8 načina kako roditelji mogu izbeći uobičajene greške pri davanju lekova

Kada je u pitanju zdravlje dece, roditelji su najčešće prva linija odbrane i oni koji su zaduženi za njihovu sigurnost. Pored mnoštva drugih odgovornosti, oni moraju da budu sigurni da pravilno upravljaju lekovima svoje dece. Uprkos najboljim namerama, greške pri davanju lekova dešavaju se češće nego što mislimo, i mogu imati ozbiljne posledice. Da bismo pomogli roditeljima da izbegnu ove propuste, u ovom blogu navodimo 8 načina kako se uobičajene greške mogu sprečiti.

Saznajte sve o medikamentu

Pre nego što detetu date bilo koji lek, važno je da se dobro informišete o njemu. Pročitajte uputstvo koje dolazi uz lek i razgovarajte sa farmaceutom ili lekarom ako imate pitanja. Obratite pažnju na dozu, način primene, kao i na neželjene efekte. Takođe, uverite se da znate da li lek reaguje sa hranom ili drugim lekovima koje vaše dete možda uzima.

Održavajte strogu rutinu

Deca imaju koristi od rutine, a to se može primeniti i na davanje lekova. Pravljenje doslednog rasporeda za uzimanje lekova može pomoći da se izbegnu greške poput preskočene ili duplirane doze. Ako je lek potrebno davati više puta dnevno, pokušajte da to povežete sa redovnim aktivnostima kao što su obroci ili vreme spavanja.

Koristite pravilne merni instrumente

Kada se radi o doziranju lekova, preciznost je ključna. Uvek koristite merni alat koji je pružen sa lekom ili specijalizovane merni instrumente poput oralne šprice ili kapaljke. Izbegavajte korišćenje kućnih pribora kao što su kašike za jelo, jer one nisu standardizovane i mogu dovesti do nepravilne doze.

Držite lekove van domašaja dece

Dok deci dajete lekove, važno je da se oni čuvaju na mestu koje nije dostupno deci između doza. Time ćete sprečiti rizik od predoziranja ukoliko dete samostalno pokuša da uzme lek. Osim toga, uvek se uverite da su svi lekovi čvrsto zatvoreni i propisno etiketirani.

Upravljajte lekovima tokom putovanja

Putovanje može izazvati prekinutu rutinu u davanju lekova, zbog čega je posebno važno obratiti pažnju na to da se lekovi adekvatno upravljaju tokom putovanja. Planirajte unapred i ponesite dovoljno lekova za ceo period putovanja, uzimajući u obzir bilo kakve potencijalne zastoje. Takođe, ne zaboravite na promene u vremenskim zonama koje mogu uticati na raspored davanja lekova.

Stvorite komunikacijski most sa zdravstvenim radnicima

Jasna komunikacija sa lekarima i farmaceutima može značajno smanjiti rizik od grešaka u medikaciji. Ne ustručavajte se da postavite pitanja i tražите objašnjenje kad god niste potpuno sigurni kako se lek koristi. Takođe, obavestite zdravstvenog radnika o bilo kojim alergijama na lekove ili prethodnim lošim reakcijama na određene lekove koje je vaše dete imalo.

Pratite reakciju dece na lekove

Nakon što detetu date lek, obratite pažnju na njegovu reakciju. Neki lekovi mogu izazvati neželjene efekte, a u nekim slučajevima može doći i do ozbiljnih alergijskih reakcija. Ako primetite bilo kakve neobične simptome ili promene u ponašanju deteta, odmah se obratite lekaru.

Educirajte i stariju decu o bezbednosti lekova

Kako deca postaju starija i počinju samostalnije da upravljaju svojim zdravljem, važno je da ih educirate o oprezu i odgovornosti kada je u pitanju uzimanje lekova. Razgovarajte s njima o važnosti tačnog doziranja, značaja čuvanja lekova van domašaja mlađe braće i sestara, i naučite ih da prepoznaju sopstvene alergijske reakcije.

Upravljanje lekovima je odgovornost koja može delovati zastrašujuće, ali uz pravilne preventive mere greške se mogu svesti na minimum. Redovno ažuriranje znanja o lekovima, razvijanje jasne rutine, i otvorena komunikacija sa zdravstvenim radnicima su ključni koraci ka sigurnom i efikasnom davanju lekova vašem detetu.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu