Tapioka je popularna namirnica u mnogim delovima sveta, a posebno u južnoj Americi, Africi i Aziji. Ova biljna skrobna hrana ima bezglutenska svojstva i koristi se u različitim kuhinjama kao zamena za pšenični brašno ili pirinač. Tapioka je izvor ugljenih hidrata, ali je takođe niska kalorijska i bogata nutrijentima poput gvožđa, kalcijuma i vitamina K. U ovom članku ćemo istražiti nutritivnu vrednost tapioka, preporučen unos i zdravstvene benefite koje može pružiti.
Tapioka: Nutritivna tablica
Tapioka
100g
Kalorije: 358
Ukupne masti: 0,2 g
Natrijum: 2 mg
Ukupni ugljeni hidrati: 88 g
– Šećer: 3,9 g
Proteini: 0,2 g
Vlakna: 1,2 g
Vitamin C: 0,7 mg
Tapioka: Proteini (sadržaj proteina)
Tapioka je popularna namirnica koja se pravi od korenja kassave, i sve se više koristi u ishrani. Jedan od razloga za to je i njen značajan sadržaj proteina. Naime, u 100 grama tapioke ima oko 1,5 grama proteina što možda ne zvuči mnogo, ali se ipak smatra značajnim doprinosom u ishrani, pogotovo za vegetarijance i vegane koji se često suočavaju sa deficitom proteina. Tapioka je takođe bez glutena, pa je dobar izbor i za ljude koji pate od celijakije ili gluten-senzitivnosti.
Tapioka: Ugljeni hidrati (sadržaj ugljenih hidrata)
Tapioka je popularan skrob, dobijen iz korena biljke i često se koristi kao zamena za brašno koje sadrži gluten. Tapioka ima visok sadržaj ugljenih hidrata i relativno nisku količinu proteina, masti i vlakana. Ovo čini tapioku idealnom opcijom za osobe koje se bore sa glutenskom intolerancijom ili netolerancijom laktoze. Međutim, takođe treba imati na umu da tapioka ima vrlo visok glikemijski indeks i visok nivo šećera u krvi nakon konzumiranja. Stoga se preporučuje umjereno uključenje u ishranu i kombinacija sa proteinima i vlaknima kako bi se smanjio uticaj na nivo šećera u krvi.
Tapioka: Masti (sadržaj masti)
Tapioka je izuzetno niskokalorična, bez masnoća i holesterola. Međutim, ona ne pruža veliku količinu proteina i vlakana. Uprkos tome, tapioka može biti zdrava opcija u dijeti, jer se lako vari, a ne sadrži gluten. Takođe, bogata je mineralima poput kalcijuma, magnezijuma i fosfora, ali i vitaminom K. Važno je naglasiti da tapioka sama po sebi ne sadrži masnoće, ali se može pripremiti sa dodatkom ulja ili putera, što povećava sadržaj masti. Stoga, važno je pratiti količinu masnoće koju dodajete tokom pripreme tapioke kako biste osigurali nisku kalorijsku vrednost obroka.
Tapioka: Vitamini i minerali (sadržaj vitamina i minerala)
Tapioka je popularna hrana koja se dobija iz korijena biljke Manihot esculenta. Ova namirnica je bogata ugljenim hidratima i vlaknima, ali ne sadrži značajne količine vitamina i minerala. Ipak, tapioka sadrži malu količinu kalcijuma i gvožđa. Takođe, ovaj prirodni skrob može biti dobar izvor energije i koristan za dijabetičare zbog niskog glikemijskog indeksa. Uopšteno govoreći, tapioka se preporučuje kao alternativa za ljude koji izbegavaju gluten zbog celijakije ili intolerancije.
Tapioka: Kalorije (sadržaj kalorija)
Tapioka je popularna konzumna skrobna hrana dobijena iz korena biljke Manihot esculenta. Kalorijski sadržaj tapioke zavisi od načina pripreme i sastojaka s kojima se kombinuje. Na primer, jedna porcija (100g) nezaslađene kuvane tapioke sadrži oko 70 kalorija, dok jedna porcija zaslađene tapioke pudinge može dostići i do 400 kalorija. Takođe, tapioka sadrži visok procenat ugljenih hidrata, dok ujedno sadrži zanemarljivu količinu proteina i masti. Kao i svaka druga hrana, treba konzumirati tapioku umjereno i u skladu s prehrambenim potrebama organizma.
