Trudnoća je posebno razdoblje u životu svake žene i para. Pored brojnih promena koje se dešavaju u telu i emotivnom stanju tokom ovog perioda, trudnoća često postavlja i pitanje seksualnosti. Mnoštvo budućih majki i očeva postavlja se pitanje: Da li je sigurno imati seksualne odnose tokom trudnoće? Ovo pitanje je posebno važno jer mnogi parovi žele da nastave sa intimnošću, ali se boje da to može naškoditi bebi ili samoj trudnoći.
Kroz sledeće pasuse, razmatraćemo bezbednost seksualnog odnosa tokom trudnoće, koristi koje on može doneti, kao i to kako se taj osećaj može promeniti tokom različitih trimestara. Razgovaraćemo i o tome na koje sve načine možete održati intimnost sa svojim partnerom, kako bi trudnoća bila iskustvo koje će vas još više zbližiti.
Bezbednost seksualnih odnosa tokom trudnoće
Seksualni odnosi tokom trudnoće su generalno sigurni za većinu parova. Ako je trudnoća normalna i nema medicinskih razloga za uzdržavanje, seks ne predstavlja rizik niti za majku niti za dete. Materica je zaštićena mišićnim slojem i amnionskom tečnošću, tako da je fetus prilično siguran. Ukoliko imate nekih zdravstvenih problema ili komplikacija tokom trudnoće, najbolje bi bilo da se posavetujete sa svojim lekarom o mogućem seksualnom odnosu.
U nekim situacijama, kao što su prevremeni porođaj, placenta previa, ili istorija spontanih pobačaja, seksualni odnosi mogu biti ograničeni ili čak zabranjeni. Stoga je komunikacija sa vašim ginekologom od ključnog značaja. Oni će vam reći da li je za vas seksualni odnos siguran i kada bi trebalo da se obustavi.
Prednosti seksualnih odnosa tokom trudnoće
Osim očiglednih zadovoljstava i bliskosti koju seks pruža, postoje i druge potencijalne prednosti za seks tokom trudnoće. Seks može poboljšati vaše opšte raspoloženje, pojačati cirkulaciju, a ujedno i olakšati neke trudnoće povezane bolove kao što su bolovi u leđima. Orgazmi mogu povećati cirkulaciju i izazvati oslobađanje endorfina, koji pružaju osećaj zadovoljstva i euforije.
Osim toga, neke studije sugeriraju da bliskost i emocionalna povezanost koju seks malo osnažuje, mogu imati pozitivan učinak na ishod trudnoće. Veza koju održavate sa partnerom može biti snažna podrška tokom i nakon trudnoće. Seksualna aktivnost može također biti odličan način za održavanje fizičke forme i izdržljivosti, što može biti korisno za porođaj.
Promene u seksualnim osećanjima tokom trudnoće
Kao što se telo menja tokom trudnoće, tako mogu da se promene i seksualni osećaji. U prvom trimestru, povećana količina hormona i umor često smanjuju seksualnu želju. U drugom trimestru, kako telo počinje da se prilagođava, mnoge žene osećaju povećanje seksualne želje zbog poboljšanja cirkulacije i povećanja protoka krvi u genitalnom području. U trećem trimestru, kako trbuh raste, neki položaji za seksualne odnose mogu postati neudobni, pa je potrebna veća kreativnost da se pronađu udobni položaji za oba partnera.
Te promene mogu uticati i na partnera koji može imati strah od povređivanja deteta ili majke. Otvorena komunikacija o osećanjima, željama i strahovima je ključna za održavanje zdrave seksualne veze tokom trudnoće.
Kako održavati intimnost tokom trudnoće
Intimnost tokom trudnoće nije ograničena samo na seksualni odnos. Postoje brojni načini da održite bliskost sa svojim partnerom. Masaža, maženje, ljubljenje, i druge oblike predigre mogu biti jednako zadovoljavajuće i učiniti vašu vezu još jačom. Razmatranje novih seksualnih aktivnosti i položaja može takođe doneti svežinu u vašu vezu i pomoći vam da istražite nove oblike intimnosti. Ponekad je samo razgovor o vašim seksualnim potrebama i željama sa partnerom dovoljan da povećate osećaj bliskosti.
Kada treba zatražiti savet lekara
U svakom trenutku tokom trudnoće, ako dođe do bilo kakvih zdravstvenih briga ili komplikacija, trebalo bi da se posavetujete sa lekarom pre nego što nastavite sa seksualnim odnosima. Neki od znakova koji zahtevaju medicinski savet uključuju krvarenje, bolove, ili bilo kaki neuobičajeni znaci tokom ili nakon seksa. Takođe, ako imate istoriju spontanih pobačaja ili su vam dijagnostikovane komplikacije kao što su nisko ležeća placenta, prevremeni trudovi, ili povišeni krvni pritisak, seks možda neće biti preporučen.
Obavezno pratite uputstva koje vam je vaš lekar dao, i ne libite se da postavljate pitanja i izražavate svoje brige. Zdravlje vaše bebe i vaše vlastito zdravlje su najvažniji, i zato je važno biti u toku sa medicinskim savetima i preporukama.
U zaključku, seks tokom trudnoće je obično siguran i može da donese brojne koristi, sve dok par ima zeleno svetlo od svog lekara. Ova period može biti i vrijeme da par produbi svoju međusobnu povezanost na razne načine, otkrivajući nove dimenzije svoje veze. Sa razumevanjem, komunikacijom i malo mašte, seksualni život tokom trudnoće može biti iskustvo koje obogaćuje odnos između partnera i pomaže im da se zajednički pripreme za dolazak novog člana porodice.