Sveže i ukusno voće je važan deo zdrave ishrane. Međutim, sezonsko voće je najbolji izbor jer je tada najukusnije, najhranljivije i najpristupačnije. Ova strategija omogućava da svako voće bude dostupno tokom cele godine. U ovom članku ćemo pregledati koje voće je u sezoni kada kako biste bili sigurni da jedete najzdravije i najukusnije voće u svakom trenutku.
Vodič kroz sezonu: koje voće kupiti kad – savjeti nutricioniste
Poznato je da je sezonsko voće uvijek bolji izbor od godišnjeg tropskog voća koje putuje tisućama kilometara prije nego što stigne na naše stolove. Svako voće ima svoju sezonu kada je dostupno i kada ima najbolji ukus i koristi za zdravlje. U jeku sezone, voće je također najjeftinije i najkvalitetnije.
U proljeće, kupujte jagode, marelice i ananas. Ova voća su bogata antioksidansima koji pomažu tijelu u borbi protiv štetnih tvari.
Ljeti, uzmite lubenice, breskve i nektarine. Njihova visoka koncentracija vode hidrira organizam u vrućim mjesecima, pored toga su bogate vitaminima, mineralima i fitonutrijentima.
U jesen uzimajte kruške, jabuke i grožđe, koja su bogata vlaknima koja poboljšavaju probavu i smanjuju rizik od raka debelog crijeva.
Zimi, citrusno voće poput mandarina, grejpa i naranči je bogato vitaminom C, koji pomaže u jačanju imunog sistema i sprečavanju prehlade.
Kupnjom sezonskog voća jednostavno poboljšavate svoje zdravlje i podržavate lokalnu poljoprivredu. Uzmite u obzir i potrošačke navike dok birate svoje voće.
Zdravi izbori koje treba napraviti u zavisnosti od godišnjeg doba
Zdrava ishrana podrazumeva da se u ishrani uvek biraju sveže i sezonsko voće i povrće, zbog najboljeg ukusa i najviše hranjivih sastojaka. Međutim, važno je napomenuti da postoje voćke koje su tegličaste tokom zimskih meseci, dok su druge dostupne tokom leta. U zavisnosti od godišnjeg doba, treba da biramo različite vrste voća kako bismo obezbedili telu najkvalitetniju ishranu i zaštitili se od sezonskih bolesti.
Tokom zimskih meseci, preporučuje se da jedemo voće izuzetno bogato vitaminom C, poput narandži i grejpfruta, jer ovaj vitamin pomaže u jačanju imunog sistema i štiti nas od gripa i prehlada. U jesen, sezona je za bundeve, jabuke, kruške i grožđe, koje su bogate vitaminima i mineralima koji pomažu da se pripremimo za hladne dane pred nama. Leti, kada nam je potreban više tečnosti, najbolje bi bilo konzumirati voće koje je bogato vodom, kao što su lubenice i jagode.
Ukratko, biranje voća u skladu sa godišnjim dobom može pomoći u jačanju zdravlja, olakšati prilagođavanje klimatskim promenama i omogućiti uživanje u ukusnom i svežem voću. Zato, umesto da pijemo sokove puniše aditiva, obratimo pažnju na sezonsko voće koje će nam pružiti sve potrebne hranjive sastojke.
Organizujte svoju ishranu prema dostupnosti sezonskog voća
Organizovanje ishrane prema dostupnosti sezonskog voća je sjajan način za održavanje uravnotežene ishrane tokom cele godine. Unos različitog voća tokom godine pruža neophodne vitamine i minerale koji su ključni za zdrav životni stil.
Kada se prilagode ishrani sezonskoj dostupnosti voća, ljudi mogu da se fokusiraju na ono što je sveže i kvalitetno. Voće koje je u sezoni je najukusnije, hranjivije i pristupačnije nego kada se nabavlja izvan sezone. Na primer, leti je najbolje jesti bobičasto voće poput jagoda, borovnica i malina jer oni rastu u tom periodu i dostupni su na tržištu.
Zima, s druge strane, može biti vreme za uživanje u pomorandžama, kruškama i jabukama koje su u to doba godine slatke i sočne. Treba napomenuti da ne savetujemo samo ishranu voćem koje je trenutno u sezoni, već i različitim vrstama voća da se postigne optimalan balans hranjivih sastojaka.
Osim toga, ovaj način ishrane može biti i ekonomičan jer je cena voća u sezoni obično niža od cene voća koje je van sezone. U suštini, ja momentalna dostupnost sezonskog voća je naš prirodni bioritam i jedan od najjednostavnijih načina da održimo zdravu ishranu.