Tapioka: Benefiti za zdravlje
Tapioka, koji se dobija od korena biljke manioke, postaje sve popularniji u ishrani, a pored toga što je ukusan, ima i brojne blagotvorne efekte na zdravlje. Zahvaljujući svojoj niskoj kalorijskoj vrednosti i visokom sadržaju ugljenih hidrata, tapioka je izvrsna opcija za osobe koje žele da smršaju. Takođe, sadrži visok nivo vlakana koja pomažu u regulisanju probave i smanjenju inflamacije u organizmu.
Tapioka takođe ima nizak glikemijski indeks, što znači da se njegove šećere sporo apsorbiraju, što stabilizuje nivo šećera u krvi i sprečava skokove insulina. Osim toga, tapioka je bogata mineralima kao što su magnezijum, kalcijum i fosfor, koji pomažu u jačanju kostiju i zdravlju srca.
Veganska i bezglutenska tapioka može se koristiti na različite načine u ishrani, poput pripreme pudinga, krekera i kolača, kao i uobičajenih jela u azijskoj kuhinji. Dakle, ukoliko želite da poboljšate svoju ishranu i uživate u brojnim zdravstvenim benefitima, tapioka je sjajan izbor za vas!
Tapioka: Rizici za zdravlje
Iako se može smatrati zdravom alternativom za brašno, tapioka takođe ima svoje rizike za zdravlje. Ova biljka korena, koja se najčešće koristi za pravljenje supa i sosova, ili kao brašno za peciva, bogata je ugljenim hidratima, ali nema vlakana, proteine ili vitamine.
Tapioka takođe ima visok glikemijski indeks, što znači da može dovesti do brzog rasta šećera u krvi. Ovo može biti posebno opasno za dijabetičare ili one sa insulinskom rezistencijom.
Osim toga, tapioka može biti kontaminirana cijanidima koji nastaju pri preradi. Cijanidi su toksični za ljudsko zdravlje i mogu dovesti do trovanja. Zato je važno da se pridržavamo preporučene količine i uredno peremo koren tapioka pre korišćenja.
Kao i kod bilo koje zdrave ishrane, uvek se savetuje da raznovrsno jedemo i da tapioku koristimo samo kao deo naše ishrane. Takođe se preporučuje da konsultujete svog lekara ili nutricionistu ako razmišljate o uključivanju tapioka u svoju ishranu, posebno ako imate zdravstvene probleme.
Tapioka: Alergije
Tapioka ne sadrži gluten, što je dobra vest za one koji su alergični na tu namirnicu, međutim, može da izazove reakcije kod osoba koje su alergične na korenasto povrće. Osim toga, tapioka se često priprema ili služi uz mlečne proizvode, što može biti problematično za osobe koje su intolerantne na laktozu.
Ukoliko imate neku vrstu intolerancije ili alergiju, uvek proverite sastojke pre nego što konzumirate bilo koji proizvod koji sadrži tapioku. Takođe, budite obazrivi kad je reč o pripremi tapioka proizvoda kod kuće, i koristite samo sastojke za koje ste sigurni da su vam bezbedni.
Tapioka: Različite vrste koje postoje
Postoji nekoliko vrsta tapioka koje se koriste u kulinarstvu. Jedna od najčešćih vrsta je perlasta tapioka, koja se koristi za pravljenje pudinga, kolača i drugih slatkih jela. Takođe se može koristiti kao zgušnjivač u supama i sosovima.
Druga vrsta je brašnasta tapioka, koja se koristi u pripremi hleba i kolača. Ovo brašno je bez glutena, pa je pogodno za osobe koje imaju intoleranciju na ovaj protein.
Postoje i tapioka peleti, koji se koriste za pravljenje različitih jela poput pozolea i sladoleda. Tapioka perle, koje su kuglice koje nabubre kada se kuvaju, takođe su popularne u mnogim jelima.
