Kada uđete u 29. nedelju trudnoće, ulazite u poslednje tromesečje i sve je bliži trenutak kada ćete na svet doneti novi život. Ovaj period trudnoće često je pun uzbuđenja, ali može biti praćen i malom dozom anksioznosti i brojnim pitanjima. Šta možete očekivati u 29. nedelji trudnoće? Kako se vaše telo menja? Kako se razvija beba? Razumevanje promena koje se odvijaju tokom ovog perioda može vam pomoći da se pripremite za završne nedelje trudnoće.
Razvoj bebe u 29. nedelji trudnoće
U 29. nedelji trudnoće, vaša beba je sve veća i razvijenija. Otpilike veličine je butternut tikve i teži skoro 1.150 grama. Bebina koža postaje sve manje boražasta zahvaljujući akumulaciji masnog tkiva, koje će joj pomoći da se nakon rođenja održava toplota. Pluća i mišići nastavljaju da se razvijaju i beba sve više vežba disanje, gutanje i suckanje.
Osim toga, moći ćete sve češće da osetite bebine pokrete. Kako beba raste, njeni pokreti postaju snažniji i lakše ih je osetiti. Neki roditelji mogu čak i da razlikuju šutnje ruku od udaraca nogama. Beba sada može da otvara i zatvara oči, a njen vid se polako razvija, mada u ovom trenutku ona još uvek ne može da vidi mnogo van materničnog okruženja.
Kako se vaše telo menja
U 29. nedelji trudnoće, bilo bi normalno da ste do sada dobili između 8 i 14 kilograma, mada je važno napomenuti da ovo može varirati od osobe do osobe. Vaša maternica se širi kako bi pružila dovoljno prostora rastućoj bebi, što može prouzrokovati različite simptome kao što su bol u leđima, oticanje nogu i varikozne vene, te moguće poteškoće sa spavanjem.
Moguće su i hormonalne promene, koje mogu dovesti do emocionalne nestabilnosti, neraspoloženja ili anksioznosti. Trudnoća može doneti i razne želje za hranom ili privremene promene u apetitu. Fizički, možda ćete primetiti povećanu tendenciju ka umoru, što je sasvim normalno, imajući u vidu dodatnu težinu i napor koji vaše telo podnosi prilagođavajući se trudnoći.
Prehrana i vežbanje
Kako vaš termin porođaja postaje sve bliži, izuzetno je važno obratiti pažnju na prehranu. Uravnotežena ishrana koja je bogata vitaminima, mineralima i vlaknima podržava bebin razvoj i vaše opšte zdravlje. Ne zaboravite na dovoljan unos kalcijuma za razvoj bebine kostiju i vitamina D, koji pomaže njegovu apsorpciju.
Umereno vežbanje, kao što su hodanje, plivanje ili prenatalna joga, može biti odlično za očuvanje fizičke kondicije, smanjenje stresa i bolova povezanih sa trudnoćom. Uvek se konsultujte sa svojim lekarom pre početka ili nastavka bilo kakvog programa vežbanja tokom trudnoće.
Kontrolni pregledi i testiranja
Praćenje trudnoće uz pomoć redovnih kontrolnih pregleda je ključno za očuvanje zdravlja vas i vaše bebe. Takođe, pregledi su idealni trenuci da postavite pitanja ili izrazite eventualne brige koje imate u vezi sa trudnoćom ili predstojećim porođajem.
U ovoj fazi trudnoće, lekar će verovatno želeo da proveri bebin rast, vaš krvni pritisak, težinu i nivo šećera u krvi kako bi se ažurirao o vašem zdravstvenom stanju. Možda će biti potrebni i dodatni testovi, kao što su testovi za gestacijski dijabetes ili anemiju, ako se pokaže da postoje indicije za to.
Planiranje predstojećeg porođaja
Kako se bliži vreme porođaja, počinjete da razmišljate o planu porođaja i o svemu što je potrebno pripremiti pre dolaska bebe. Razgovarajte sa svojim lekarom o opcijama porođaja, bolničkim procedurama i o tome šta možete očekivati. Sada je takođe pravo vreme da razmislite o tome ko će biti sa vama tokom porođaja i da li želite da koristite neke vrste olakšanje bola ili ne.
Nemojte zaboraviti i na pripremu porodilišne torbe, koja treba da sadrži sve bitne stvari koje će vam biti potrebne za vreme boravka u bolnici. To uključuje odeću za vas i bebu, potrepštine za ličnu higijenu, dokumenta, kao i sve što vam može pomoći da se opustite i osećate prijatno tokom porođaja.
Kako se vaša trudnoća bliži kraju, važno je ostati informisana, pripremljena i fizički i mentalno zdrava. Slušajte svoje telo, redovno se konsultujte sa lekarom i uživajte u ovom posebnom periodu dok iščekujete dolazak vaše bebe.