Kada se približi kraj trudnoće, mnoge žene se pitaju kako će znati da li su kontrakcije koje osećaju zapravo znak početka porođaja. Kako trudnoća napreduje, tako se i povećava verovatnoća da će se žene suočiti sa različitim vrstama bolova, uključujući gasne bolove i prave kontrakcije. Razlikovanje između ova dva tipa bolova može biti izazov, ali je veoma važno za pravilno reagovanje i odlazak u bolnicu u pravom trenutku. U ovom blogu ćemo obraditi 6 načina koji će vam pomoći da prepoznate razliku između gasnih bolova i kontrakcija trudnoće.
Pratite učestalost i ritam
Jedan od ključnih načina da razlikujete gasne bolove od kontrakcija trudnoće je da obratite pažnju na učestalost i ritam bolova. Gasni bolovi su obično sporadični i nemaju pravilan ritam, dok kontrakcije prilikom porođaja dolaze u redovnim intervalima koji su sve bliži kako se porođaj bliži. Ako primetite da se bolovi javljaju u intervalima koji su sve kraći i postaju intenzivniji, to bi mogao biti jasan znak da se porođaj približava.
Ocenite intenzitet bolova
Intenzitet bolova takođe može biti pokazatelj da li doživljavate gasove ili kontrakcije. Gasni bolovi mogu biti neprijatni i oštri, ali obično nisu tako intenzivni kao kontrakcije povezane sa porođajem. Kontrakcije prilikom porođaja bitno se povećavaju na skali intenziteta, postaju bolnije i jače kako vreme prolazi. Ako bol postane toliko jak da ometa vašu sposobnost govora ili kretanja, to je jasan znak da bi trebalo da kontaktirate svog lekara ili se uputite u bolnicu.
Lokalizacija bolova
Lokalizacija bolova može vam pomoći da razlikujete gasove od kontrakcija. Gasni bolovi se obično osećaju u donjem delu stomaka i u predelu creva, a mogu praćeni nadimanjem i drugim probavnim smetnjama. S druge strane, kontrakcije najčešće počinju u donjem delu leđa i šire se prema prednjem delu stomaka u vidu stezanja koje se postepeno jača. Takođe, kontrakcije karakteriše bol koja se može širiti u noge i preponama.
Zapisujte trajanje bolova
Dokumentovanje trajanja svake epizode bolova može vam biti od velike koristi. Gasni bolovi obično kratko traju i prolaze nakon izvesnog vremena, odnosno nakon što gas izađe iz organizma. Kontrakcije, međutim, imaju tendenciju da traju duže kako se porođaj bliži. U početku mogu trajati oko 30 do 45 sekundi, da bi s vremenom trajale i do 60 sekundi ili više. Ako primetite da bolovi traju duže i postaju redovniji, vreme je da se pripremite za odlazak u bolnicu.
Pomeranje i promena aktivnosti
Pokušajte da promenite poziciju tela ili se malo prošetate ako osećate bol. Gasni bolovi će često oslabiti ili nestati kada promenite položaj ili nakon što se malo prošetate, jer to pomaže u oslobađanju zarobljenih gasova. Kontrakcije povezane sa porođajem, s druge strane, ostaju konstantne i ne slabe, bez obzira na promenu položaja ili fizičku aktivnost. Ako bol ne popušta, čak i kada mijenjate položaje ili se krećete, to može biti znak da je vreme da se uputite u bolnicu.
Prisustvo drugih simptoma
Pratite i druge simptome koji bi mogli biti povezani sa početkom porođaja. Na primer, gubitak sluzničkog čepa, “prskanje vodenjaka” ili primećivanje tragova krvi mogu biti predznaci da je porođaj blizu. Gasni bolovi, s druge strane, obično nisu praćeni ovakvim simptomima. Ako iskusite bilo koji od ovih simptoma u kombinaciji sa redovnim, intenzivnim kontrakcijama, to je jasan signal da se što pre konsultujete sa svojim lekarom ili krenete u bolnicu.
U zaključku, razlikovanje gasnih bolova od kontrakcija trudnoće može biti zbunjujuće, pogotovo za prvorotke. Međutim, obratite pažnju na frekvenciju, intenzitet, trajanje, lokalizaciju bolova, kao i na promenu aktivnosti i pratite druge simptome. Korišćenjem gore navedenih saveta moći ćete bolje da razumete signale svog tela i da donesete pravilnu odluku o tome kada je vreme da se pripremite za dolazak vašeg novog člana porodice. Uvek se konsultujte sa svojim zdravstvenim radnikom kada imate dileme ili pitanja o svojoj trudnoći ili porođaju.