18 nedelja trudnoće: šta očekivati

Trudnoća je jedno od najuzbudljivijih razdoblja u životu žene. Svaka nedelja donosi nove promene, kako za bebu tako i za mamu. Sa 18 nedelja trudnoće, mnoge buduće mame već mogu da osete prve pokrete svoje bebe i da primećuju promene na svom telu. Ovo je vreme kada trudnoća postaje vidljiva, a mnogi simptomi iz prvog trimestra se smanjuju. U nastavku ćemo se osvrnuti na ono što možete očekivati tokom ove faze trudnoće.

Razvoj bebe u 18. nedelji trudnoće

U osamnaestoj nedelji trudnoće beba prolazi kroz mnoge promene. Velika je otprilike kao crvena paprika, teži oko 190 grama i dugačka je oko 14 centimetara od glave do pete. Bebin kožni pokrov je još uvek tanak i proziran, što znači da bi kroz nju mogli da se naziru krvni sudovi. Čulo sluha bebe se razvija, a ona može početi da čuje zvukove iz vašeg tela, kao što su otkucaji srca i zvuci varenja.

Bebe u ovoj fazi trudnoće počinju da vežbaju disanje tako što ‘dišu’ amnionsku tečnost, što je važno za razvoj njihovih pluća. Pored toga, one intenzivno rastu i razvijaju se, te počinju da se više kreću, iako neke trudnice možda još uvek neće osećati te pokrete.

Fizičke promene kod trudnice

Kako beba i materica rastu, primećivaćete da vam stomak postaje veći. Ovo takođe može uticati na vaše držanje i način na koji se krećete. Mnoge trudnice u ovoj fazi počinju da osećaju bol u leđima, što je usled promene centra gravitacije i opuštanja zglobova pod uticajem hormona trudnoće.

Stomak će vam biti sve veći, a strije mogu da se pojave kako koža postaje sve napetija. Hidratacija kože je vrlo bitna, zato pokušajte koristiti losione i kreme za strije kako bi koža bila što elastičnija. Još jedna promena može biti pojava i povećanje volumena vaginalnog sekreta, što je normalno, ali ako primetite neobičan miris ili boju sekreta, obratite se lekaru.

Ishrana i vežbanje tokom 18. nedelje

Ishrana je izuzetno važna tokom cele trudnoće, a posebno sada kada beba intenzivno raste. Pokušajte da se hranite uravnoteženo i da unosite dovoljno proteina, vitamina i minerala. Obratite pažnju i na unos dovoljno vlakana u ishrani kako biste sprečili zatvor, koji je česta pojava u trudnoći.

Vežbanje je još jedan važan faktor u održavanju zdravlja tokom trudnoće. Lagane vežbe kao što su šetnja, plivanje, ili prenatalna joga su odlične opcije. Ove aktivnosti mogu pomoći u smanjenju bola u leđima, poboljšanju cirkulacije, i osnaživanju mišića koji će biti važni za porođaj. Konsultujte se sa svojim lekarom pre nego što započnete bilo koji program vežbanja.

Komunikacija sa bebom

Iako se čini rano, komunikacija sa bebom može da počne već u ovom periodu trudnoće. Razgovaranje, pevanje i muzika mogu stimulisati bebin razvoj sluha i podstaći rano vezivanje. Bebe mogu reagovati na zvukove već od 18. nedelje, pa ne oklevajte da razgovarate sa svojom bebom, čitate joj ili joj puštate umirujuću muziku.

Ovo je takođe dobra prilika da vaš partner počne da razvija vezu sa bebom. Pozivajući partnera da postavi ruku na vaš stomak, može se dogoditi da i on oseti bebine pokrete, što će uticati na jačanje emocionalne povezanosti između njih.

Roditeljske pripreme i sledeći koraci

Kako vreme prolazi, važno je početi razmišljati o planiranju porođaja, biranju pedijatra i pripremi stvari koje će biti potrebne kada beba dođe. Razmislite o izboru porodilišta, načinu porođaja koji želite, kao i o tome ko će biti sa vama tokom porođaja. Dobro bi bilo da počnete i sa kupovinom ili posuđivanjem dečje opreme i odeće, da biste sve imali spremno kada beba dođe na svet.

Sada je takođe vreme da počnete da razmišljate o roditeljskom odsustvu i planiranju vremena koje će vam biti potrebno nakon porođaja. Istražite koje su vaše opcije kada je u pitanju odsustvo sa posla i kako da najbolje iskoristite to vreme kako biste se priviknuli na novu ulogu i stekli samopouzdanje u brizi o novorođenčetu.

Zaključno, osamnaesta nedelja trudnoće je puna uzbuđenja i promena. Pridržavajte se zdravih navika, komunicirajte sa svojim lekarom, i uživajte u svakom trenutku vaše trudnoće. Uskoro će doći trenuci koje ćete zauvek pamtiti – prvi plač vaše bebe, prvi osmeh, i prvi put kada je uzmete u naručje.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu