Kupus je vrlo popularna i korisna namirnica koju možemo naći u gotovo svakoj kuhinji. Bogat je hranjivim sastojcima, a ima malo kalorija, te je idealan za različite dijete i režime hrane. U ovom članku objasnićemo nutritivnu vrednost kupusa i kako on može doprineti našem zdravlju. Takođe ćemo se pozabaviti i načinima pripreme i konzumiranja kupusa.
Kupus: Nutritivna tablica
Energetska vrijednost: 25 kcal
Masti: 0,1 g
Ugljikohidrati: 5,8 g
Proteini: 1,3 g
Vlakna: 2,3 g
Voda: 90,4 g
Kalcij: 40 mg
Željezo: 0,5 mg
Magnezij: 12 mg
Fosfor: 26 mg
Kalij: 170 mg
Natrij: 18 mg
Cink: 0,2 mg
Bakar: 0,1 mg
Mangan: 0,2 mg
Selen: 0,2 µg
Vitamin C: 36,6 mg
Tiamin (vitamin B1): 0,1 mg
Riboflavin (vitamin B2): 0,05 mg
Niacin (vitamin B3): 0,4 mg
Vitamin B6: 0,2 mg
Folna kiselina (vitamin B9): 53 µg
Vitamin A: 34 µg
Vitamin E: 0,2 mg
Vitamin K: 76 µg
Kupus: Proteini (sadržaj proteina)
Kupus je izuzetno hranljiv povrtni sastojak koji se može koristiti na razne načine u kuhinji. Osim što obiluje vitaminima i mineralima, kupus je takođe bogat proteinima. U 100 grama kuvanog kupusa nalazi se oko 1.5 grama proteina, što ga čini idealnom namirnicom za osobe koje žele da povećaju unos proteina u ishrani. Osim toga, kupus je niskokaloričan i bogat vlaknima, što ga čini idealnim izborom i za ljude koji žele da izgube na težini. Zato, ubacite kupus u svoju ishranu i uživajte u svim njegovim korisnim svojstvima.
Kupus: Ugljeni hidrati (sadržaj ugljenih hidrata)
Kupus spada u grupu povrća koje sadrži minimalnu količinu ugljenih hidrata. Naime, 100 grama kupusa sadrži samo 3,6 grama ugljenih hidrata i 2,3 grama vlakana. To ga čini idealnim izborom za osobe koje žele da konzumiraju namirnice koje ne sadrže veliku količinu ugljenih hidrata, a istovremeno žele da održe svoj unos vitamina i minerala. Kupus je bogat vitaminom K, C, B6, folnom kiselinom, kalcijumom, gvožđem i drugim hranjivim sastojcima. Stoga, uključivanje kupusa u ishranu može biti koristan dodatak za održavanje uravnotežene ishrane i zdravog načina života.
Kupus: Masti (sadržaj masti)
Kupus je povrće koje je veoma popularno u mnogim kuhinjama širom sveta, a osim što je ukusno i hranljivo, ono ima i nizak sadržaj masti. Kupus je bogat vlaknima, proteinima i vitaminima K i C, a pored svega toga, ima manje od 1 gram masti na 100 grama. To ga čini idealnom namirnicom za one koji žele da održe zdravu telesnu težinu ili smanje svoj unos masti. Kako bi se dodalo malo dodatnog ukusa, kupus se često priprema sa drugim namirnicama koje su niskokalorične i imaju nizak sadržaj masti, poput začina, povrća i citrusnog voća.
Kupus: Vitamini i minerali (sadržaj vitamina i minerala)
Kupus je niskokalorična namirnica koja obiluje hranjivim sastojcima. Sadrži visok postotak vitamina C, vitamina K, te folne kiseline. Takođe, bogat je izvor minerala kao što su kalcijum, kalijum i mangan. Kupus sadrži i sumpor-fermentirajuće spojeve, poznate po svojim antikancerogenim svojstvima, a štiti i srce i krvne sudove. Kupus ima i antiupalna svojstva. S obzirom na svoj nutritivni sastav, kupus se preporučuje kao dio uravnotežene ishrane, posebno u periodima kada se povećava rizik od sezonskih infekcija.
Kupus: Kalorije (sadržaj kalorija)
Kupus je izuzetno niskokalorična namirnica koja sadrži samo 25 kalorija na 100 grama. Ovo ga čini idealnom namirnicom za one koji nastoje da unose što manje kalorija, ali da ipak održe osećaj sitosti.
