Neretko se postavlja pitanje da li je moguće ostati u drugom stanju tokom menstruacije. Ovaj tekst ima za cilj da objasni ovu temu i rasprši neke od čestih zabluda povezanih sa pitanjem plodnosti tokom menstrualnog ciklusa. Rasvetljavanjem kako menstrualni ciklus funkcioniše i pod kojim okolnostima je začeće moguće, pružićemo odgovore na pitanja koja mnoge žene zanimaju.
Menstrualni ciklus i plodnost
Menstrualni ciklus je složen proces koji se odvija u ženskom telu, a ima za zadatak pripremu tela za moguću trudnoću. Ciklus počinje prvog dana menstruacije i traje u proseku 28 dana, mada može varirati od žene do žene, krećući se uglavnom između 21 i 35 dana. Ovulacija, odnosno puštanje jajne ćelije iz jajnika, događa se sredinom ciklusa, obično između 12. i 16. dana ciklusa. Upravo u ovom periodu, žena je najsposobnija za začeće.
Međutim, sperma može preživeti u ženskom reproduktivnom traktu do pet dana. Stoga, ako dođe do seksualnog odnosa neposredno pre ovulacije, sperma može ostati “na čekanju” do ovulacije, kada se jajne ćelije oslobađaju. Shodno tome, postoji mogućnost da do začeća dođe i tokom menstruacije, ukoliko žena ima kraći menstrualni ciklus, a sperma ostane vitalna tokom toga perioda.
Verovatnoća začeća za vreme menstruacije
Verovatnoća za začeće tokom menstruacije je generalno niska, ali nije nemoguća. Faktori koji utiču na mogućnost trudnoće obuhvataju trajanje menstrualnog ciklusa žene, dužinu same menstruacije, kao i trenutak obavljanja seksualnog odnosa. Ako žena ima vrlo kratak ciklus, postoji veća šansa da do ovulacije dođe ubrzo nakon menstruacije. Takođe, ako menstruacija traje duže, postoji mogućnost da se vremenski preklopi sa periodom kada je žena plodna.
Seksualni odnosi tokom poslednjih dana menstruacije imaju veću verovatnoću za rezultiranjem trudnoćom, naročito ako uzimamo u obzir sposobnost sperme da ostane aktivna do pet dana unutar žene. Zato se kao preventivna mera treba koristiti kontracepcija tokom celog menstrualnog ciklusa ako par ne želi začeti.
Kako pratiti plodne dane?
Postoje različiti načini kako žena može da prati i predvidi kada su joj plodni dani. Jedan od načina je praćenje bazalne telesne temperature, koja se povećava za nekoliko desetina stepena nakon ovulacije. Takođe, mnoge žene prate promene cervikalnog sluzi, koja postaje redja i prozirnija neposredno pre ovulacije.
Postoje i brojni digitalni alati, poput aplikacija za praćenje ciklusa i ovulacije, koji mogu pomoći ženama da bolje razumeju svoje telo i plodne periode. Ovi alati obično zahtevaju unos informacija o dužini ciklusa, datumima menstruacije i drugim relevantnim podacima kako bi preciznije predvideli plodne dane.
Za one koji žele dodatnu sigurnost, postoje i ovulacioni testovi koji detektuju hormonalne promene u telu i mogu signalizirati neposredno nastupanje ovulacije. Koristeći jedan ili kombinaciju ovih metoda, žene mogu bolje planirati ili izbeći trudnoću u zavisnosti od svojih želja i potreba.
Ponesi kontracepciju i ako odlučiš da imaš odnose za vreme menstruacije
Upotreba kontraceptiva je ključna za prevenciju neželjene trudnoće. To uključuje barijerne metode poput kondoma, hormonalne metode kao što su pilule, flasteri ili intrauterini uređaji (IUD), te prirodne metode poput kalendarske metode ili prekinutog snošaja. Svaka od ovih metoda ima svoje prednosti i ograničenja, ali je važno pravilno ih koristiti kako bi se postigla maksimalna efikasnost.
Ako par odluči da ima seksualne odnose tokom menstruacije, treba imati na umu da su šanse za začeće, iako male, i dalje prisutne. Korišćenje kondoma ili druge kontracepcije može pomoći u redukovanju rizika od trudnoće, kao i od seksualno prenosivih bolesti, što je dodatni benefit korišćenja barijernih metoda zaštite.
Kada se posavetovati sa lekarom?
Ako imate dodatna pitanja o plodnosti, ili ako razmišljate o planiranju trudnoće ili prevenciji iste, uvek je dobra ideja posavetovati se sa doktorom. Oni mogu pružiti stručne savete, odgovoriti na pitanja i preporučiti metode kontracepcije koje su najbolje za vas i vaše okolnosti. Lekari mogu takođe pomoći u slučaju da vaš menstrualni ciklus ne deluje uobičajeno, što može biti znak neke druge zdravstvene problematike.
Zaključno, dok je mogućnost za trudnoću tokom menstruacije niska, ona ipak postoji, posebno kod žena s kraćim menstrualnim ciklusima ili onih koje imaju duže trajanje menstruacije. Upotreba pouzdane kontracepcije je najbolji način da se izbegne neželjena trudnoća, a praćenje plodnih dana može doprineti boljem razumevanju vlastitog tela i menstruacije. Konsultacije sa zdravstvenim stručnjakom su uvek preporučljive u cilju dobijanja pravilnih informacija vezanih za reproduktivno zdravlje.
Nadam se da ste ovim informacijama dobili odgovore na pitanja o mogućnosti začeća tokom menstruacije i kako upravljati svojom plodnošću. Sve u svemu, važno je biti informisan, odgovoran i u svakom trenutku voditi računa o svom zdravlju i blagostanju.