Trčanje na stazi može biti zabavno i uzbudljivo iskustvo, ali na stazi važe posebna pravila koja treba poštovati kako bi se izbegle povrede i osigurala sigurnost svih trkača. U ovom članku naučićete osnovna pravila za trčanje na stazi, kao i savete koji će vam pomoći da iskoristite svoj trening na najbolji mogući način. Bez obzira da li ste početnik ili iskusni trkač, ova pravila treba da postanu vaša rutina svaki put kada se uputite na stazu.
Pravilno trčanje na stazi: Saveti za početnike
Trčanje na stazi može biti vrlo korisno za poboljšanje vaše kondicije i brzine, ali i izazovno za mnoge početnike koji se većinom osećaju neugodno ili nesigurno. Da biste bili uspešni u trčanju na stazi, potrebne su vam pravilne tehnike trčanja i osnovno znanje o tome kako ispravno trčati po stazi. Ovde su neki osnovni saveti za sve početnike koji žele da se oprobaju u trčanju na stazi:
1. Počnite polako i postepeno povećavajte intenzitet – ne preterujte sa brzinom i ne pokušavajte odmah da trčite celu stazu. Umesto toga, počnite sa ravnomernim tempom, a zatim postepeno povećavajte brzinu i intenzitet.
2. Držite se svoje staze – kada trčite na stazi, držite se svoje oznake ili trake. Nikada ne prelazite u drugu lane, osim ukoliko se drugi trkači ne kreću u istom smeru kao i vi.
3. Budite svesni drugih trkača – uvek gledajte ispred sebe, pre nego što zakoračite na drugu stranu staze. Pogledajte da li se približavaju drugi trkači u suprotnom smeru, jer želite da izbegnete sudar sa nekim.
4. Izbegavajte stajanje na stazi – kada trčite, nemojte se zaustavljati na stazi. Umesto toga, izađite sa staze i stojte na travi ili betonu, kako ne biste ometali druge trkače.
5. Koristite stazu za trening – trčanje na stazi može biti odličan način za poboljšanje vaše kondicije i brzine, zato je važno da koristite stazu za treninge, tiho trčanje, pa čak i sprintove.
Pamćenjem ovih saveta, bićete spremni da se suočite sa pravilima trčanja na stazi i uživate u ovom zdravom obliku vežbanja.
Tehnika trčanja na stazi: Smanjite rizik od povreda
Kako biste smanjili rizik od povreda prilikom trčanja na stazi, ključno je obratiti pažnju na tehniku trčanja. Pravilna tehnika pomaže da vaše telo bude efikasnije i manje podložno povredama.
Kada trčite na stazi, držite se sredine trake kako biste izbegli nepotrebne krivine koje mogu dovesti do povreda. Potom, osigurajte da su vaši koraci ravnomerni, a ne preveliki ili prekratki. Važno je takođe obratiti pažnju na način na koji stavljate stopalo na podlogu – stopalo treba da bude potpuno na zemlji, sa petom koja prvo dodiruje pod.
Kada se trčanje usporava, oblik tela je ključan. Kada usporavate, dolazi do snažnog pritiska prema napred. Ovo opterećenje može izazvati nelagodnost u kolenu, te treba usporavati polako i ne naglo. Trudite se da se oslonite na sredinu stopala, odnosno da ne preopteretite petu.
Na kraju, nemojte zanemarivati važnost zagrevanja i istezanja pre i posle trčanja. Ovaj korak je neophodan za pripremu vašeg tela za trčanje i za sprečavanje povreda. Pravilna tehnika trčanja i pažljiva priprema tela pomaže u smanjenju rizika od povreda i obezbeđuje efikasniji i prijatniji način trčanja na stazi.
Kako poboljšati kondiciju trčeći na stazi: Tri ključna pravila
Kondicija nije najvažnija samo za sportiste, već i za sve one koji žele da ostanu zdravi i u formi. Trčanje na stazi je veoma efikasan način da se poboljša kondicija, ali za postizanje maksimalnih rezultata potrebno je poštovati tri ključna pravila.
Prvo pravilo je kontinuitet. Trčanje na stazi nije stvar kratkotrajnih napora koji se prekidaju pa se ponavljaju. Potrebno je da se trčanje izvodi kontinuirano, bez zastoja i pauza. Ovo je najbolji način da se poboljšaju pluća, srce i celokupni intrakorporalni sistem.
Drugo pravilo je pravilno disanje. Mnogi ljudi ne obraćaju dovoljno pažnje na to kako dišu, iako je disanje veoma važno za kondicioniranje tela. Pravilno disanje uključuje udisanje kroz nos i izdisanje kroz usta. Ovo pomaže u jačanju pluća i smanjenju rizika od povreda i infekcija.
Treće pravilo je pravilna forma trčanja. Trčanje bez pravilne forme može dovesti do povreda, što narušava celokupno zdravlje i kondiciju. Pravilna forma trčanja uključuje saginjanje tela napred i držanje ruku blizu tela. Važno je da se koriste prednji mišići nogu, a ne zadnji, jer će se na taj način trošiti više kalorija i poboljšati kondicija.
Poštovanje ovih triju pravila je presudno za postizanje maksimalnih rezultata trčanjem na stazi. Zato ih ispoštujte i uverite se u njihovu delotvornost.