Deci često može biti teško kada ih muči kašalj, a roditelji traže bezbedne i efikasne načine da im olakšaju. Farmaceutski sirupi i lekovi nisu uvek najbolje rešenje, posebno zbog potencijalnih neželjenih efekata i ograničenja u upotrebi kod najmlađih. Stoga, mnogi roditelji pribegavaju prirodnim lekovima koji se vekovima koriste za ublažavanje simptoma kašlja kod dece. U nastavku ćemo razmotriti nekoliko prirodnih lekova koji su bezbedni, lako dostupni i mogu pružiti olakšanje dečijem kašlju.
Med kao prirodni suzbijač kašlja
Med je vekovima poznat po svojim lekovitim svojstvima, a studije pokazuju da može biti efikasan u smirivanju kašlja. S obzirom na to da je prirodan i blag, može se koristiti kod dece starije od jedne godine. Da bi se ublažio kašalj, preporučuje se da se deci da kašičica meda pre spavanja. Ova slatka i lepljiva supstanca oblaže grlo i umiruje nadraženu sluzokožu, smanjujući iritaciju koja uzrokuje kašalj.
Toplota i vlaga protiv kašlja
Topli čajevi i tople kupke mogu da pomognu u ublažavanju simptoma kašlja. Parno inhaliranje, koje uključuje udisanje vodene pare, takođe može pomoći u otvaranju disajnih puteva i oslobađaju sekreta koji dovodi do kašlja. Kod male dece, važno je biti oprezan kako ne bi došlo do opekotina, te se uvek savetuje korišćenje umerene temperature vode i nadgledanje od strane odraslih.
Biljni sirupi i čajevi
Biljke kao što su majčina dušica, ehinaceja i đumbir poznate su po svojim protivupalnim i imunomodulatornim svojstvima. Čaj od majčine dušice se posebno ističe kada je u pitanju ublažavanje kašlja jer sadrži timol, jedinjenje koje pomaže u smirivanju grčeva glatkih mišića u grlu. Biljni sirupi mogu se pripremati kod kuće ili kupiti u prodavnicama zdrave hrane, a treba voditi računa o doziranju prema uputama za decu.
Vitamin C i cink za podršku imunom sistemu
Jačanje imunog sistema može biti od velike pomoći u borbi protiv infekcija koje uzrokuju kašalj. Vitamin C i cink imaju ključnu ulogu u održavanju zdravlja imunološkog sistema. Voće bogato vitaminom C, poput narandži i kiwija, kao i namirnice koje sadrže cink, poput semenki bundeve, mogu doprineti jačanju prirodne obrane organizma i umanjiti simptome kašlja.
Unapređenje kvaliteta vazduha u prostoriji
Korist od korišćenja ovlaživača vazduha, posebno tokom zimskih meseci kada grejanje može isušiti vazduh u prostoriji, ne treba podcenjivati. Vlažan vazduh pomaže u održavanju vlažnosti u grlu i disajnim putevima, što može ublažiti kašalj. Takođe, provera da li je u dečijoj sobi pročišćen vazduh i da nema prisustvo alergena, poput prašine i dlaka kućnih ljubimaca, može dodatno pomoći u smanjenju kašlja.
Kašalj kod dece može biti uporan i često izaziva zabrinutost kod roditelja ali upotrebom ovih prirodnih lekova, simptomi se mogu ublažiti na blag i prirodan način. Ipak, uvek je preporučljivo konsultovati se sa pedijatrom pre uvođenja bilo kakvih novih lekova ili promena u režimu lečenja vašeg deteta.