Kao roditelj, možda planirate svoje prvo putovanje sa novim članom porodice, ili jednostavno želite biti spremni za sve buduće avanture. Jedno od čestih pitanja koje se postavlja kada je u pitanju putovanje sa bebom je: “Da li je bebi potreban pasoš?” Odgovor na ovo pitanje zavisi od niza faktora, uključujući destinaciju vašeg putovanja, trajanje boravka i pravila zemlje u koju putujete. U ovom blogu ćemo razmotriti različite aspekte koji prate dobijanje pasoša za bebu, kao i savete za lakše planiranje puta sa malim detetom.
Kada je pasoš neophodan za bebu?
Kada planirate međunarodno putovanje, pravilo je da sve osobe, bez obzira na godine, moraju imati pojedinačan pasoš kada prelaze granice. Dakle, iako je vaš putnik možda samo nekoliko meseci star, u većini slučajeva će joj biti potreban sopstveni pasoš. Na primer, ako putujete iz Srbije u zemlje Evropske unije, Sjedinjene Američke Države ili bilo koju drugu zemlju izvan Balkana, trebaće vam pasoš za vašu bebu.
Međutim, ako putujete unutar zemalja koje su potpisale sporazum o slobodi kretanja, kao što je unutar Šengenske zone, može postojati razlika u propisima. U nekim zemljama može biti dozvoljeno da deca putuju samo sa rodni list ili da budu upisana u pasoše roditelja. Ipak, trend je da se sve češće traži da i deca imaju pojedinačne dokumente.
Proces dobijanja pasoša za bebu
Dobijanje pasoša za bebu nije mnogo drugačije od postupka za odrasle. Prvo što trebate da uradite jeste da podnesete zahtev u najbližem organu nadležnom za izdavanje pasoša u vašoj zemlji. U Srbiji, to je obično MUP – Ministarstvo unutrašnjih poslova. Pre podnošenja zahteva, potrebno je pripremiti nekoliko dokumenata:
- Rodni list bebe
- Fotografija bebe koja odgovara propisanim standardima za pasoške fotografije
- Važeća lična karta ili pasoš (u nekim slučajevima) roditelja koji podnosi zahtev
- Pristanak drugog roditelja, ako se zahtev ne podnosi zajednički
- Plaćanje propisane takse
Prilikom fotografisanja bebe potrebno je obratiti pažnju da fotografija bude adekvatna – da beba bude budna, sa otvorenim očima, i bez prisustva treće osobe ili igračaka na slici. Nakon što prikupite potrebne dokumente, potrebno je sačekati određeno vreme dok se pasoš ne obradi i izradi.
Planiranje putovanja sa bebom
Kada putujete sa bebom, planiranje je ključno. Pripremite se na mogućnost čekanja u redovima i potencijalne komplikacije na putu. Mnogo je faktora koje treba uzeti u obzir kada putujete sa bebom, poput pakovanja, rezervacije smeštaja, i tranzita kroz aerodrome ili granične prelaze.
Pokušajte da rasporedite let u vreme kada je bebi obično vreme za spavanje ili dremku, kako bi putovanje bilo što manje stresno za nju. Ne zaboravite da spakujete dovoljno pelena, okrajaka, igracaka i svega što je potrebno da vaša beba bude zadovoljna tokom puta. Takođe, informišite se o procedurama i uslovima za transport dečjih kolica, auto sedišta ili nosiljki.
Saveti za putovanje avionom sa bebom
Putovanje avionom može biti posebno zahtevno sa bebom, stoga je dobro pripremiti se unapred. Većina avio-kompanija ima posebne olakšice za porodice sa malom dećom, uključujući prioritet pri ukrcavanju i mogućnost rezervacije posebnih sedišta. Proverite sa svojom avio-kompanijom kakve usluge nude za putovanje sa bebama. Neke kompanije dozvoljavaju bebi da sedi u krilu roditelja, dok druge zahtevaju da se kupi posebno sedište i/ili koristi auto sedište koje je odobreno za upotrebu u avionu.
Obavezno imajte na umu i pravilo o tečnostima koje se može poneti u ručnom prtljagu. Međutim, za bebe postoje izuzeci kada je reč o hrani i piću, kao što su formule, majčino mleko i sokovi, ali se i oni moraju prijaviti prilikom sigurnosne kontrole.
Kako se nositi sa promenom vremenskih zona i jetlagom?
Promena vremenske zone može ozbiljno poremetiti rutinu spavanja vaše bebe, što je poznato kao jetlag. Najbolji način da se nosite sa ovim izazovom je da nekoliko dana pre puta počnete polako prilagođavati bebin režim spavanja novoj vremenskoj zoni. Pokušajte da budete fleksibilni i dajte joj vremena da se prilagodi, posebno nakon dolaska na destinaciju.
Putovanje sa bebom zahteva dodatnu organizaciju i pripremu, ali sa pravim pristupom i malo strpljenja, može biti i divno iskustvo koje će obogatiti vaše uspomene kao porodicu. Nesumnjivo je da je pasoš neophodan dokument za putovanja izvan zemlje, stoga se pobrinite da ovaj korak obavite na vreme, omogućavajući svojoj porodici bezbrižnu avanturu bilo gde u svetu.