Pored niske kaloričnosti, kupus je takođe izuzetno bogat vitaminima i mineralima poput vitamina C, K i B6, kao i magnezijuma, kalcijuma i kalijuma. Ovi nutritivni sastojci su od suštinskog značaja za optimalno funkcionisanje organizma.
Za one koji najviše brinu o kalorijskom unosu, kupus je idealna namirnica koja može biti uključena u raznovrsne obroke i pružiti telu ključne nutrijente bez nepotrebnog unosa kalorija.
Kupus: Benefiti za zdravlje
Kupus je jedan od najzdravijih povrća koje može biti važan dodatak vašoj ishrani i raznolikoj kuhinji. Kao niskokalorična hrana koja obiluje mineralima, vitaminima i antioksidansima, kupus je poznat po svojim lekovitim svojstvima i koristi se u tradicionalnoj medicini.
Ovaj izvrstan izvor C vitamina, folne kiseline i vlakana, može da poboljša vaš imuni sistem, smanji upale u organizmu, reguliše probavu, snizi nivo holesterola u krvi i podrži zdravlje srca i krvnih sudova.
Sulforafan, jedinjenje koje se nalazi u kupusu, može pomoći u sprečavanju nekih vrsta karcinoma, dok redovna konzumacija kupusa može pomoći u održavanju zdrave težine, sniženju krvnog pritiska i održavanju zdrave kože.
Takođe, fermentisani kupus kao što su kimči i kiseli kupus, sadrže probiotike koji mogu da poboljšaju zdravlje digestivnog sistema i regulišu imuni sistem.
Stoga, uključivanjem kupusa u svoju ishranu, možete značajno poboljšati svoje zdravlje i očuvati vitalnost i energiju.
Kupus: Rizici za zdravlje
Kupus je zdrava namirnica i često se koristi u različitim jelima zbog svog visokog nutritivnog sadržaja i niskog broja kalorija. Međutim, upotreba velikih količina kupusa može dovesti do nekih rizika za zdravlje.
Jedan od glavnih problema sa kupusom je njegov visok sadržaj sulforafana, koji može izazvati probleme sa varenjem kod nekih osoba. Kupus takođe sadrži oksalnu kiselinu, koja može negativno uticati na osobe koje imaju poteškoće sa bubrezima ili koje su sklone formiranju kamenova u bubrezima.
Takođe, ukoliko se kupus konzumira u veoma velikim količinama, može prouzrokovati nadutost i gasove, što može dovesti do neugodnih simptoma i neprijatnosti.
Ipak, ovo ne znači da treba da izbegavamo kupus u ishrani. Umesto toga, treba ga konzumirati umereno i u različitim oblicima, kombinovati sa drugim zdravim namirnicama i paziti na količinu koju unosimo. Takođe, preporučljivo je da se konsultujemo sa lekarom ili nutricionistom, posebno ako imamo neke zdravstvene tegobe ili smo na nekoj specifičnoj dijeti.
Kupus: Alergije
Simptomi alergije na kupus uključuju crvenilo, svrab, otok, iritaciju očiju i nosa, kao i poteškoće u disanju. U retkim slučajevima, alergije na kupus mogu da dovedu do anafilaktičkog šoka, što je ozbiljno stanje koje zahteva hitnu medicinsku pomoć.
Ako sumnjate da ste alergični na kupus, potražite savet lekara. Moguće je da ćete morati da prođete testiranje kako bi se utvrdilo da li ste zaista alergični i koje mere opreza treba da preduzmete prilikom konzumiranja hrane koja sadrži ovu biljku.
U nekim slučajevima, osobe koje su alergične na kupus mogu da tolerišu određene vrste ovog povrća koje su manje alergene, kao što su kelj ili brokoli. Ipak, uvek treba biti oprezan i ne unositi velike količine hrane koja može izazvati alergijsku reakciju.
Kupus: Različite vrste koje postoje
Najpoznatiji je zeleni kupus, koji se koristi u pripremi kiselog kupusa, salata i raznih jela. Druga poznata vrsta je crveni kupus, koja je bogata antioksidantima i vitaminom C. Slatki kupus ima dugačke, tanko sečene listove i u svom sirovom stanju je odličan u salatama ili kao dodatak sendvičima. Savojkupus ima listove u obliku uvojaka i koristi se u tradicionalnim jelima poput sarme i kupus kifle.
Postoje i manje poznate vrste kupusa, poput tatsoi kupusa koji je bogat gvožđem i kalcijumom i koji se koristi u azijskoj kuhinji. Kineski kupus je takođe popularan u Aziji, sa blagim ukusom koji podseća na senf, a koristi se u salatama i jelima sa kineskim specijalitetima.
