Već odavno postoji verovanje da beba unutar materice može da oseti i reaguje na dodir. Trudnice se često hvataju u tome kako nežno maznu ili pomaze svoj stomak, nesvesno uspostavljajući prvi fizički kontakt sa svojom bebom. Iako je naučno istraživanje ove teme relativno ograničeno, postoje dokazi koji sugerišu da fetus može osetiti i reagovati na stimulaciju iz okoline, uključujući i dodir majke. U ovom blogu ćemo istražiti kako i u kojoj meri bebe osećaju kada ih majka nežno dodiruje kroz slojeve trudničkog stomaka.
Kako beba oseća dodir unutar materice?
Unutar utrobe, beba je okružena plodovom vodom koja amortizuje i prenosi zvuke, vibracije i dodir. Dokaz je tu da bebe reaguju na dodir – to pokazuju ultrazvučni snimci na kojima se fetus pomeri ili okrene kad lekar tokom pregleda pritisne stomak trudnice. Oko 18. nedelje gestacije, nerazvijeni nervni sistem bebe već je dovoljno sazreo da beba počne da registruje dodir, a razvoj taktilne osetljivosti se nastavlja kako trudnoća odmiče.
Interakcija sa bebom pre rođenja
Interakcija s bebom počinje mnogo pre njenog rođenja. Mnoge majke pričaju svojoj bebi, puštaju muziku blizu stomaka i nežno ga mazzu. Ove rutine mogu stvoriti osećaj veze i bliskosti između majke i deteta. U nekim studijama, bebe su pokazale specifične odgovore na majčinu stimulaciju, što sugeriše da mogu prepoznati kad ih majka dodiruje ili komunicira sa njima. Iako bebe u utrobi možda neće razumeti šta se dešava u spoljnom svetu, moguće je da postoji određeni nivo percepcije koji omogućava bebi da reaguje na te intimne momente.
Emocionalna i psihička dobrobit stimulacije dodirivanja
Ne samo da fizički stimulisani fetus može imati uočljive rekcije, već i emocionalna i psihička dobrobit majke i bebe mogu biti pojačane ovakvom vrstom interakcije. Majke koje redovno maznu svoj trudnički stomak često izveštavaju o većem osećaju povezanosti sa svojim nerođenim detetom, kao i o smirujućem efektu koji ovo ima za njih. Ovaj oblik komunikacije može pomoći u razvoju ranog roditeljskog vezivanja što može imati dugoročan pozitivan učinak na međusobni odnos roditelja i deteta.
Da li trudnički stomak treba često maziti?
Iako je mazanje trudničkog stomaka nešto što mnoge trudnice rade instiktivno, važno je napomenuti da treba voditi računa o blagosti i nežnosti ovakvog dodira. Oštri ili snažni pritisci nisu preporučljivi i mogu biti neudobni za fetus, kao i za majku. Umerenost je ključ i svaka trudnica bi trebalo da sluša svoje telo i reakcije svoje bebe kako bi odredila šta najbolje odgovara obema.
Kako i kada najbolje komunicirati sa bebom u materici?
Kada je reč o komunikaciji sa bebom pre rođenja, nema jednog pravila koje važi za sve. Većina majki prirodno počne da komunicira sa bebom kako trudnoća napreduje i kako postaju svesnije njenog prisustva. Optimalno vreme za interakciju je kada je majka mirna i opuštena, na primer pre spavanja ili nakon opuštajuće kupke. Bez obzira na to, važno je pratiti sopstvene instikte i komunicirati sa bebom onda kada to prirodno dolazi.
U zaključku, iako možda ne možemo sa sigurnošću reći da beba unutar materice razumije majčne mazne, postoji dovoljno dokaza koji vešto sugerišu da bebe osećaju dodir i da to može imati pozitivne učinke kako na dete, tako i na majku. Kroz nežne gestove mazanja, pričanja i muzike, trudnice grade most komunikacije koji će se nastaviti jačati i nakon što beba dođe na svet. Therefore, gently rubbing your pregnant belly can be a beautiful ritual that nurtures the bond between mother and child, paving the way for the nurturing connection that will continue to grow.