Komorač, poznat po svom slatkastom ukusu i aromi, jedna je od najpopularnijih namirnica u mediteranskoj kuhinji. Osim što je ukusan dodatak u raznim jelima, komorač je poznat po svojim nutritivnim benefitima za zdravlje. U ovom članku, istražujemo kalorijsku vrednost i nutritivnu tablicu komorača, kao i raznovrsne prednosti koje ova hrana ima za vaše zdravlje.
Komorač: Nutritivna tablica
Nutritivna vrednost 100 grama svežeg komorača:
Energetska vrednost: 31 kcal
Masti: 0.2 g
– zasićene: 0.02 g
Holesterol: 0 mg
Natrijum: 27 mg
Ugljeni hidrati: 7.3 g
– šećeri: 3.93 g
Vlakna: 3.1 g
Proteini: 1.24 g
Vitamin A: 7 µg
Vitamin C: 12 mg
Vitamin E: 0.39 mg
Vitamin K: 28.5 µg
Tiamin: 0.01 mg
Riboflavin: 0.032 mg
Niacin: 0.64 mg
Vitamin B6: 0.047 mg
Folat: 27 µg
Kalcijum: 43 mg
Gvožđe: 0.73 mg
Magnezijum: 17 mg
Fosfor: 62 mg
Kalijum: 410 mg
Cink: 0.2 mg
Bakar: 0.066 mg
Mangan: 0.214 mg
Selenijum: 0.7 µg
Komorač: Proteini (sadržaj proteina)
Komorač (Foeniculum vulgare) je aromatična biljka koja je poreklom iz Mediterana, a danas se gaji širom sveta. Osvežavajući ukus i miris ove biljke čini je popularnom u kulinarstvu, ali i u medicini, gde se koristi kao lekovita biljka. Jedna od prednosti konzumiranja komorača je visok sadržaj proteina. Proteini su esencijalni nutrijenti neophodni za izgradnju i obnovu ćelija, kao i za funkcionisanje enzima i hormona u organizmu. Komorač sadrži oko 18% proteina, što ga čini vrednom namirnicom za sve koji paze na svoj unos proteina.
Komorač: Ugljeni hidrati (sadržaj ugljenih hidrata)
Komorač je povrće koje se često koristi u mediteranskoj i azijskoj kuhinji. Osim što je ukusan i nutritivan, komorač obiluje i ugljenim hidratima. U 100 grama komorača nalazi se oko 9 grama ugljenih hidrata, što je u skladu sa preporučenom dnevnom dozom za odrasle osobe. Ugljeni hidrati u komoraču uključuju i prebiotike, poput inulina, koji pomažu u održavanju zdrave crevne flore. Stoga, ako želite da dodate malo ugljenih hidrata u svakodnevnu ishranu, komorač je odličan izbor.
Komorač: Masti (sadržaj masti)
Komorač se često koristi u kulinarstvu, ali je takođe i korisna za zdravlje. Sadrži razne hranljive sastojke poput vitamina C i A, folne kiseline, kalijuma i kalcijuma. Takođe, ova biljka je bogata vlaknima, koja podržavaju zdravlje probave. Kada se radi o sadržaju masti, komorač nije bogat mastima, ali ih ima u malim količinama. Ove masti su pretežno nezasićene, što znači da su zdravije od zasićenih masti i masnoća koje se mogu naći u drugim namirnicama. To je jedan od razloga zbog kojih je komorač čest izbor za zdrave obroke.
Komorač: Vitamini i minerali (sadržaj vitamina i minerala)
Komorač je povrće bogato hranljivim sastojcima, aromatičnog ukusa i koristi se u kulinarstvu širom sveta. Osim što je bogat vlaknima, ovaj povrća sadrži i veliku količinu vitamina C, vitamina A, vitamina K i folne kiseline. Takođe je bogat mineralima poput kalijuma, kalcijuma, gvožđa i magnezijuma. Zahvaljujući ovim hranljivim sastojcima, komorač može pomoći u održavanju zdravlja srca, povećanju imuniteta i poboljšanju funkcije creva. Dakle, komorač je izuzetno koristan za ljudski organizam i treba ga uvrstiti u zdravu ishranu.
