Prve nedelje nakon dolaska bebe na svet su veoma uzbudljive ali i ispunjene novim izazovima za mlade roditelje. U ovom tekstu ćemo se fokusirati na razvoj i dostignuća bebe od 2 nedelje starosti. Dobro je znati šta možete očekivati od svoje novorođenče u ovom posebnom životnom periodu, kao i kako da najbolje podržite njegov ili njen razvoj.
Fizički razvoj i rast bebe
U drugoj nedelji života, beba nastavlja s intenzivnim rastom i razvojem. Njihova telesna težina i dužina će polako ali sigurno rasti. Mnoge bebe će dosegli svoju početnu težinu pri rođenju, ukoliko su je izgubile tokom prvih nekoliko dana, što je uobičajeni fenomen. U ovom periodu, roditelji mogu primetiti i povećanje apetita bebe, što je znak da njihov metabolizam radi i da se beba razvija kako treba.
San i hranjenje
Bebe u dobi od 2 nedelje obično još uvek imaju neregularan raspored sna. Većinu vremena će provesti spavajući, čak i do 16-20 sati dnevno. Kada su budne, obično su to kratki periodi između hranjenja. Kada je u pitanju hranjenje, bebe na prirodnu ishranu možda će želeti da sisaju svaka 2 do 3 sata, dok će se bebe na veštačku ishranu hraniti svake 3 do 4 sata.
Senzorna percepcija i kognitivni razvoj
Na početku drugih nedelja života, beba polako počinje da razvija svoju percepciju sveta oko sebe. Bebino vidno polje je i dalje ograničeno, ali oni mogu da fokusiraju pogled na lica i predmete koji su na udaljenosti od 20 do 30 centimetara. Ovo je idealna udaljenost kada držite bebu ili je hranite, jer mogu da usmeravaju pogled na vaše lice. Bebama je takođe u ovoj dobi privlačna i visokokontrastna crno-bela slika, kao i mirno ljudsko lice. U pogledu sluha, bebe će početi da prepoznaju poznate glasove, pa je važno često razgovarati sa svojom bebom kako bi se podstakao ovaj razvoj.
Motorički razvoj i koordinacija
Mada su bebini pokreti još uvek veoma ograničeni, već se mogu uočiti manji napretci u motoričkim veštinama. Na primer, kada leže na stomaku, bebe mogu početi da pokušavaju da podignu glavu, iako to obično ne traje duže od nekoliko sekundi. Ovo je veoma važna veština koja će vremenom dovesti do sposobnosti sedenja bez podrške. Takođe, refleksi koji su bebi bili potrebni pri rođenju, kao što je refleks hvatanja, i dalje su prisutni i jaki.
Emocionalni razvoj i vezivanje
Veza između roditelja i deteta je nešto što počinje od trenutka kada se beba rodi i nastavlja se tokom celog života. U dve nedelje života, beba počinje da prepoznaje i reaguje na dodire i nježnost. Ovo je period kada je mnogo važno puno zagrljaja, ljubljenja, govor ljubavi i bliskosti sa bebom kako bi se ojačala emocionalna veza između roditelja i bebe.
Dve nedelje su samo početak putovanja, ali svaki trenutak je bitan za razvoj novog člana porodice. Dok beba raste i uči o svetu oko sebe, roditelji imaju priliku svakodnevno da budu svedoci čuda razvoja i napretka. S ljubavlju, pažnjom i pravim informacijama, današnje malene bebe će izrasti u snažne i zdrave individue spremne za sve izazove koji ih čekaju u budućnosti.