Dovođenje bebe u bazen može biti divno iskustvo kako za roditelje, tako i za bebu. Voda pruža novu vrstu stimulacije za bebin razvijajući mozak, kao i priliku za fizičku aktivnost koja jača mišiće i kosti. Međutim, pre nego što odvedete svoje dete na prvo plivanje, važno je uzeti u obzir nekoliko faktora koji osiguravaju da je iskustvo kako sigurno tako i prijatno. U nastavku se nalaze ključne informacije koje će vam pomoći da pripremite i vas i vašeg mališana za prvu avanturu u bazenu.
Kada je pravo vreme da beba počne da ide u bazen?
Bebama se obično dozvoljava ulazak u bazen nakon što prime prve vakcine, što je obično oko druge ili treće nedelje nakon rođenja. Međutim, većina stručnjaka savetuje da se sačeka da beba napuni 2 do 3 meseca. To je zato što bebine imuni sistemi još uvek nisu dovoljno razvijeni da se bore protiv bakterija i virusa koje može pronaći u bazenskoj vodi. Takođe, bebe imaju slabiju regulaciju telesne temperature pa je važno da je voda u bazenu prijatna i nije previše hladna.
Na šta obratiti pažnju prilikom izbora bazena
Pre nego što odlučite da se okupate sa bebom, važno je izabrati pravi bazen. Trebalo bi da bude čist i dobro održavan, sa kvalitetnom filtracijom i sistematizovanim čišćenjem vode. Temperature vode bi trebala da bude između 32 i 36 stepeni Celzijusa, što je optimalno za komfor bebe. Takođe, idealno je da izaberete bazen koji nije previše prometan kako bi se izbegla gužva i unapredila bezbednost vašeg deteta.
Sigurnosni saveti za plivanje sa bebom
Bezbednost je najvažnija kada je u pitanju plivanje sa bebama. Uvek držite bebu na vidiku i na dohvat ruke, čak i ako koristite pomagala za plivanje kao što su prsluci ili naduvane trake. Prvo što bi trebalo da naučite bebu je kako da bude sigurna u vodi, a to podrazumeva polaganje na leđa i plutanje. Ukoliko ste neiskusni plivači, možda bi bilo pametno da se konsultujete sa licenciranim instruktorom plivanja koji je specijalizovan za rad sa beba i malom decom.
Zdravstvene prednosti plivanja za bebe
Plivanje pruža širok spektar zdravstvenih prednosti za bebe. Pored jačanja mišića, plivanje podstiče razvoj koordinacije i ravnoteže. Takođe, može pomoći bebama da razviju bolje prostorne veštine i apetit za dugotrajnu fizičku aktivnost. Interakcija s vodom može takođe smiriti bebu i poboljšati njihov san, što je korisno za roditelje koji se bore sa nemirnim noćima.
Pravilan odnos prema higijeni u bazenu
Kako bi očuvali zdravlje vaše bebe i drugih posetilaca bazena, važno je imati pravilan pristup higijeni. Pre ulaska u bazen, bebu treba oprati toplom vodom. Takođe, koristite vodootporne plivače pelene koje će sprečiti neželjene nesreće u vodi. Nakon plivanja, preporučljivo je ponovo oprati bebu toplom vodom kako bi se uklonili hlor i druge hemikalije koje mogu nadražiti osetljivu kožu.