Dilatacija grlića materice je jedan od ključnih procesa koji se dešavaju tokom porođaja. To je proces širenja i omekšavanja grlića materice koji se priprema za prolaz bebe kroz rodni kanal. Za trudnice, razumevanje dilatacije može pomoći u prepoznavanju početka porođaja i praćenju njegovog napretka. U ovom blogu, diskutovaćemo o značaju dilatacije grlića materice, kako se meri, i koje znake trebate tražiti kako biste znali da se dilatacija odvija.
Šta je dilatacija grlića materice?
Dilatacija grlića materice je proces širenja otvora grlića materice, mereno u centimetrima od 0 do 10, gde 10 predstavlja potpunu dilataciju, odnosno spremnost za porođaj. Ovaj proces je neophodan kako bi beba mogla sigurno da prođe kroz rodni kanal. Dilatacija se obično dešava tokom tri faze porođaja: latentne faze, aktivne faze i tranzicione faze. Svaka faza ima svoje karakteristične znake i tempo dilatacije.
Kako se meri dilatacija grlića materice?
Dilatacija grlića materice se meri ručnim pregledom od strane medicinskog osoblja, obično akušera ili ginekologa. Tokom pregleda, lekar će umetnuti sterilisane rukavice i dva prsta u vaginu da bi osetio otvor grlića materice. Zatim procenjuje širinu razmaknutosti grlića u centimetrima. Pored dilatacije, lekar će takođe procenjivati i efacement (stanjivanje grlića materice), kao i poziciju bebe i njen položaj u odnosu na karlicu.
Znaci dilatacije koji se mogu primetiti kod kuće
Iako je precizno merenje dilatacije grlića materice moguće samo putem medicinskog pregleda, postoje određeni znaci i simptomi koji mogu ukazivati na to da se dilatacija događa. Neki od ovih znakova uključuju: kontrakcije koje postaju redovnije i intenzivnije, osećaj težine u karlici, pojačan vaginalni sekret, kao i odlazak sluzavog čepa koji zatvara cervikalni kanal tokom trudnoće. Takođe, neke žene mogu doživeti “pucanje vodenjaka”, što je izlazak amnionske tečnosti, a što može biti znak početka porođaja.
Faktori koji utiču na brzinu dilatacije
Brzina dilatacije može varirati od žene do žene i od porođaja do porođaja. Neki od faktora koji utiču na brzinu dilatacije uključuju: prvi porođaj u odnosu na naknadne porođaje (dilatacija može biti sporija kod prvog porođaja), položaj bebe, snaga i učestalost kontrakcija, kao i emocionalno stanje trudnice. Stres i anksioznost mogu usporiti porođaj, dok opuštanje i podrška mogu doprineti njegovoj brzini.
Kako podstaći dilataciju?
Neki prirodni metodi mogu pomoći u podsticanju dilatacije i napredovanja porođaja. Fizička aktivnost, kao što je hodanje, može potaći gravitaciju i kretanje bebe niže u karlici. Takođe, postoje tehnike disanja i opuštanja koje mogu pomoći da se smanji tenzija i omogući bolja dilatacija. Vruća kupka ili tuširanje toplom vodom takođe mogu biti korisni za opuštanje mišića i potsticanje dilatacije. Važno je napomenuti da ni jedan od ovih metoda ne garantuje brzi porođaj i da svaku tehniku treba primenjivati u dogovoru sa medicinskim osobljem.
U zaključku, dilatacija grlića materice je važan proces koji se dešava tokom porođaja i koji trudnicama može dati znak da je vreme da se upute u bolnicu. Znajući šta tražiti može pomoći u smanjenju anksioznosti i osiguranju da je trudnica pripremljena za porođaj. Kako biste se osigurali da sve protiče kako treba, redovno komunicirajte sa svojim lekarom ili babicom i pridržavajte se njihovih preporuka.