U zavisnosti od recepta i preferencija, tapioka se može pripremati na različite načine i koristiti u različitim jelima. Sve u svemu, ova svestrana namirnica ima mnogo različitih primena u kuhinji i predstavlja ukusnu alternativu drugim zgušnjivačima i brašnima.
Tapioka: Kada je najbolje jesti
Tapioka je popularan sastojak u mnogim jelima, od ukusnih dezerta do zdravih obroka. Ali kada je najbolje jesti tapioku? Njena brza probavljivost i niski glikemijski indeks čine je idealnim izborom za doručak ili posle-trening obrok koji će vam pružiti potrebnu energiju, bez izazivanja šećera u krvi.
Tapioka takođe može biti odlična zamena za pirinač, testeninu i krompir u glavnom obroku, posebno ako želite da redukujte unos ugljenih hidrata. Tapioka takođe ne sadrži gluten, pa je pogodna za ljude koji imaju intoleranciju na ovaj sastojak.
Ukoliko ste u potrazi za nečim slatkim, tapioka je takođe odlična opcija za desert, bez obzira na doba dana. Možete je kombinovati sa svim vrstama voća, kao i sa kokosovim mlekom i drugim sastojcima da biste dobili različite ukuse i teksture. U svakom slučaju, tapioka je zdrav i ukusan izbor koji možete uključiti u svoju svakodnevnu ishranu.
Tapioka: Kako čuvati, gde čuvati i koliko dugo može da stoji
Najbolji način da tapioku čuvate jeste da je držite u hermetički zatvorenom sadržaju i na suvom mestu. Ako imate teglu, stavite tapioku unutra i zatvorite poklopac čvrsto. Takođe, preporučuje se da udaljite bilo kakvu vlagu od tapioka jer će tako smanjiti vek trajanja ili izgubiti svojstva.
Budući da tapioke ne truli, može dosta dugo da stoji. Međutim, bolje je da je iskoristite u roku od nekoliko meseci, kako biste bili sigurni da koristite tapioku visokog kvaliteta.
Kada koristite tapioku, uvek proverite da li je sveže, jerako da na dodir nije suva i da nije izgubila svoju elastičnost. Ako izgleda staro i suho, nije preporučljivo da je koristite.
Ukratko, držite tapioku na suvom mestu i zatvoreno, daleko od vlage, i koristite je u roku od nekoliko meseci da biste bili sigurni da koristite visokokvalitetnu i svežu tapioku.
Tapioka: Kako spremiti i jesti
Tapioka je gomoljasto koreno sjajne teksture i korišćenja u mnogim kuhinjama širom sveta u poslednje vreme. Tapioka je bogata škrobom i posebno se koristi za pripremu deserta koji se zove “Pudding” ili “Kukuruzna kaša”. Tapioka se postiže kuvanjem u mleku ili vodi, a potom se dodaju i drugi sastojci koji se žele uključiti u jelo.
Jedna od najpopularnijih zanimljivih činjenica o tapioki je da je ona bezglutenska. Ovo je veliki bonus za sve one koji vode računa o ishrani bez glutena, ali takođe je i za druge preporučljiva jer ne opterećuje digestivni trakt. Jednostavno se priprema i veoma je svestran sastojak. Ona se može servirati sa bilo kojim voćem, mlekom ili jogurtom, a ukusno je i u različitim koktelima.
Tapioka je ukusna i zdrava alternativa za osobe kojima smeta gluten i namirnice bogate ugljenim hidratima. Pojedite tapioku kao dezert ili kao doručak uz voće i jogurt kako biste započeli dan sa puno energije. Bez obzira na način spremanja, tapioka je osvežavajući sastojak koji će vam sigurno doneti užitak.
Tapioka: Koliko količinski možemo jesti (veličina porcije)
Tapioka je popularna namirnica koja se sve više koristi u različitim jelima. Koliko količinski možemo jesti tapioku zavisi od razloga zbog kojih je unosimo. Ako je koristimo kao prilog jelu, porciju od oko 1/2 šolje kuvane tapioka može biti dovoljna. Međutim, ako je koristimo kao samostalno jelo, može se pojesti i veća porcija. Važno je obratiti pažnju na kalorijsku vrednost i način pripreme, što će uticati na količinu tapioke koju unosimo u organizam. Kao i u svemu, umjereno konzumiranje je najbolje.