Komorač: Kalorije (sadržaj kalorija)
Komorač je povrće niskih kalorija, pa se često preporučuje u dijetama za mršavljenje. U 100 grama sirovog komorača sadrži samo 31 kaloriju, što ga čini idealnom namirnicom za zdravu prehranu. Komorač je takođe bogat vlaknima i esencijalnim hranjivim sastojcima, poput vitamina C, folne kiseline, kalijuma i kalcijuma. Ovaj slatkasti i anisni ukus ima mnogo svestranih primena u kuhinji, od salata i umaka do variva i pečenih jela. Zbog svoje nutritivne vrednosti, komorač se smatra superhranom i trebalo bi ga često uključiti u svoj jelovnik.
Komorač: Benefiti za zdravlje
Bogat je antioksidantima, vitaminima i mineralima, što ga čini korisnim u održavanju dobrog zdravlja.
Neki od zdravstvenih benefita komorača uključuju smanjenje upala u organizmu, regulisanje nivoa šećera u krvi, poboljšanje probave i apsorpcije nutrijenata, smanjenje rizika od srčanih bolesti, poboljšanje vida i podizanje energije.
Takođe se smatra da komorač može pomoći u smanjenju stresa i anksioznosti, smanjiti simptome PMS-a i regulisati hormonsku ravnotežu kod žena.
Komorač možete jesti sirov, kuvati ga ili praviti čaj od njega. Moguće ga je dodati u salate, supu ili koristiti u pripremi začina za meso. Uz sve ove zdravstvene koristi, komorač je sjajan izbor za obogaćivanje obroka i zdravija ishrana.
Komorač: Rizici za zdravlje
Preterana konzumacija komorača može uzrokovati smanjenje krvnog pritiska, što može izazvati vrtoglavicu i umor. Takođe, zbog visokog sadržaja vlakana, prekomerna upotreba može uzrokovati nadutost, gasove i dijareju.
Iako je niska količina komorača sigurna za konzumiranje, trudnice i dojilje treba da se posavetuju sa lekarom pre nego što ga dodaju u ishranu zbog potencijalnih rizika za razvoj fetusa ili nedostatka majčinog mleka.
Uzmite u obzir da se biljke i biljni suplementi mogu mešati sa lekovima koje trenutno koristite, što može biti opasno po zdravlje. Stoga, uvek se treba posavetovati sa lekarom pre nego što se uzima bilo koji novi dodatak ishrani ili lek.
Komorač: Alergije
Komorač je biljka koja se često koristi u kulinarstvu, ali se takođe koristi u tradicionalnoj medicini kao lek za razne tegobe. Međutim, komorač može biti uzročnik alergijskih reakcija kod nekih ljudi. Simptomi alergije na komorač uključuju svrab i peckanje u ustima, osip i otečenost kože, groznicu, kijanje i otežano disanje. U nekim slučajevima, osobe koje su alergične na komorač mogu doživeti anafilaktički šok, što je opasno stanje koje zahteva hitnu medicinsku pomoć. Ako mislite da ste alergični na ovu biljku, izbegavajte konzumiranje hrane koja sadrži komorač, kao i korišćenje kozmetičkih proizvoda koji sadrže ovaj sastojak. Ukoliko primetite simptome alergije na komorač, obratite se svom lekaru ili alergologu.
Komorač: Različite vrste koje postoje
Komorač (Foeniculum vulgare) je aromatična biljka koja potiče iz mediteranske regije. Postoji nekoliko vrsta komorača, a najčešće su slatki komorač, gorak komorač i zlatni komorač.
Slatki komorač je najčešći tip koji se koristi u kulinarstvu i pruža izražajan, slatkast ukus. Ova biljka se često koristi kao začin u raznim jelima i umacima.
Gorak komorač se koristi kao lekovita biljka i ima gorak ukus. On se često koristi za ublažavanje stomačnih problema i kao diuretik.
Zlatni komorač se često koristi u aromaterapiji zbog svog prijatnog mirisa i smatra se jednom od najboljih biljaka za smirivanje nervnog sistema.
