Razvoj deteta je fantastično putovanje koje je ispunjeno uzbuđenjem i novim dostignućima. Kada dete napuni 12 meseci, mnoge porodice slave prvu godinu života svog mališana. Ovaj period je pun prekretnica u razvoju deteta koje će oblikovati njegovu budućnost. U ovom tekstu ćemo se osvrnuti na najvažnije segmente razvoja deteta kada je reč o njegovom psihofizičkom stanju, ishrani, spavanju, socijalnim veštinama i igri.
Razvoj motorike i fizičke promene
Nakon što dete napuni godinu dana, roditelji mogu primetiti brojne fizičke promene. Telo deteta postaje snažnije, a motoričke veštine su sve više izražene. U ovom dobu, mnoga deca počinju da prave svoje prve korake ili već hodaju samostalno. Hodanje je značajan korak u razvoju motorike, jer omogućava detetu veću slobodu kretanja i istraživanja okoline.
Osim hodanja, dete u ovoj dobi razvija i finu motoriku. To uključuje sposobnost da manipuliše malim objektima, kao što su kocke ili kuglice. Ova veština je važna jer doprinosi razvoju koordinacije oko-ruka i predstavlja temelj za mnoge druge veštine, poput crtanja ili pisanja.
Pravilno hranjenje i fizička aktivnost su ključni za podršku zdravog rasta i razvoja deteta. U ovoj dobi, deca već treba da jedu raznovrsnu hranu i da imaju utvrđen raspored obroka. Isto tako, trebalo bi da im se omogući vreme za igru na otvorenom, kako bi razvijala svoje mišiće i motoričke sposobnosti.
Govor i jezički razvoj
Godina dana je takođe značajna prekretnica za razvoj govora. Dete u ovoj dobi počinje da izgovara svoje prve reči. Obično su to jednostavne reči poput “mama” ili “tata”, ali vrlo brzo rečnik deteta se širi. Svakodnevna komunikacija s detetom, čitanje priča i pevanje pesmica su odlični načini da se stimulise razvoj govora.
Kako bi podržali ovaj aspekt razvoja, roditelji treba redovno da pričaju sa svojim detetom, čak i ako se čini da dete ne razume sve što se govori. Bitno je koristiti razgovetne reči, uspostaviti kontakt očima i dati detetu vreme da odgovori svojim “rečima” ili gestovima.
Socijalni razvoj i emocionalne veštine
Socijalni i emocionalni razvoj u ovoj dobi podjednako je važan kao i fizički i jezički. Dete počinje da prepoznaje lica poznatih osoba i reaguje na socijalne signale poput osmeha ili izraza lica. Takođe se može primećivati želja za interakcijom sa drugom decom, što je dobar znak da dete razvija socijalne veštine.
Igranje uloga ili imitacija odraslih je česta aktivnost kod dece u ovom dobu, što može pomoći u razvoju empatije i razumevanju različitih socijalnih uloga. Ove vrste igara su važne za emocionalni razvoj deteta jer mu pomažu da razume i izražava sopstvene emocije, ali i da prepoznaje i reaguje na emocije drugih ljudi.
Roditelji i staratelji mogu da doprinesu socijalnom i emocionalnom razvoju deteta kroz igru, često maženje i razgovor o osećanjima. Pohvala je takođe bitna kada dete uradi nešto dobro, jer to gradi samopouzdanje i osećaj sigurnosti.
San i dnevna rutina
San je ključan za zdrav razvoj deteta, a sa godinu dana, većina dece ima uspostavljen raspored spavanja. Dnevne dremke su još uvek bitne, mada neka deca mogu početi da ih isključuju iz svoje rutine. Noćni san bi trebalo da bude miran i neprekinut, što doprinosi boljoj koncentraciji i prijemčivosti deteta tokom budnih sati.
Uspostavljanje konstantne večernje rutine može pomoći deci da lakše zaspe i da bolje spavaju. Rutina može uključivati kupanje, čitanje i tiho pevanje pesmica. Važno je da se stvori umirujuće okruženje bez stimulanasa poput jakog svetla ili ekrana pre spavanja.
Igra i učenje
Igra je osnovni način učenja za dete u prvih nekoliko godina života. Igračke koje potiču istraživanje i rešavanje problema mogu značajno pomoći u razvoju deteta. U ovoj dobi, veoma su popularne igračke koje iziskuju umetanje oblika u odgovarajuće otvore ili slagalice posebno dizajnirane za mališane.
Interaktivne knjige sa osećajnim delovima ili različitim zvucima su takođe odlične za stimulaciju detetovog uma. Pretvaranje da hrani plišane igračke ili se igra s njima može pomoći detetu da razvija socijalne i jezičke veštine.
Društvene igre, u kojima dete može naučiti o uzimanju reda i deljenju, su važne u ovoj fazi jer pomažu u razvoju strpljenja i razumevanja socijalnih pravila. Kroz igru i interakciju sa drugom decom i odraslima, dete uči i razvija veštine koje će mu biti potrebne za harmoničan i uspešan život u zajednici.