Kada se susrećemo sa mentalnim zdravljem, često možemo naići na zabunu između različitih tipova poremećaja. Dva često mešovita stanja su bipolarni poremećaj (često nazivani i manična depresija) i granični poremećaj ličnosti (BPD). Iako na prvi pogled može biti izazov razlikovati ih, zbog sličnih simptoma i seprezentacija, važno je razumeti ključne razlike radi pravilne dijagnoze i tretmana. U ovom tekstu ćemo objasniti karakteristike bipolarnog poremećaja i graničnog poremećaja ličnosti, istaknuti glavne razlike i znakove koji mogu pomoći u njihovom razlikovanju.
Šta je Bipolarni Poremećaj?
Bipolarni poremećaj je mentalni poremećaj koji se karakteriše ekstremnim promenama raspoloženja. Ove promene se dešavaju u ciklusima koji uključuju periode manije (ili hipomanije, koja je blaži oblik manije) i depresije. Tokom manične faze, osobe mogu osećati abnormalno povišeni nivo energije, smanjenu potrebu za snom, govor koji je brz i teško ga je pratiti, grandiozne ideje o sopstvenim mogućnostima i vrlo često neodgovorno ponašanje kao što su preterano trošenje novca ili neumerena seksualna aktivnost. Za razliku od toga, depresivna faza nosi sa sobom simptome slične klasičnoj depresiji, kao što su osećaji tuge, beznađa, gubitak interesa za svakodnevne aktivnosti, umor i ponekad mišljenja o samoubistvu.
Šta je Granični Poremećaj Ličnosti (BPD)?
Granični poremećaj ličnosti je još jedan složen mentalni poremećaj koji se karakteriše intenzivnim i promenljivim međuljudskim odnosima, nestabilnom slikom o sebi i impulsivnim ponašanju. Osobe sa BPD često ispoljavaju strah od odricanja i napuštanja, mogu brzo i intenzivno vezivati za druge, ali isto tako brzo i razvijati negativna osećanja prema njima. Njihove emocije su intenzivne i često preplavljujuće, a razdoblja besa, tuge i anksioznosti mogu trajati od nekoliko sati do nekoliko dana. Samopovređivanje, suicidalne misli ili ponašanje nisu retki kod osoba sa BPD.
Razlike između Bipolarnog Poremećaja i BPD
Iako oba poremećaja imaju preklapajuće simptome kao što su promene raspoloženja i impulzivno ponašanje, postoje nekoliko ključnih razlika koje pomažu u razlikovanju bipolarnog poremećaja od graničnog poremećaja ličnosti.
Prvo, trajanje i uzroci promena raspoloženja su različiti. Kod bipolarnog poremećaja, ciklusi manije i depresije su obično duži (traju nedeljama ili mesecima) i manje su povezani s određenim događajima u životu osobe. S druge strane, kod BPD, promene raspoloženja su često brze i mogu se promeniti za nekoliko sati ili dana, a često su jasno povezane s međuljudskim stresom ili konfliktom.
Druga glavna razlika je stabilnost samopoimanja. Osobe sa bipolarnim poremećajem obično imaju stalniju sliku o sebi, dok osobe sa BPD često doživljavaju značajne i trajne smetnje u samopoimanju i samopouzdanju.
Treća razlika je priroda impulzivnog ponašanja. Iako oba poremećaja uključuju impulsivnost, kod BPD to često uključuje samopovređivanje ili suicidalno ponašanje, što je manje često kod bipolarnog poremećaja.
U detektovanju ovih poremećaja, dijagnostička procena i pažljiv klinički intervju su od suštinske važnosti. Iako ne postoji „jednostavan test“ za utvrđivanje ovih poremećaja, razgovor sa stručnjakom može pomoći u prepoznavanju obrazaca ponašanja i emocionalnog iskustva koji su ključni za postavljanje tačne dijagnoze.
Na kraju, iako su bipolarni poremećaj i granični poremećaj ličnosti dva različita mentalna stanja, njihovo razlikovanje nije uvek jednostavno. Zbog preklapajućih simptoma i komplikovanosti samih poremećaja, važno je potražiti pomoć stručnjaka. Pravovremeno prepoznavanje i adekvatan tretman mogu značajno unaprediti kvalitet života osoba sa ovim stanjima i omogućiti im stabilnije i ispunjenije funkcionisanje u svakodnevnom životu. Ključ je u edukaciji, razumevanju i strpljivom pristupu koji u obzir uzima sve nijanse pojedinačnog iskustva.