Lotus koren je hranljiv i zdrav korjenasti povrća koji se često koristi u azijskoj kuhinji zbog svoje hrskave teksture i blagog ukusa. Ovaj korijen je niskokaloričan, ali bogat vlaknima, mineralima i vitaminima, što ga čini savršenim izborom za zdravu ishranu. U ovom članku ćemo razmotriti nutritivnu tablicu lotus korena i prednosti za zdravlje koje može pružiti.
Lotus koren: Nutritivna tablica
Lotus koren je niskokalorična namirnica sa visokim sadržajem dijetetskih vlakana. 100 grama lotus korena sadrži 66 kalorija, 16 grama ugljenih hidrata, 4,9 grama dijetetskih vlakana, 0,1 grama masti, 1,6 grama proteina, 73,7 mg vitamina C i 44,6 mg kalcijuma.
Lotus koren: Proteini (sadržaj proteina)
Lotus koren je povrće niske kalorijske vrednosti, ali sa visokim sadržajem proteina što ga čini idealnim izborom za vegetarijance i vegane. Ova hrana pruža bogat izvor različitih vrsta proteina koji su važni za rast i obnovu ćelija u telu. Jedna porcija (100 grama) lotus korena sadrži oko 3 grama proteina, što predstavlja oko 6% dnevnih potreba za ovim hranljivim sastojkom. Proteini u lotus korenu su važni zbog svoje uloge u održavanju mišićne mase, regulaciju krvnog pritiska i ugradnju novih tkiva u telu.
Lotus koren: Ugljeni hidrati (sadržaj ugljenih hidrata)
Lotus koren je bogat izvor ugljenih hidrata koji su neophodni za snabdevanje organizma energijom. U 100 grama lotus korena sadrži se oko 23 grama ugljenih hidrata, od čega većinu čini šećer. Međutim, zbog niskog glikemijskog indeksa (GI), lotus koren ne izaziva nagli porast šećera u krvi, već ga organizam polako i postepeno oslobađa. Takođe, lotus koren je bogat vlaknima što pomaže u regulaciji nivoa šećera u krvi i osećaju sitosti. Ugljeni hidrati u lotus korenu se lako vari i predstavljaju važan izvor energije za aktivne ljude ili one sa aktivnom životnom rutinom.
Lotus koren: Masti (sadržaj masti)
Lotus koren je niskokalorična namirnica bogata vlaknima i mineralima, kao što su magnezijum, fosfor i kalijum. U pogledu masti, lotus koren sadrži vrlo malu količinu, otprilike 0,1 grama na 100 grama korena. Ovo ga čini idealnom namirnicom za one koji žele da smanje unos masti ili da održe zdravu liniju. Osim što je hranjiva i zdrava, lotus koren ima i niski glikemijski indeks. Zahvaljujući svojim nutritivnim vrednostima, može se koristiti u različitim kulinarskim receptima kako bi se poboljšao ukus i nutritivna vrednost.
Lotus koren: Vitamini i minerali (sadržaj vitamina i minerala)
Lotus koren je izuzetno bogat vitaminima i mineralima, što ga čini idealnom namirnicom za unapređenje zdravlja. Sadrži visok nivo vitamina C, B-kompleksa i E. Takođe, bogat je mineralima poput kalijuma, magnezijuma i fosfora. Ovi nutrijenti pružaju vitalnost, jačaju imunitet, poboljšavaju raspoloženje, smanjuju umor, regulišu krvni pritisak i poboljšavaju zdravlje srca. Stoga, često se koristi u tradicionalnoj kineskoj medicini za lečenje raznih zdravstvenih problema. Lotus koren takođe sadrži i antioksidante, koji štite telo od slobodnih radikala i sprečavaju oštećenja ćelija.
Lotus koren: Kalorije (sadržaj kalorija)
Lotus koren je vrsta podzemnog korena koji se često koristi u azijskoj kuhinji za pripremu jela. Kalorijski sadržaj lotus korena je relativno nizak, sa samo 74 kalorije na 100 grama. Takođe, bogat je vlaknima, što ga čini idealnom namirnicom za one koji žele da održe zdravu težinu. Pored toga, sadrži i hranljive materije poput vitamina C, kalijuma i fosfora. Lotus koren se može konzumirati sirov, kuvan, pržen ili pečen, u zavisnosti od preferenci i kulinarskih tehnika.
Lotus koren: Benefiti za zdravlje
Lotus koren je biljka koja se koristi u kineskoj medicini već hiljadama godina. Ova slatka korenasta biljka bogata je vlaknima, vitaminom C, vitaminom B6, kalijumom i magnezijumom. Imajući to u vidu, ne čudi činjenica da imaju mnoge pozitivne efekte na zdravlje.