Svaka vrsta kupusa ima svoje specifičnosti i pogodna je za različita jela i načine pripreme. Dakle, osim što je zdrava i nutritivna, kupus je takođe i veoma raznovrstan u kulinarstvu.
Kupus: Kada je najbolje jesti
Kupus je povrće koje je dostupno tokom cele godine, ali postoji vreme kada je najbolje jesti kako bi dobili maksimalnu nutritivnu korist. U proleće, kada je kupus mlad i tek procveta, ima najveću nutritivnu vrednost. Sadrži veliku količinu vitamina C, folne kiseline i vlakana, što ga čini izuzetno zdravim izborom.
U letnjim mesecima, kupus može biti osvežavajući dodatak salatama i dinstanom povrću. Toplo vreme može da deterioriše kupus i smanji njegovu nutritivnu vrednost, pa se preporučuje da se u ovom periodu konzumira u što kraćem roku.
Krajem leta i u jesen, kupus je već sazreo i postao čvršći. Ova vrsta kupusa se može koristiti za pripremu tradicionalnih jela kao što su kiseli kupus i sarma. Ovo su jela koja su popularna u zimskim mesecima, kada je kupus sazreo do kraja i ima jači ukus.
Ukratko, najbolje vreme za konzumiranje kupusa zavisi od toga kako se on koristi u jednoj od mnogih tradicionalnih priprema. Kao sveže povrće, mladi kupus je najhranljiviji u proleće, dok se kupus koji je sazreo tokom leta može sačuvati i koristiti u zimskim mesecima.
Kupus: Kako čuvati, gde čuvati i koliko dugo može da stoji
Kupus je najbolje čuvati u hladnom, tamnom i suvom mestu, poput podruma ili frižidera. Ako se drži u frižideru, kupus će ostati svež do tri nedelje. Međutim, ako ne posedujete podrum, možete upotrebiti i ostavu ili neku drugu hladnu prostoriju.
Važno je napomenuti da kupus ne sme biti izložen suncu ili toploti, jer to uzrokuje truljenje i propadanje, a ukus i hranjivu vrednost čine drugačijim i manje zdravim.
Ukoliko želite da kupus duže traje, možete ga blanširati ili smrznuti. Pre nego što ga stavite u zamrzivač, potrebno je da ga isečete na komade i pakujete u hermetički zatvorene kese. Na taj način kupus će se održati svež i do šest meseci.
Zapamtite, pravilan način čuvanja kupusa je od presudne važnosti za zdravlje i kvalitet ovog ukusnog povrća.
Kupus: Kako spremiti i jesti
Kupus, kao jedna od najzastupljenijih vrsta povrća u Srbiji, nije samo ukusan, već i veoma zdrav. Kao izvor vitamina C, K i B6, kao i minerala kao što su kalcijum, gvožđe i magnezijum, kupus je veoma koristan za naš organizam.
Da biste sačuvali sve korisne sastojke kupusa, najbolje je da ga pripremate kuvanjem, dinstanjem ili na pari. Kupus je veoma zahvalan povrtni sastojak, te se može koristiti u gotovo svim jelima – salatama, varivima, čorbama i čak u slatkim pitama. Može se jesti i kao sirovo povrće, naročito u kombinaciji sa drugim sezonskim povrćem.
Jedno od omiljenih jela sa kupusom u Srbiji je sarma, a recept za nju je veoma jednostavan – kupus uviti u meso, pirinač, začine i povrće, te zatim dinstati ili kuvati u rerni. Kupus se odlično slaže i sa paprikom, šargarepom i krompirima.
Kupus je odličan i u zimskim mesecima, jer se može skladištiti u podrumu ili na hladnom mestu tokom cele sezone. Ukoliko već imate svoje omiljene recepte sa kupusom, podelite ih sa prijateljima i porodicom i uživajte u ovom zdravom i ukusnom povrću.
Kupus: Koliko količinski možemo jesti (veličina porcije)
Kupus je izuzetno hranjiv i zdrav povrća, koji se može koristiti u mnogim jelima. Ako se pitate koliko količinski možemo jesti, veličina porcije ovisi o načinu pripreme. Kuhani ili pečeni kupus se može servirati u porcijama od oko 1 šolja, dok sirovi kupus može biti serviran u nešto većim porcijama, oko 2-3 šolje. Važno je napomenuti da, iako je kupus izuzetno zdrav, prevelike količine mogu izazvati nadutost i gasove u stomaku. Umerenost je ključna u uživanju u svim dobrobitima koje kupus ima da ponudi.