Sve veći broj ljudi se suočava sa izazovom održavanja zdrave težine i adekvatnog indeksa telesne mase (BMI). Međutim, za muškarce postoji i dodatni faktor – njihova težina i BMI mogu se menjati tokom različitih perioda života. U ovom članku, proučavamo prosečnu mušku težinu i BMI po godinama, kako bi se stekao uvid u koji su faktori koji utiču na ovaj parametar i kako se prosečna težina i BMI mogu povećati tokom godina.
Kako se prosečna muška težina menja tokom godina?
Prosečna muška težina se može značajno menjati tokom godina. U detinjstvu i adolescenciji, muškarci obično dobijaju na težini, a najveći rast se obično događa u dobi od 17 do 20 godina. Nakon toga, prosečna težina muškaraca se stabilizuje i obično vrši mala fluktuacija. Međutim, posle četrdesetih godina života, muška težina počinje da raste sa godinama.
Jedan od glavnih uzroka ovog rasta težine može biti promena u metabolizmu, koji se smanjuje sa godinama. Muškarci u ovom dobu takođe mogu biti manje aktivni i brže se umaraju, što takođe dovodi do povećanja telesne težine. Loša ishrana i povećanje unosa alkohola takođe mogu doprineti ovom problemu.
Uz to, BMI (indeks telesne mase) se obično povećava sa godinama. To znači da se u dobi od 40 do 50 godina mnogi muškarci smatraju gojaznim ili imaju prekomernu težinu.
Stoga, važno je da muškarci prate svoju telesnu težinu i održavaju zdrave navike ishrane i fizičke aktivnosti. Smanjenje unosa kalorija i povećanje fizičke aktivnosti mogu pomoći da se održi zdrava težina i smanji rizik od mnogih zdravstvenih problema povezanih sa gojaznošću i prekomernom težinom.
BMI kao pokazatelj zdravlja kod muškaraca različitih generacija
Body mass index (BMI) je jedan od najčešće korišćenih pokazatelja zdravlja širom sveta, koji omogućava procenu telesne mase u odnosu na visinu. Ne bi trebalo zanemariti činjenicu da se BMI ne uzima kao apsolutan pokazatelj zdravstvenog stanja, ali je koristan za procenu rizika od pojave metaboličkih poremećaja, kao što su gojaznost, dijabetes, srčani i moždani udar.
Prosečna muška težina i BMI mogu varirati u zavisnosti od godina starosti, te se tako i rizik od metaboličkih poremećaja može razlikovati. Kod muškaraca u ranim dvadesetim godinama prosečni BMI iznosi oko 24, dok se u četrdesetim godinama on povećava na oko 27. Međutim, ovaj rast telesne mase često ide u korak sa sve manjim nivoom fizičke aktivnosti i lošijim ishranom, što čini takav trend veoma zabrinjavajućim.
Zbog toga je upravo ova generacija muškaraca koja se najviše suočava sa rizikom nastanka različitih bolesti povezanih sa gojaznošću. Međutim, uz pravilnu ishranu i redovnu fizičku aktivnost, uglavnom se može rešiti ovaj problem i sprečiti dalje pogoršanje stanja. Zato bi svaki muškarac trebalo da redovno meri svoju telesnu masu i pratiti njen rast tokom godina. Na taj način, moći će da preduzme odgovarajuće korake u cilju očuvanja sopstvenog zdravlja i svoje budućnosti.
Saveti za održavanje zdrave težine u zavisnosti od dobi
Kako starimo, naš metabolizam se usporava, stoga je održavanje zdrave težine postepeno sve teže. Evo nekoliko saveta za održavanje zdrave težine u zavisnosti od dobi:
U dvadesetim godinama, verovatno se osećate neosvojivo i imate puno energije. Ovo je savršeno vreme da razvijete zdrave navike koje će vas pratiti u narednim godinama. Fokusirajte se na uravnoteženu ishranu bogatu povrćem, voćem, integralnim žitaricama i zdravim mastima. Redovno vežbanje takođe će pomoći u održavanju zdrave težine.
U tridesetim godinama, karijera i porodica mogu da uzmu danak na vreme koje imate za vežbanje i pripremu zdrave hrane. Na svu sreću, postoji mnogo novih trendova u zdravlju i fitnesu (poput HIIT treninga) koji vam mogu pomoći da izbegnete dosadu i ubrzate vašu rutinu. Pokušajte da održite zdravu rutinu i, ako je moguće, pribavite partnera za vežbanje.
U četrdesetim godinama, metabolizam se i dalje usporava pa vam je potrebno da budete još pažljiviji pri odabiru namirnica. Fokusirajte se na namirnice bogate proteinima i opcije koje sadrže manje ugljenih hidrata. Takođe, pokušajte da redovno vežbate i uvrstite u svoju rutinu treninge snage kako biste održali mišićnu masu.
U petoj i šestoj deceniji života, zdravlje postaje još važnije. Kao i ranije, zdrava i uravnotežena ishrana i redovno vežbanje su ključni faktori za održavanje zdrave težine. Osim toga, pokušajte da smanjite stres i da spavate dovoljno, što će pomoći u održavanju hormona u ravnoteži i sprečavanju preterane želje za hranom.