Lotus koren poboljšava probavu, jer je bogat vlaknima koja olakšavaju varenje hrane. Takođe, smanjuje nivo holesterola u krvi, što smanjuje rizik od srčanih oboljenja. Kalijum u lotus korenu pomaže u održavanju krvnog pritiska na normalnom nivou, što takođe može smanjiti rizik od srčanih oboljenja.
Takođe, lotus koren ima antiinflamatorna svojstva, koja su korisna u borbi protiv upala u telu. Pored toga, lotus koren takođe stimuliše imuni sistem, štiteći telo od bolesti.
Ovaj koren se može jesti sirov, kuvan, pržen ili sušen. Dodavanje lotus korena u ishranu predstavlja zdrav izbor, zbog svojih brojnih zdravstvenih benefita.
Lotus koren: Rizici za zdravlje
Iako se lotus koren, biljka koja se tradicionalno koristi u azijskoj kuhinji, može smatrati korisnim i zdravstveno prihvatljivim, istina je da postoji nekoliko rizika za zdravlje koji bi trebali biti razmotreni prije nego što se ta biljka koristi u prehrani.
Prvo, lotus koren je bogat vlaknima, što ga čini učinkovitim u održavanju zdravog probavnog sustava. Međutim, previše vlakana može izazvati nadutost i povećati rizik od problema s probavom.
Drugo, lotus koren se često uzgaja u zagađenim vodama, što može dovesti do nakupljanja teških metala poput arsena, olova i kadmija. Dugotrajna izloženost tim kemikalijama može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, uključujući rak.
Treće, lotus koren sadrži prirodni antibiotik, koji može smanjiti sposobnost tijela da se bori protiv infekcija, ako se konzumira u velikim količinama.
Zbog tih i drugih zdravstvenih rizika, preporučujemo da se lotus koren konzumira umjereno i samo uz savjet liječnika ili nutricionista.
Lotus koren: Alergije
Koren lotusa je biljka koja se tradicionalno koristi u ajurvedskoj medicini kao lek protiv alergija. Ova biljka ima prirodna antiinflamatorna svojstva koja pomažu u smanjenju upale koja uzrokuje alergijske reakcije. Koristi se za lečenje alergijskih simptoma kao što su svrab, kijanje, curenje iz nosa, kašalj i otečene oči.
Preparati na bazi lotusovog korena su dostupni u obliku kapsula, praha i ulja. Kao što su alergije različite, tako i lotus koren ima različite načine primene za različite simptome. Na primer, ukoliko želite da se borite protiv svraba grla ili kašlja, možete koristiti preparate sa lotusovim korenom u obliku čajnog napitka. Ako se lotusov koren koristi spolja, najbolje je naneti ga na kožu kako bi se smanjilo crvenilo i iritacija.
Uz adekvatnu upotrebu, lotus koren može biti od velike pomoći u lečenju alergija i smanjenju njihovih simptoma. Međutim, pre upotrebe bilo kakvih preparata potrebno je konsultovati se sa lekarom.
Lotus koren: Različite vrste koje postoje
Lotus koren je poznat po svom slatkom i hrskavom ukusu, a koristi se u kineskoj i japanskoj kuhinji kao važan sastojak u brojnim jelima i supama. Postoje tri glavne vrste lotus korena koje se razlikuju po boji i obliku.
Prva vrsta je bela lotus koren, koji je najčešće dostupan u prodavnicama. Ovaj koren ima belu boju i okrugli oblik sa izraslinama koje podsećaju na prstenove. Bela lotus koren je najukusniji kada je svež i hrskav.
Druga vrsta je crna lotus koren, koji ima tamnu ljubičastu boju i ravnu, pločastu površinu. Ovaj koren ima nešto drugačiji ukus od bele vrste, sa blagom gorčinom i slatkom notom.
Treća vrsta je žuta lotus koren, koji ima žutu boju i oblik koji podseća na duguljasti vreteno. Ovaj koren je manje rasprostranjen od ostalih vrsta.
Bilo koju vrstu lotus korena da odaberete, ovaj egzotični sastojak će sigurno dodati jedinstven ukus i teksturu vašim omiljenim jelima.
Lotus koren: Kada je najbolje jesti
Lotus koren, poznat i kao kamala, tradicionalni je sastojak istočnjačke kuhinje i koristi se u raznim jelima i kao dodatak čajevima. Ovaj koren je bogat hranjivim sastojcima i vlaknima, što ga čini idealnim za poboljšanje probave i jačanje imunološkog sistema.
