Podrigivanje je važan proces koji pomaže bebi da se oslobodi viška vazduha koji može progutati prilikom hranjenja. To je neophodno jer nepodrignuti vazduh može dovesti do nelagodnosti, plakanja i čak povraćanja kod novorođenčadi. U ovom blog postu, istražićemo kako pravilno podrignuti bebu, različite tehnike podrigivanja, kao i savete za podrignu bebu koja ima teškoće sa podrigivanjem.
Šta je podrigivanje i zašto je važno
Podrigivanje je proces oslobađanja akumuliranog vazduha iz stomaka bebe, koji obično izlazi kroz usta u obliku kratkog zvuka. Dok se hrane, posebno dok sisaju iz boce ili dojke, bebe mogu gutati vazduh, što može dovesti do neugodnosti poznate kao kolike ili nadutost. Podrigivanjem se bebi olakšava i može sprečiti dalji plač ili iritaciju usled osećaja punoće u stomaku.
Tehnike podrigivanja koje treba poznavati
Postoji nekoliko tehnika koje možete koristiti za podrignu bebu. Najčešće su držanje bebe uspravno preko ramena, sedeće držanje i položaj na stomaku bebe. Svaka od ovih tehnika ima svoje prednosti i način na koji bi trebalo da se izvede.
Podrigivanje preko ramena: Ova metoda podrazumeva držanje bebe uspravno sa glavom preko vašeg ramena. Lagano tapkanje ili trljanje po leđima može stimulisati bebu da podrigne. Bitno je da imate krpu preko ramena da biste se zaštitili od mogućeg bljuvanja.
Sedeće podrigivanje: Kada bebu postavite u sedeći položaj, podržavajući grudi i glavu jednom rukom, lagano tapkanje po leđima može prouzrokovati podrigivanje. Važno je biti nežan i ne pritiskati previše čvrsto stomak bebe.
Podrigivanje dok je beba na stomaku: Položite bebu na vaše krilo licem na dole i lagano tapkajte ili trljajte po leđima. I u ovom položaju, nežnost je ključna. Ova metoda može biti posebno efikasna nakon obroka.
Podrigivanje bebe nakon dojenja ili hranjenja iz boce
Postoji razlika u potrebi za podrigivanjem bebe nakon dojenja u odnosu na hranjenje iz boce. Bebe koje se hrane na flašicu obično gutaju više vazduha zbog protoka tečnosti koja može biti brža nego pri dojenju. Stoga je vitalno da, bez obzira na metod hranjenja, obezbedite vreme za podrigivanje.
Kada je reč o dojenju, možda ćete primetiti da vaša beba manje guta vazduh i samim tim zahteva manje podrigivanja. Ipak, preporučuje se da podrigujete bebu nakon hranjenja sa jedne dojke, pre nego što pređete na drugu, a zatim i nakon završetka dojenja.
Za bebe koje se hrane iz boce, podrigivanje bi trebalo da se vrši češće, pogotovo ako primetite da beba jede brzo ili postaje nemirna tokom hranjenja. Pauza u sredini obroka za podrigivanje može biti korisna i za smanjenje ingestionog vazduha.
Kako podrignuti bebu koja ima teškoće s podrigivanjem
Nekim bebama je teže podrignuti nego drugima, a u tim situacijama važno je biti strpljiv i isprobati različite metode i položaje. Ako se beba ne podrigne odmah, ne brinite – ponekad je potrebno malo više vremena i nekoliko pokušaja da se vazduh oslobodi.
Ukoliko uobičajene tehnike podrigivanja ne funkcionišu, možete probati promeniti aktivnosti bebe, kao što je nežno ljuljanje ili šetnja, nakon čega ponovite podrigivanje. Ponekad, promena položaja ili pokreta može biti dovoljna da potakne bebu na podrigivanje.
Takođe, ako se problemi s podrigivanjem nastave, preporučuje se da se konsultujete s pedijatrom. Pedijatar može preporučiti alternativne metode ili posmatranje kako bi se utvrdio uzrok teškoća u podrigivanju.
Rekapitulacija i dodatni saveti za efikasno podrigivanje
Podrigivanje beba je važno za njihovo dobro raspoloženje i zdravlje, te je bitno usvojiti ispravne tehnike i biti uporan u njihovoj primeni. Korišćenje nežnih tapkanja i trljanja po leđima dok držite bebu u preporučenim položajima će često rezultirati uspešnim podrigivanjem.
Neki dodatni saveti uključuju redovno podrigivanje tokom i nakon obroka, nošenje dodatne odeće za zaštitu od mogućih ispuštanja sadržaja bebinog stomaka, kao i praćenje signala koje vam beba šalje. Naime, ako je beba nemirna ili plačljiva tokom ili nakon obroka, to može biti indikacija da je potrebno podrigivanje.
Zapamtite, svaka beba je jedinstvena i šta funkcioniše za jednu možda neće raditi za drugu. Ne oklevajte da eksperimentišete sa različitim metodama podrigivanja kako biste pronašli onu koja najviše odgovara i vašoj bebi. Ako i dalje imate problema ili pitanja u vezi podrigivanja, uvek se možete obratiti svom pedijatru za stručni savet.