Problemi sa noktima su česti i mogu biti znak različitih stanja. Žuti nokti su jedan od najupečatljivijih i najčešće javljanja problema sa noktima. Ako primetite da su vam nokti postali žućkasti, važno je razumeti šta bi moglo biti uzrok tome, kao i kako možete tretirati i sprečiti dalju diskoloraciju. U tekstu koji sledi, objasnićemo najčešće uzroke žutila noktiju i dati savete kako da povratite njihovo prirodno zdravlje i boju.
Uobičajeni uzroci žutih noktiju
Jedan od najuobičajenijih uzroka žutih noktiju je dugotrajno nošenje tamnog laka bez odgovarajuće zaštite baznim lakom. Pigmenti koji su prisutni u tamnim lakovima mogu postepeno prodreti u površinski sloj noktiju, ostavljajući trajnu boju koja je teško uklonjiva. Krompiračenje noktiju zbog cigareta ili izlaganje noktiju određenim hemikalijama, poput onih koje se nalaze u sredstvima za čišćenje, takođe mogu uzrokovati žućenje.
Infekcije gljivicama su još jedan čest uzrok žutila. Kada se gljivice namnože ispod nokta, mogu promeniti njegovu boju, strukturu i čak uzrokovati njegovo zadebljanje ili lomljenje. Ovo je obično praćeno i drugim simptomima kao što su svrab i neugodan miris.
Bolesti kao što su psorijaza ili ekcemi takođe mogu promeniti boju noktiju, a u nekim slučajevima se to dešava i zbog starijeg doba ili određenih medikamenata. Potrebno je da se posavetujete sa dermatologom ako primetite neobjašnjive promene na noktima.
Prevencija žutih noktiju
Prevencija je ključna kada je u pitanju očuvanje zdravlja i prirodne boje noktiju. Pre svega, preporučuje se da koristite bazni lak pre nanošenja tamnih boja lakova, kako biste zaštitili nokat od pigmentacije. Takođe, navika nošenja rukavica dok se rade kućni poslovi može spriječiti kontakt sa hemikalijama koje mogu štetno uticati na nokte.
Redovno i pravilno održavanje noktiju takođe doprinosi njihovom zdravlju; piljenje noktiju u jednom smeru, izbegavanje preteranog sečenja kožice i hidratacija ruku i noktiju su jednostavne navike koje mogu napraviti veliku razliku.
Kod pušača je vrlo važno da se razmotri prestanak pušenja ne samo zbog žutih noktiju, već i zbog opšteg zdravstvenog stanja.
Tretman žutih noktiju
Ako se suočite sa problemom žutih noktiju, postoje metode koje možete primeniti kako biste im vratili boju. Prvo što možete probati su prirodni tretmani poput namakanja noktiju u mešavini sode bikarbone i vode ili primene limunovog soka direktno na nokte. Ovi prirodni sastojci imaju izbeljujuća svojstva i mogu pomoći u smanjenju žutosti.
Ukoliko je u pitanju gljivična infekcija, potrebno je potražiti savet lekara koji može preporučiti odgovarajuće preparate, bilo da se radi o lakovi za nokte sa antidljivičnim svojstvima ili oralnim medikamentima.
Redovna primena hidratantnih krema takođe može pomoći, pogotovo ako je žutilo usled dehidratacije ili oštećenja od hemikalija.
Profesionalni tretmani za žute nokte
Ako kućni tretmani ne donesu željene rezultate, postoji nekoliko profesionalnih tretmana koji mogu pomoći u uklanjanju žutosti sa noktiju. Jedan od tih tretmana uključuje upotrebu posebno dizajniranih laserskih tretmana koji su efikasni u borbi protiv gljivičnih infekcija. Ovi tretmani su sve popularniji jer nude brze rezultate i minimalan rizik od nuspojava.
Još jedna opcija su hemijski pilinzi koji se vrše u kozmetičkim i dermatološkim ordinacijama. Ovi tretmani upotrebljavaju kontrolisane hemijske rastvore koji skidaju gornje slojeve nokta, omogućavajući tako obnavljanje nokta.
Postavite dijagnozu sa stručnjakom
Ukoliko primetite bilo kakve promene na svojim noktima, koje ne možete sami da tretirate ili koje se ne popravljaju vremenom, važno je da se obratite stručnjaku. Dermatolog ili lekar specijalista će moći najbolje da proceni stanje vaših noktiju i, ukoliko je potrebno, sprovede odgovarajuće testove da bi postavio tačnu dijagnozu.
Samo pravilna dijagnoza omogućiće efikasan tretman i sprečiće eventualno pogoršanje stanja. Često se žuti nokti mogu rešiti relativno jednostavnim metodama, ali je važno ne ignorisati problem i na vreme zatražiti stručni savet.
Sve u svemu, žuti nokti mogu biti neugodan estetski problem, ali često i signal za neko unutrašnje medicinsko stanje koje zahteva pažnju. Sa pravilnim tretmanima i prevencijom, možete se osloboditi problema žutih noktiju i uživati u zdravim i lepim rukama.