drugoj nedelji obično su vezani za ovulaciju i mogu uključivati blage bolove u predelu jajnika, poznatije kao “mittelschmerz”, povećanu sekreciju cervikalne sluzi koja postaje prozirnija i ljepljivija, što olakšava put spermatozoida do jajašca, i eventualno blago povećanje osnovne telesne temperature.
Simptomi prve i druge nedelje trudnoće
Većina simptoma u prve dve nedelje trudnoće su zapravo simptomi menstrualnog ciklusa. To uključuje promene raspoloženja, nadutost, grčenje, i blage glavobolje. Ponekad, simptomi kao što su osetljivost grudi mogu biti izraženiji kod nekih žena, ali su uglavnom povezani sa normalnim hormonskim promenama koje se dešavaju u telu.
Zdravlje i briga o sebi u prve dve nedelje trudnoće
Uprkos tome što u ovom periodu trudnoća još nije nastupila, veoma je važno da se brine o svom zdravlju. Održavanje uravnotežene ishrane bogate vitaminima i mineralima, posebno folnom kiselinom, ima ključnu ulogu u prevenciji određenih razvojnih problema kod bebe kao što su defekti neuralne cevi. Takođe, preporučuje se redovna fizička aktivnost, smanjenje unosa alkohola, prestanak pušenja i izbegavanje opojnih droga.
Konsultacije sa lekarom i planiranje trudnoće
Iako većina žena sazna da su trudne tek nakon izostanka menstruacije, što se obično dešava nakon četvrte nedelje, razgovor sa lekarom može biti koristan i pre samoog potvrđivanja trudnoće. Razgovor o porodičnoj anamnezi, trenutnom zdravstvenom stanju i eventualnim rizicima može pomoći u stvaranju klime povoljne za zdravu trudnoću. Ako razmišljate o začeću, preporučuje se da počnete uzimati prenatalne vitamine i folnu kiselinu kako biste smanjili rizik od defekata pri razvoju bebe.
U ovom ranoj fazi trudnoće vaš lekar može preporučiti početak uzimanja određenih suplemenata, kao i promene lifestyle-a kako bi se pripremilo tlo za zdravu i srećnu trudnoću. Pratite svet saveta i preporuka, i pripremite se za najlepše doba koje je pred vama.