Kada se radi o vremenu koje je najbolje za konzumiranje lotus korena, preporučuje se da se jede tokom jeseni i zime, kada je tijelu potrebna dodatna podrška kako bi se borilo protiv hladnoće i virusa. Lotus koren je takođe dobar za osobe koje pate od anemije, budući da sadrži veliku količinu gvožđa.
Kada dajete prednost lotus korijenu, najbolje ga je konzumirati u supama i varivima, kao i u salatama. U kombinaciji sa drugim hranjivim biljem, lotus koren će vam pružiti dovoljno energije i vitalnosti da u potpunosti uživate u zimskim mjesecima.
Lotus koren: Kako čuvati, gde čuvati i koliko dugo može da stoji
Lotus koren, takođe poznat kao jiǎnglóng (kineski) ili renkon (japanski), je hrana koja se često koristi u kineskoj i japanskoj kuhinji. Osim što je ukusan, lotus koren takođe ima brojne zdravstvene prednosti, kao što su jačanje imuniteta i smanjenje rizika od srčanih oboljenja.
Kada je u pitanju čuvanje, lotus koren se može čuvati na sobnoj temperaturi u suvom i tamnom prostoru do nekoliko meseci, ako je dehidriran i bez oštećenja na površini. Ukoliko želite da ga čuvate duže vreme, preporučuje se da se skladišti u frižideru. Ukoliko ga čuvate u frižideru, lotus koren treba staviti u plastičnu vrećicu ili u vakuumsko pakovanje kako bi se sprečilo isušivanje.
Kada pripremate lotus koren, morate biti pažljivi jer se lako može oštetiti. Lotu koren treba oguliti i isecati na tanje kriške pre nego što ga upotrebite u supama, varivima ili kao dodatak jelima. Ukoliko imate višak, upakujte ga u hermetično zatvorenu posudu i čuvajte u frižideru do tri dana.
S obzirom na to da je zdrav i ukusan, lotus koren je idealan za pripremu jela. Prilikom parićenja, lotus koren postaje mekan i ukusno sladak. Probajte i vi lotus koren i dodajte mu svoju originalnu notu.
Lotus koren: Kako spremiti i jesti
Lotus koren je jedna od najzdravijih namirnica koja je bogata hranjivim materijama i korisna za ljudsko zdravlje. Često se koristi u istočnjačkoj kuhinji, posebno u Kini i Japanu. Lotus koren se može lako naći u većini azijskih prodavnica ili online.
Pre pripreme korena lotusa, potrebno ga je dobro oprati i oguliti. Nakon toga, možete ga iseći na željene komade ili ga narendati. Pomalo je hrskav i ima blago slatkast ukus, zbog čega se često koristi u supama ili kao grickalica.
Korenu lotusa se pridaje i medicinsko dejstvo, pa se tako preporučuje kao prirodni lek za mnoge probleme. Korisno je za probavni sistem, jer stimuliše apetit i smiruje želudac.
U Kini se koristi u tradicionalnoj medicini kao lek protiv kašlja, pa se često koristi u čajevima ili kao dodatak različitim jelima.
Koren lotusa može se spremiti na različite načine, od pečenja do prženja, ali ga se najčešće koristi kao sastojak u supama i sosovima. Ako ga koristite kao dodatak jelima, najbolje je da se doda na kraju kuvanja kako bi se sačuvao hrskav ukus.
Ukratko, lotus koren je ukusna i zdrava namirnica koja se može koristiti u mnogim jela i koja ima mnoge zdravstvene koristi. Bez obzira da li ga jedete kao grickalicu ili kao deo jela, zasigurno ćete uživati u njegovom ukusu i koristima.
Lotus koren: Koliko količinski možemo jesti (veličina porcije)
Lotus koren je relativno niskokalorična hrana s velikim nutritivnim čimbenicima. Preporučena veličina porcije je oko 70-80 grama kuhane ili pečene lotus korjenaste biljke. Ovo bi pružilo oko 35-40 kalorija, što odgovara približno 7% dnevnih kalorijskih potreba. Kod odabira svoje porcije, važno je voditi računa o njegovom dodatnom pripremanju. Na primjer, dodavanje ulja ili soli tijekom kuhanja moglo bi povećati kalorijski sadržaj i unos natrija. Upravo zato bi bilo bolje da se lotus koren posluži u salatama ili ga jednostavno peče u pećnici bez ikakvih dodataka.