Kako se približavate kraju trudnoće, vaše telo i beba prolaze kroz mnoge promene. Trideset peta nedelja trudnoće je posebno zanimljiva jer je beba već prilično razvijena, ali vas i dalje čeka nekoliko nedelja pre rođenja. Tokom ovog perioda trudnice često razmišljaju o porođaju, pripremi za dolazak bebe i poslednjim promenama koje se dešavaju u njihovim telima. U nastavku ćemo se fokusirati na ključne aspekte ove faze trudnoće, kako bi budućim mamama pomogli da se pripreme za ono što ih čeka.
Simptomi i promene u 35. nedelji trudnoće
U 35. nedelji trudnoće, moguće je da osećate različite simptome koji ukazuju na to da se vaše telo priprema za predstojeći porođaj. Neke od uobičajenih simptoma uključuju oticanje ekstremiteta, bol u leđima, probleme sa varenjem i pojačanu potrebu za mokrenjem zbog povećanog pritiska na bešiku. Kako beba raste, možda ćete primetiti i težinu u karlici, kao i učestale kontrakcije, poznate kao Brakston-Hiksovi kontrakcije, koje su zapravo “lažni” trudovi i pripremaju vaše telo za prave trudove.
Bebe kretanje i razvoj u 35. nedelji
Vaša beba je sada skoro potpuno razvijena i većina njenih vitalnih sistema je funkcionalna. U ovoj fazi, beba je dužine oko 46 centimetara od glave do pete i teška je otprilike 2.4 kilograma. Bebino kretanje u ovoj fazi postaje jače, ali zbog sve manjeg prostora u vašem stomaku, ti pokreti mogu biti manje intenzivni od onih ranije u truđnoći. Takođe, beba počinje da zauzima svoj konačan položaj pred porođaj, što je obično glavom nadole.
Ishrana i vežbanje u 35. nedelji trudnoće
Ishrana igra ključnu ulogu u održavanju zdravlja trudnice i bebe u 35. nedelji. Važno je fokusirati se na izbalansiranu ishranu bogatu vitaminima, mineralima, vlaknima i adekvatnim količinama proteina i zdravih masnoća. Izuzetno je bitno piti puno tečnosti, posebno vode, da se održi hidratacija. Što se tiče vežbanja, blagi oblici kao što su hodanje, plivanje ili prenatalna joga se i dalje preporučuju ukoliko ne postoje medicinske prepreke za vežbanje.
Posete lekaru i priprema za porođaj
Ove nedelje ćete verovatno imati redovnu posetu lekaru kako biste proverili bebin razvoj i vaše opšte zdravstveno stanje. Lekar će pratiti bebin srčani ritam, vaš pritisak, rast stomaka i može predložiti dodatne testove kao što je ultrazvuk ako postoji potreba za tim. Ova je faza takođe idealno vreme za diskusiju o vašem planu za porođaj, mogućim metodama olakšanja bola tokom poroda, kao i o vašim željama vezanim za dojenje i negu bebe nakon rođenja.
Kako se nositi s osećajem nervoze i iščekivanja?
Normalno je osećati nervozu i iščekivanje kako se približava rok porođaja. Ova osećanja mogu se povećati zbog fizičkih promena i umora, ali i zbog svesti o velikoj promeni koja dolazi s dolaskom novog člana porodice. Razgovori s partnerom, porodicom ili prijateljima mogu pomoći da se izraze i prevaziđu brige. Takođe, uključivanje u pripremne kurseve za roditelje ili čitanje knjiga o roditeljstvu i porođaju može pomoći da se osećate spremnijima i sigurnijima u svoju ulogu roditelja.
Na kraju, 35. nedelja trudnoće je vreme očekivanja i završnih priprema. Budite u bliskom kontaktu s vašim lekarom, pratite svoje zdravlje i zdravlje vaše bebe, i pokušajte da odvojite vreme za odmor i relaksaciju. Ovo je uzbudljiva faza vašeg života i važno je da u njoj uživate koliko god je to moguće.