Uz to, postoje i druge vrste komorača, uključujući divlji komorač, kojeg nalazimo u divljini i koji se koristi u narodnoj medicini za lečenje mnogih bolesti.
Svi ovi tipovi komorača imaju svoje specifične karakteristike i koristi, a mnogi ljudi vole da ih koriste u svojoj ishrani i zdravstvenoj nezi. Kada kupujete ili koristite komorač, budite sigurni da odaberete pravu vrstu koja odgovara vašim potrebama.
Komorač: Kada je najbolje jesti
Najbolje vreme za konzumiranje komorača je tokom jeseni i zime, kada je ova biljka u sezoni. Ona se obično može kupiti na pijacama ili u marketima, a preporučljivo je birati komorač koji je svež i hrskav.
Komorač se može koristiti u brojnim receptima, poput salata, supa, variva i slično. Može se jesti i sirov, a može se kuvati i pržiti.
Osim što je ukusan, komorač je i veoma zdrav. Bogat je vitaminom C, kalcijumom i magnezijumom, a takođe sadrži i esencijalna ulja koja su odlična za varenje i smanjuju nadutost stomaka. Zbog svega toga, komorač bi trebalo uključiti u svakodnevnu ishranu, posebno tokom jeseni i zime.
Komorač: Kako čuvati, gde čuvati i koliko dugo može da stoji
Komorač najbolje uspeva u hladnijim, vlažnijim uslovima, pa je idealno čuvati ga u frižideru u plastičnoj kesi ili u posudi sa poklopcem. Ovako skladišten, komorač može ostati svež i do tri nedelje.
Ako želite dodatno da produžite rok trajanja komorača, možete ga i zamrznuti. Prethodno ga operite, osušite i iseckajte na manje komade, a zatim ga stavite u zamrzivač u kesici ili posudi sa poklopcem. Na ovaj način, komorač će ostati svež nekoliko meseci.
Ukoliko niste u mogućnosti da frižidera ili zamrzivača, komorač možete čuvati na sobnoj temperaturi, ali u tom slučaju treba ga potrošiti u roku od nekoliko dana. Važno je napomenuti da ne bi trebalo čuvati komorač u blizini voća koje ispušta etilen, jer on može ubrzati proces truljenja komorača.
Komorač: Kako spremiti i jesti
Komorač je biljka koja se često koristi u kulinarstvu, a poznata je i po svojim lekovitim svojstvima. Listovi i semenke ove biljke se koriste u raznim jelima, dok se koren obično koristi u pripremi čaja.
Kada se koristi u kuvanju, komorač ima slatku notu i prijatan miris koji podseća na anis. Može da se dodaje u različita jela, od supa i salata do glavnih jela i dezerta.
Pored svojih kulinarskih koristi, komorač je takođe poznat po svojim lekovitim svojstvima. Može pomoći u ublažavanju nadutosti, osvežava dah, pomaže u olakšavanju kašlja i refluksa kiseline, kao i u smanjenju stresa i anksioznosti.
Kada se priprema komorač, potrebno je odstraniti tvrde spoljne listove i ispucane krajeve korena. Zatim se može iseći na tanje kriške ili se samo pripremiti u kompletu za varanje u juhi ili supi.
Sa svojom kombinacijom slatkog i začinskog ukusa, komorač čini sjajan dodatak svakom jelu, a istovremeno ima i brojne prednosti po zdravlje.
Komorač: Koliko količinski možemo jesti (veličina porcije)
Komorač, takođe poznat kao anis, koristi se u kulinarstvu širom sveta. Količina koju se može jesti zavisi od veličine porcije koja se priprema. Obično se koristi u malim količinama, jer ima jaku aromu i okus. Jedna čajna kašika suvog ili tri kašičice svežeg komorača predstavljaju idealnu količinu za jednu porciju. Sirovi komorač može biti dodat salatama i supama, dok se pečeni ili pirjani komorač može koristiti kao prilog uz ribu i meso. Važno je napomenuti da preterana konzumacija može uzrokovati probleme sa varenjem i stvaranje gasova.