Kontrakcije Braxton Hicks su česta pojava kroz koju prolaze mnoge trudnice. Popularno ih nazivamo i “lažnim trudovima”, budući da mogu oponašati prave kontrakcije koje signaliziraju početak porođaja. Međutim, one su deo normalnog procesa trudnoće i način na koji se materica priprema za predstojeći porođaj. U ovom tekstu, pokazaćemo kako da prepoznate kontrakcije Braxton Hicks i šta treba da uradite kada ih iskusite.
Šta su kontrakcije Braxton Hicks?
Kontrakcije Braxton Hicks su epizodične, nepravilne kontrakcije materice koje se obično dešavaju u drugoj polovini trudnoće. Nazvane su po engleskom lekaru Johnu Braxton Hicksu, koji ih je prvi opisao 1872. godine. Ove kontrakcije se razlikuju od stvarnih trudova po svojoj nepravilnosti, nepredvidivosti i činjenici da obično ne dovode do otvaranja grlića materice.
Kako prepoznati kontrakcije Braxton Hicks?
Da biste razlikovali kontrakcije Braxton Hicks od pravih trudova, obratite pažnju na nekoliko ključnih karakteristika. Prvo, kontrakcije Braxton Hicks su često nepravilne i ne postaju jače s vremenom, za razliku od pravih trudova koji postaju sve intezivniji i učestaliji. Drugo, ove kontrakcije obično ne izazivaju bol već osećaj zatezanja u stomaku koji može biti neprijatan, ali ne u tolikoj meri kao prave kontrakcije. Treće, one često prestaju kada promenite položaj tijela ili se prošetate. Naposletku, kontrakcije Braxton Hicks su ograničene uglavnom na prednji deo stomaka, dok prave kontrakcije obuhvataju ceo abdomen i donji deo leđa.
Učestalost i trajanje kontrakcija Braxton Hicks
Učestalost i trajanje ovih kontrakcija variraju od žene do žene i od trudnoće do trudnoće. Mogu trajati od nekoliko sekundi do dva minuta i javljaju se s vremena na vreme, nekoliko puta dnevno ili samo povremeno. U nekim slučajevima, žene ih možda uopšte neće ni primetiti. Učestalost kontrakcija Braxton Hicks obično se povećava kako trudnoća odmiče, naročito u poslednjim nedeljama pred porođaj.
Šta učiniti ako doživite kontrakcije Braxton Hicks?
Ako iskusite kontrakcije Braxton Hicks, najvažnije je ne paniciti. One su normalan deo trudnoće i ne treba da budu razlog za zabrinutost. Evo nekoliko saveta šta da radite:- Promenite aktivnost ili položaj: Ako ležite, probajte da ustajete i prošetate. Ako ste aktivni, sednite i odmorite malo.- Hidrirajte se: Nekada dehidracija može izazvati kontrakcije, zato pijte puno vode.- Praktikujte vežbe disanja: Vježbe disanja koje se uče na časovima pripreme za porođaj mogu pomoći da se opustite i prođete kroz kontrakcije.- Topla kupka ili tuš: Toplota može pomoći da se opustite mišići, što može ublažiti nelagodnost.- Odmorite: Dobar odmor može pomoći da se tijelo oporavi i da kontrakcije prođu.
Ukoliko imate bilo kakve sumnje ili se kontrakcije čine pravilnima i počinju da postaju jače, obavezno se obratite svom lekaru. Posebno je važno da zatražite medicinsku pomoć ukoliko ste pre 37. nedelje trudnoće i primetite bilo kakve znake prevremenog porođaja, uključujući redovne kontrakcije Braxton Hicks.
Kako se razlikuju od pravih trudnih kontrakcija?
Za kraj, važno je znati kako se kontrakcije Braxton Hicks razlikuju od pravih trudnih kontrakcija koje signaliziraju početak porođaja. Stvarni porođajni trudovi su pravilni, postaju sve jači i bliži, i obično su bolni. Oni dovesti do dilatacije (otvaranja) i efacementa (izgladnjivanja) grlića materice, i kao takvi, ključan su znak da je porođaj počeo.
S obzirom na sve ove informacije o kontrakcijama Braxton Hicks, trudnice bi trebale biti bolje pripremljene i manje zabrinute kada se one javljaju. Glavna stvar je ostanak miran, pažljivo praćenje situacije i blagovremeno reagovanje ukoliko se pojave simptomi koji zahtevaju medicinsku pažnju. Ove kontrakcije su samo deo putovanja koje vodi do čudesnog ishoda – rođenja vašeg deteta.