5 vrsta kvržica na licu koje se pojavljuju ispod kože i kako ih se rešiti

Naše lice je ogledalo duše, ali ponekad može biti i ogledalo različitih problema sa kožom koja se javljaju u obliku kvržica i bubuljica. Ove neugodne pojave mogu varirati od benignih, gotovo neprimetnih, do ozbiljnih stanja koja zahtevaju medicinsku intervenciju. U nastavku ćemo istražiti najčešće tipove kvržica koje se pojavljuju ispod kože na licu i savetovati vas kako ih možete tretirati ili eliminsati.

Akne i bubuljice

Akne su jedan od najčešćih kožnih problema i mogu se pojaviti u bilo kom životnom periodu, iako su najčešće prisutne u adolescenciji. Karakterišu ih crvene, upalne kvržice na koži, često ispunjene gnojem. Lečenje uključuje upotrebu sredstava za čišćenje kože, topikalnih krema sa benzoil-peroksidom ili salicilnom kiselinom, kao i oralnih lekova koji se propisuju u težim slučajevima.

Milije (mlečne zrnca)

Milije su male, bijele kvržice koje se često pojavljuju oko očiju i na obrazima. Nastaju kada keratin, protein prisutan u koži, ostane zarobljen ispod njene površine. Iako milije nisu štetne, mnogi ih smatraju estetski neprivlačnim. Postupci za njihovo uklanjanje uključuju profesionalno čišćenje kože od strane dermatologa ili upotrebu ekfolijanata koji pomažu u otvaranju pora.

Rosacea i crvenilo kože

Rosacea je stanje koje izaziva hronično crvenilo lica, često praćeno malim, crvenim, pustulama. Uzrok rosacee nije potpuno jasan, ali se može kontrolisati upotrebom topikalnih krema, lasera i svetlosnih tretmana, kao i izbegavanjem poznatih okidača koji mogu uključivati vruće piće, začinjenu hranu i izlaganje suncu.

Lipomi

Lipomi su meke, pokretne kvržice ispod kože, koje se sastoje od nakupljenih masnih ćelija. Oni su obično bezbolni i bezopasni, ali mogu biti smetnja ako su veliki ili se nalaze na vidljivom mestu. Lečenje lipoma obično podrazumeva hirurško uklanjanje, ukoliko je to potrebno iz medicinskih ili estetskih razloga.

Sebacealne ciste

Sebacealne ili epidermoidne ciste su kvržice koje se formiraju kada se lojna žlezda zapuši. One mogu biti ispunjene beličastom supstancom koja se sastoji od keratina i masti. Sebacealne ciste obično nisu bolne i ne zahtevaju lečenje osim ako ne postanu upaljene ili inficirane. U takvim slučajevima, može biti potrebno njihovo hirurško uklanjanje.

Još mnoge druge vrste kvržica mogu da se pojave ispod kože na licu, uključujući fibrome, dermatofibrome, i različite vrste benignih ili malignih tumora. Bitno je naglasiti važnost redovnih pregleda kod dermatologa, posebno ako primetite bilo kakve promene na koži koji izazivaju zabrinutost. Rano otkrivanje i lečenje mogu biti ključni za prevenciju ozbiljnijih problema sa kožom.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu