Zanoktice su česta pojava koja može biti iritantna, pa čak i bolna za mnoge ljude. Pre nego što dublje zaronimo u ovu temu, važno je razumeti šta tačno predstavljaju zanoktice, kao i uzroke koji stoje iza njihovog nastanka. Zanoktice nisu ništa drugo do oštećena koža koja nastaje kada se mali delovi kože odlome sa boka nokta. Ovo može dovesti do crvenila, otoka i ponekad infekcije. Razumevanje osnovnih uzroka zanoktica je prvi korak ka njihovom prevenciji i efikasnom lečenju.
Šta dovodi do nastanka zanoktica
Nastanak zanoktica može biti posledica više faktora. Jedan od najčešćih uzroka je suva koža. Kada koža oko noktiju postane suva, ona puca i lako se odvaja, stvarajući zanoktice. Suvoća kože se može pogoršati usled različitih okolnosti, uključujući izlaganje hladnom i suvom vremenu, često pranje ruku ili korišćenje sredstava za čišćenje bez odgovarajuće upotrebe hidratantnih krema. Takođe, navike kao što je grickanje noktiju ili nepropisno sečenje kutikula mogu prouzrokovati zanoktice.
Neadekvatna ishrana koja ne sadrži dovoljno vitamina i minerale može takođe doprineti slabljenju kože i noktiju, čime se olakšava nastanak zanoktica. Vitamini kao što su biotin i vitamin E su posebno važni za održavanje zdravlja noktiju i okolne kože.
Kako pravilno brinuti o noktima
Ključ za sprečavanje nastanka zanoktica leži u pravilnoj brizi o noktima i koži koja ih okružuje. Redovno korišćenje hidratantne kreme ili ulja može značajno pomoći u očuvanju elastičnosti kože i smanjiti rizik od pucanja i stvaranja zanoktica. Idealno bi bilo da se krema ili ulje nanosi nakon svakog pranja ruku, kao i pre spavanja.
Nokte je važno seći redovno i pravilno, koristeći oštar i čist alat namenjen za sečenje noktiju. Kutikule nikada ne bi trebalo seći, već nežno gurati drvenim štapićem ili specijalnim alatom. Pored toga, ruke bi trebalo zaštititi od jakih hemikalija nositi rukavice prilikom obavljanja poslova koji mogu biti štetni za nokte i kožu, kao što je pranje sudova ili korišćenje hemikalija za čišćenje.
Ravnoteža u ishrani za zdrave nokte
Ravnoteža u ishrani je izuzetno važna za održavanje zdravlja noktiju i sprečavanje pojave zanoktica. Ishrana bogata proteinima, omega-3 masnim kiselinama, vitaminom E, železom, kalcijumom, cinkom i biotinom može da promoviše jače nokte i elastičniju kožu. Namirnice koje bi trebalo uključiti u redovnu ishranu su orašasti plodovi, semenke, avokado, riba, jaja, mahunarke i zelene lisnate povrće. Osim toga, važan je i adekvatan unos vode kako bi se koža hidrirala iznutra.
Prevencija i lečenje zanoktica
Prevencija je najbolji način da se izborite sa zanokticama. Pored gorepomenutih koraka za održavanje dobre rutine nege i uravnotežene ishrane, izbegavanje loših navika kao što su grickanje noktiju i ćoškanje zanoktica takođe može biti od pomoći. Ako dođe do pojave zanoktica, veoma je važno da se one tretiraju pravilno kako bi se izbegla mogućnost infekcije. Zanoktice je preporučljivo ne čupati ili kidati, već pažljivo seći sterilnim malim makazicama i zatim tretirati antiseptikom. Redovan tretman uljem za kutikule može pomoći u održavanju mekoće kože i sprečiti nove zanoktice da se formiraju.
Kada posetiti stručnjaka
Većinu problema sa zanokticama moguće je rešiti kod kuće uz pravilnu negu i preventivne mere. Međutim, ukoliko primetite simptome infekcije, kao što su povišena toplina na mestu zanoktice, jaka crvenilo, otok ili gnojenje, neophodno je obratiti se lekaru ili dermatologu. Profesionalac može propisati odgovarajuće lečenje, koje može uključivati antibiotike ili druge medicinske preparate, ukoliko je to potrebno.
Zaključno, prevencija zanoktica zahteva kontinuiranu brigu o koži i noktima kao i održavanje zdravih životnih navika. Uspostavljanjem dobre rutine nege i prilagođavanjem ishrane, moguće je smanjiti pojavu zanoktica i održati nokte zdravim i lepim. Uvek kad se suočite sa upornim problemom zanoktica ili sumnjate na infekciju, savetujemo da potražite savet stručnjaka.