Kada vaša beba ili malo dete noću uznemireno budi vrišteći, to može biti veoma zabrinjavajuće iskustvo za roditelje. U ovom blogu ćemo se pozabaviti mogućim uzrocima ovog ponašanja i predložiti strategije koje vam mogu pomoći da umirite svoje dete i osigurate mu miran san.
Razumevanje uzroka noćnog budićanja
Noćno budićanje i vrištanje kod beba i male dece može biti posledica različitih faktora. Jedan od najčešćih uzroka je normalan deo razvoja poznat kao separaciona anksioznost, koja se tipično javlja između 6. i 24. meseca starosti. Tokom ovog perioda, deca postaju sve svesnija sveta oko sebe i počinju da shvataju da su odvojeni od svojih roditelja, što može dovesti do anksioznosti prilikom razdvajanja. Osim toga, škrgutanje zubima, noćni strahovi ili noćne more, kao i različite faze sna, takođe mogu biti odgovorni za noćno budićanje.
Separaciona anksioznost i kako je ublažiti
Separaciona anksioznost je normalna faza u razvoju deteta, ali može biti jako stresna i za decu i za roditelje. Pokušajte sa stvaranjem rutine pred spavanje koja je dosledna i umirujuća, što može pomoći detetu da se oseća sigurnije. Kratka priča, nežna muzika ili lagano ljuljanje pre spavanja može dete učiniti mirnijim. Takođe, možete pokušati sa “treningom spavanja”, koji podstiče dete da se samo smiri i nastavi spavanje bez vaše pomoći.
Noćni strahovi vs. noćne more
Noćni strahovi i noćne more su dva različita iskustva koja mogu izazvati uznemirenost i vrištanje tokom noći. Noćne more su loši snovi koji se najčešće javljaju tokom REM faze sna, i deca ih se obično sećaju nakon buđenja. Nasuprot noćnim morama, noćni strahovi se dešavaju u ne-REM fazama sna, obično u prvih nekoliko sati nakon što dete zaspi. Dete koje doživljava noćni strah može delovati budno i plašljivo, ali se ujutro neće sećati dešavanja. U oba slučaja, važno je pružiti detetu osećaj sigurnosti i mira.
Adaptacija sredine za miran san
Osim razumevanja i pristupanja noćnim strahovima i morama, sredina u kojoj dete spava takođe igra važnu ulogu. Pazite da je soba ugodna, sa prijatnom temperaturom i dovoljno tamna. Koristite noćno svetlo ako dete oseća nelagodnost u potpunom mraku. U sobi treba da bude tišina ili se može koristiti bela šum mašina koja može pomoći nekim decom da se lakše smire i usnule.
Konsultovanje sa stručnjacima za problematični san
Ako ništa od navedenog ne pomogne i vaše dete i dalje noću budi vrišteći, možda bi bilo dobro da potražite savet od pedijatra ili stručnjaka za spavanje deteta. Oni vam mogu dati dodatne savete ili vas uputiti na dalje testiranje kako bi isključili bilo kakve druge medicinske uzroke koji bi mogli uticati na san vašeg deteta. Neke stvari jednostavno nisu u domenu “faznog prolaska” i zahtevaju stručno mišljenje.
Na kraju dana, važno je zapamtiti da je svako dete individualno i da ono što funkcioniše za jedno dete možda neće biti delotvorno za drugo. Strpljenje, doslednost i ljubav su ključni faktori koji će vam pomoći da prevazidete ovu fazu i pomognete svom detetu da ima miran i spokojan san.