Kada beba napuni tri meseca, roditelji su već stekli neku rutinu i navikli su se na nove obaveze i izazove koje donosi roditeljstvo. Međutim, svaki mesec donosi nove promene i razvojne uspone koje je važno pratiti i adekvatno podržavati. Kako se beba razvija, tako se menja i pristup nezi, ishrani, spavanju, kao i igri sa bebom. U ovom blogu ćemo razmotriti šta sve treba uzeti u obzir kada se brinete o bebi staroj tri meseca.
Nege i razvoj bebe
U trećem mesecu, beba počinje sve više da pokazuje svoju ličnost. Smeh i osmeh postaju učestali, a beba počinje aktivno da prati pokrete i različite predmete oko sebe. Na ovoj etapi, važno je da bebu redovno nosite u različitim položajima, kako biste joj pomogli u razvoju motoričkih veština i mišićnog tonusa. Bebi treba dosta stimulacije ali i odmora, pa je važno naći pravu ravnotežu.
Redovno mazite i razgovarajte sa bebom, jer je nežan dodir i bliski kontakt važan za emocionalni razvoj. Takođe, u ovom periodu možete uvesti i blage masaže koje mogu da umire bebu i poboljšaju njenu cirkulaciju i digestiju. Uvek koristite blage pokrete i prema potrebi koristite prirodna ulja koja su sigurna za bebinu kožu.
Podsticanje mentalnog razvoja
Mentalni razvoj kod beba od tri meseca je veoma intenzivan. Bebe su sada mnogo budnije i zainteresovanije za svet oko sebe. Da biste podstakli mentalnu aktivnost, koristite igračke koje proizvode zvuke i imaju živopisne boje. Pričajte sa bebom, pjevajte joj i čitajte – iako neće razumeti reči, beba će reagovati na intonaciju vašeg glasa i početi da uči jezičke oblike.
Držanje igračaka iznad bebinih glava može ih podsticati da posegnu za njima, što razvija motoričke sposobnosti i koordinaciju ruku i očiju. Ugao gledanja i percepciju predmeta možete obogatiti korišćenjem sigurnih ogledala postavljenih na različitim mestima u blizini bebinih čestih boravišta.
Praćenje fizičkog razvoja
Fizički razvoj se ogleda kroz sve jače mišiće i bolju kontrolu nad pokretima. Beba od tri meseca će verovatno biti sposobnija da drži glavu stabilnom kada je u uspravnom položaju i počinje da pridržava prsa i glavu kada leži na stomaku. Ohrabrite bebino ležanje na stomaku dok je budna, jer to pomaže u jačanju mišića vrata, leđa i ruku.
Posmatrajte kako beba reaguje na različite podražaje i učite iz njenih odgovora. Pratite bebin napredak kroz različite faze kotrljanja, pokušaja da se pridigne, pa sve do sedenja. Budite uporni i nemojte se obeshrabriti ako vaša beba ne napreduje baš kao i druge bebe. Svako dete se razvija svojim tempom, i važno je pratiti individualne napretke bez preterivane brige.
Ishrana i spavanje u trećem mesecu
Ishrana bebe u trećem mesecu obično se još uvek sastoji isključivo od mleka – bilo da je u pitanju majčino mleko ili formula. Dojenje ili hranjenje na flašicu treba da bude na zahtev, odnosno kada beba pokazuje znakove gladovanja. U ovom periodu se ne uvode čvrsti obroci.
Spavanje je još jedan važan aspekt brige i bebe u trećem mesecu počinju malo duže da spavaju tokom noći. Većina beba će spavati između 14 i 17 sati u toku 24 sata, ali to uključuje i dremke tokom dana. Uspostavite rutinu spavanja koja može uključivati i umirujuće kupke pre spavanja, lagane masaže ili nežnu muziku.
Zdravlje i wellness bebe
Posete pedijatru su i dalje veoma važne za praćenje zdravlja i pravilnog razvoja. U trećem mesecu, očekuje se serija vakcinacija prema utvrđenom kalendaru vakcinacije, koje je važno ne propustiti. Osim toga, bitno je obratiti pažnju na čistoću i higijenu bebinog okruženja, kao na primer redovno čišćenje i sterilizacija flašica.
Budite pažljivi i prema bebinim emocijama i opštem stanju. Ako primetite da je beba razdražljiva, ima povišenu temperaturu, ili nedovoljno jede, obratite se pedijatru. Obratite pažnju i na simptome potencijalnih alergija ili intolerancija na hranu, posebno ako ste uveli neke nove namirnice ili formule.