Kada govorimo o ljubavi, retko nam na um padaju teorije i psihološki modeli. Međutim, ljubav, kao jedan od najsloženijih i najintenzivnijih ljudskih osećanja, tema je mnogih istraživanja unutar psihologije. Jedan od najpoznatijih pokušaja da se ljubav opiše i objasni kroz nauchnni prizmu jeste Sternbergova trouglasta teorija ljubavi. U ovom tekstu, razmotrićemo osnove Sternbergove teorije ljubavi, kako se ona manifestuje u različitim tipovima odnosa, te njenu praktičnu primenu u svakodnevnom životu.
Šta je Sternbergova trouglasta teorija ljubavi?
Robert Sternberg, američki psiholog, godine 1986. predstavio je svoj model ljubavi, koji se danas često citira i koristi u psihološkim studijama. Prema njegovoj teoriji, ljubav se sastoji iz tri komponente: intime, strasti i odlučnosti/obaveze. Intima se odnosi na osećaj bliskosti i povezanosti sa partnerom. Strast uključuje seksualnu privlačnost i želju, dok odlučnost odnosno obaveza implicira odluku da se voli nekoga i održi ljubav s tom osobom. Upotrebom ove tri komponente, Sternberg opisuje sedam različitih tipova ljubavnih odnosa.
Tipovi ljubavnih odnosa prema Sternbergovoj teoriji
Prema Sternbergu, kombinovanjem tri osnovne komponente ljubavi – intime, strasti i obaveze – dobijamo sedam tipova ljubavnih odnosa. Ovi tipovi su:
- Prisnost (Intimacy Alone) – Priateljstvo bez elementa strasti i dugotrajne obaveze.
- Strast (Passion Alone) – Zaljubljenost ili proživljavanje fizičke atrakcije bez emocionalne bliskosti.
- Obaveza (Commitment Alone) – Odluka da ostanete sa nekim, čak i ako intima i strast nisu prisutni.
- Romantična ljubav (Intimacy + Passion) – Odnos pun strasti i intimnosti, ali bez dugotrajne odluke o obavezi.
- Prazna ljubav (Commitment Alone) – Kod ovog tipa postoji obaveza, ali strasti i intimnosti nema.
- Ljubav zaljubljenosti (Passion + Commitment) – Ovde se strast kombinuje sa dugotrajnom obavezom, ali bez intimnosti.
- Upotpunjujuća ljubav (Intimacy + Passion + Commitment) – Ovo je oblik “potpune” ili zrele ljubavi koja uključuje sva tri elementa u ravnoteži.
Prepoznavanje ovih tipova ljubavi može pomoći pojedincima da bolje razumeju dinamiku svojih romantičnih odnosa, kao i da prepoznaju oblasti koje možda treba poboljšati.
Kako Sternbergovu teoriju ljubavi možemo primeniti u svakodnevnom životu?
Primena Sternbergove trouglaste teorije ljubavi u svakodnevnom životu može znatno poboljšati naše razumevanje i upravljanje romantičnim odnosima. Evo kako svaka od komponenti teorije može biti korišćena kao vodič za jačanje ili popravljanje veza:
- Intima: Radite na razvoju emocionalne bliskosti i povjerenja sa svojim partnerom. To možete postići kroz otvorenu komunikaciju, slušajući partnera i deljenjem ličnih osećanja.
- Strast: Održavanje fizičke bliskosti i zapaliti iskru strasti u dugotrajnim vezama možete postići zajedničkim provođenjem kvalitetnog vremena, iznenađenjima ili novim zajedničkim iskustvima.
- Obaveza: Stalno podsećanje na vašu odluku da budete sa partnerom i da radite na vašem zajedničkom životu. To podrazumeva izrazavanje privrženosti, solidarnost u teškim trenucima i planiranje budućnosti.
Korišćenjem Sternbergove teorije kao vodiča, parovi mogu da rade na razvijanju balansiranije i zadovoljavajuće veze. Identifikovanje slabih tačaka u ljubavnom trouglu i svesni rad na njima može doneti harmoniju i veću stabilnost u odnos.
Na kraju, Sternbergova trouglasta teorija ljubavi nam služi kao koristan alat za razumevanje dinamike ljubavnih odnosa. Koristeći ovaj model, možemo bolje shvatiti šta trenutno karakteriše naš odnos i na kojim aspektima bismo mogli raditi kako bismo uspostavili snažniju i zdraviju vezu. Poznavanje ovih principa može olakšati navigaciju kroz kompleksne emocije i situacije koje ljubav sa sobom donosi, kako u novim, tako i u dugogodišnjim vezama.