Amnionska tečnost ima ključnu ulogu u razvoju i zaštiti fetusa tokom trudnoće. Ona omogućava normalan rast i razvoj, štiti bebu od infekcija, mehaničkih povreda i pomaže u održavanju konstantne temperature u okruženju u kojem beba raste. Međutim, postoje slučajevi kada može doći do odliva amnionske tečnosti, što može da uzrokuje brojne komplikacije i rizike, kako za bebu tako i za trudnicu. U ovom blogu, detaljno ćemo obraditi ovu temu, kako bi trudnice bile informisane i pripremljene za ispravno reagovanje u slučaju odliva amnionske tečnosti.
Šta je odliv amnionske tečnosti?
Odliv amnionske tečnosti, poznat i kao ruptura membrana, događa se kada dođe do pucanja ili curenja amnionskih membrana koje okružuju bebu i sadrže amnionsku tečnost. To se može dogoditi u bilo kom trenutku trudnoće, ali najčešće se javlja kako trudnoća odmiče prema svom kraju. Odliv amnionske tečnosti pre 37. nedelje trudnoće naziva se prevremenim pucanjem membrana (PPROM), dok se nakon 37. nedelje smatra normalnim početkom porođaja, ukoliko je praćeno kontrakcijama.
Simptomi odliva amnionske tečnosti
Prepoznavanje simptoma odliva amnionske tečnosti može biti izazov, jer se količina izgubljene tečnosti može razlikovati. Međutim, neki od znakova na koje treba obratiti pažnju su:
- Iznenadno isticanje tečnosti iz vagine, koje može biti u vidu malog kapljanja ili snažnog mlaza,
- Konstantno mokrenje bez kontrole,
- Osećaj mokre ili vlažne odeće ili posteljine,
- Pad ili iznenadna promena količine tečnosti koja se oslobodi prilikom normalnog pokreta ili promene položaja.
Važno je napraviti razliku između odliva amnionske tečnosti i urina, što može biti zbunjujuće, posebno u kasnijim fazama trudnoće, kada je beba već velika i vrši pritisak na bešiku.
Uzroci i faktori rizika za odliv amnionske tečnosti
Odliv amnionske tečnosti može biti uzrokovan različitim faktorima. Neki od uzroka mogu biti:
- Infekcija,
- Vaginalni pregledi ili seksualni odnosi,
- Amniocenteza ili drugi medicinski postupci,
- Prethodni slučajevi PPROM-a u ranijim trudnoćama,
- Slabost ili defekt cerviksa.
Faktori rizika koji mogu doprineti incidentu uključuju pušenje duvana, nedovoljan unos hranljivih materija, prekomernu telesnu težinu ili gojaznost, višestruku trudnoću (blizanci, trojke i dalje), i među ostalim, prethodne operacije na cerviksu ili materici.
Dijagnoza i tretman odliva amnionske tečnosti
Pravovremena dijagnoza odliva amnionske tečnosti je ključna za zaštitu zdravlja i trudnice i fetusa. U slučaju sumnje na odliv tečnosti, trudnica bi trebalo odmah da se obrati svom lekaru ili otiđe u najbližu bolnicu. Lekar će obaviti seriju testova kako bi potvrdio da li je došlo do odliva i kakav je najbolji tretman za trudnicu. To uključuje:
- Fizički pregled,
- Ultrazvuk, koji može utvrditi nivo amnionske tečnosti,
- Testovi za detekciju infekcija,
- Amnioskopija ili inspekcija cervikalnog kanala kroz specijalan instrument, poznat kao amnioskop.
Ukoliko se dijagnoza potvrdi, tretman zavisi od gestacijskog doba fetusa i opšteg stanja trudnice. U slučajevima PPROM-a, tretman može uključivati hospitalizaciju, antibiotsku terapiju, i pažljivo praćenje razvoja ploda i stanja majke, dok u situacijama kada je odliv simptom početka porođaja, procedura će pratiti normalan tok porođaja.
Prevencija i briga o sebi nakon odliva amnionske tečnosti
Prevencija odliva amnionske tečnosti je delimično moguća održavanjem zdravog načina života i regularnim praćenjem trudnoće. Trudnice bi trebalo da izbegavaju pušenje i konzumiranje alkohola, održavaju uravnoteženu ishranu bogatu hranljivim materijama, i prate preporuke svog lekara.Nakon odliva amnionske tečnosti, bitno je redukovati rizik od infekcije i podržati zdravlje trudnice i razvoj fetusa. To uključuje adekvatan odmor, izbegavanje vaginalnih pregleda ili seksualnih odnosa bez odobrenja lekara, i održavanje lične higijene na visokom nivou.Ukoliko dodje do bilo kakvih novih simptoma sa kojima trudnica nije upoznata ili ukoliko se pogoršaju postojeći simptomi, neophodno je hitno se obratiti lekaru ili otići u bolnicu radi daljeg praćenja stanja i adekvatnog lečenja.