Kelp alga, poznata i kao morska keljka, predstavlja izvor mnogobrojnih nutritivnih elemenata i benefitima za zdravlje. Sa niskim sadržajem kalorija, bogatim proteinima i mineralima, ova alga predstavlja sve popularniji dodatak ishrani. U ovom članku ćemo se pozabaviti naučno potvrđenim koristima Kelp alge i njenoj nutritivnoj vrednosti.
Kelp alga: Nutritivna tablica
Energetska vrednost: 43 kcal
Masti: 0,6 g
– zasićene masne kiseline: 0,2 g
Ugljeni hidrati: 9,6 g
– šećeri: 0 g
Dijetalna vlakna: 1,3 g
Proteini: 1,7 g
So: 2,3 g
Vitamin B2: 0,14 mg
Vitamin B3: 0,5 mg
Vitamin B9: 180 μg
Kalcijum: 168 mg
Gvožđe: 2,8 mg
Jod: 1500 μg
Magnezijum: 121 mg
Kalijum: 89 mg
Fosfor: 43 mg
Cink: 0,4 mg
Kelp alga: Proteini (sadržaj proteina)
Kelp alga je neverovatan izvor proteina koji se lako apsorbuju u organizmu i vrlo su korisni za ljudsko zdravlje. Proteini iz alge Kelp su visokokvalitetni i sadrže sve neophodne esencijalne aminokiseline koje telo ne može samo da proizvede. Kelp alga takođe sadrži i veliku količinu drugih hranjivih sastojaka kao što su vitamin C, kalcijum, gvožđe, magnezijum i jod. Ovi proteini su idealni za oporavak nakon treninga ili nakon duže bolesti i neravnoteže u organizmu. Bez obzira da li ste sportista ili samo želite da poboljšate svoje zdravlje, proteini iz Kelp alge su odličan izbor!
Kelp alga: Ugljeni hidrati (sadržaj ugljenih hidrata)
Kelp alga je izuzetno hranjiva i sadrži veliku količinu ugljenih hidrata. Ovi hranljivi sastojci su ključni za regulaciju nivoa šećera u krvi i pružaju energiju telu. Kelp alga je takođe bogata celulozom i drugim vrstama vlakana koja pomažu u digestiji hrane i održavanju zdravlja probavnog sistema. Zahvaljujući niskom procentu kalorija i visokom sadržaju nutrijenata, kelp alga je dobar izbor za one koji žele da održe zdravu telesnu težinu i poboljšaju svoje zdravlje.
Kelp alga: Masti (sadržaj masti)
Ova alga je bogata nutrijentima, uključujući i masti. Kelp alga sadrži visok sadržaj polinezasićenih masnih kiselina, uključujući omega-3 i omega-6 masne kiseline. Ove masnoće su važne za zdravlje srca i mozga, kao i za ublažavanje upala u tijelu. Kelp alga također sadrži manje količine zasićenih masti, koje bi trebalo konzumirati u umjerenim količinama. Unos kelp alge može doprinijeti uravnoteženoj prehrani i poboljšanju zdravlja.
Kelp alga: Vitamini i minerali (sadržaj vitamina i minerala)
Kelp alga je vredan izvor vitamina i minerala. Ova morska alga je bogata jodom, kalcijumom, magnezijumom, cinkom, gvožđem i vitaminima A, C, E i K. Osim toga, sadrži i visoke nivoe vitamina B kompleksa, uključujući tiamin, riboflavin, niacin, pantotensku kiselinu, B6 i B12. Zahvaljujući svojoj bogatoj hranljivoj vrednosti, kelp alga se često koristi u hrani i kao dodatak ishrani kako bi se povećao unos hranljivih materija i poboljšalo zdravlje. Međutim, treba biti oprezan jer prekomerni unos joda može biti štetan za štitastu žlezdu.
Kelp alga: Kalorije (sadržaj kalorija)
Kelp alga je izvrsna namirnica za ljude koji paze na kalorijski unos. Naime, ova morska biljka sadrži vrlo malo kalorija, što je idealno za osobe koje žele izgubiti na težini ili održavati zdravu telesnu težinu. Na primjer, samo jedna šoljica kelp algi ima svega 43 kalorije, što ju čini vrlo laganom i hranljivom namirnicom. Kelp alga takođe sadrži hranjive materije poput vitamina C, kalcijuma i joda, pa ju možemo smatrati izuzetno zdravom namirnicom. Stoga, ako pokušavate smršaviti, razmislite o tome da uključite kelp algue u svoju prehranu.
Kelp alga: Benefiti za zdravlje
Kelp alga je vrsta morske alge koja je veoma bogata hranljivim sastojcima koji mogu doneti brojne benefite za zdravlje. Ova alga sadrži velike količine joda, minerala koji igra važnu ulogu u regulaciji hormona štitne žlezde. Kelp alga takođe sadrži velike količine vitamina i minerala, uključujući kalcijum, željezo, magnezijum i vitamin K. Ovi hranljivi sastojci mogu pomoći u jačanju kostiju, unapređenju zdravlja srca i održavanju zdravog imunog sistema. Kelp alga takođe može regulisati nivo šećera u krvi, što je korisno za osobe sa dijabetesom, i pomoći u regulaciji apetita i sprečavanju prekomernog unosa hrane. Kelp alga može se koristiti u različitim oblicima, uključujući dodatke ishrani, praškove i čajeve, a pre upotrebe treba konsultovati svog lekara.
Kelp alga: Rizici za zdravlje
Jedan od glavnih rizika je mogućnost povećanja zdravstvenih problema kod ljudi koji koriste lekove za regulisanje štitne žlezde, kao što su lekovi za hipotireozu. To je zbog visokog sadržaja joda u kelp algi, što može uticati na nivo hormona štitne žlezde.
Osim toga, kelp alga može biti kontaminirana teškim metalima i drugim zagađivačima koji mogu izazvati negativne efekte na zdravlje. Stoga, pre konzumiranja ove alge, potrebno je proveriti njen izvor i kvalitet.
Kelp alga može biti korisna kao dodatak ishrani, ali treba imati u vidu i moguće rizike po zdravlje, posebno kod osoba koje već imaju zdravstvene probleme. Važno je uvek konsultovati se sa lekarom pre upotrebe kelp alge ili bilo kog dodatka ishrani.
Kelp alga: Alergije
Simptomi alergije na kelp algu mogu uključivati osip, svrab, oticanje lica i usana, otežano disanje i probavne smetnje poput mučnine i dijareje. U teškim slučajevima može doći do anafilaktičkog šoka, ozbiljnog životno ugrožavajućeg stanja.
Osobe koje su sklonije alergijama, kao i osobe koje su preosetljive na jod, trebalo bi da budu posebno oprezne prilikom konzumiranja kelp alge. Takođe, treba izbegavati proizvode koji sadrže kelp algu ako se zna da osoba ima alergiju na morske alge.
Ukoliko sumnjate da ste alergični na kelp algu ili ste iskusili neke od navedenih simptoma, obratite se svom lekaru. Takođe, uvek proverite sastojke na proizvodima koje kupujete kako biste izbegli potencijalne alergijske reakcije.
Kelp alga: Različite vrste koje postoje
Kelp alge su jedna od najrasprostranjenijih vrsta algi koje obitavaju u okeanima širom sveta. One su izuzetno važne za ekosistem, jer pružaju hranu i skrovište mnogim morskim životinjama. Postoji više od 300 različitih vrsta kelp algi, a većina njih se može naći u hladnim vodama severnih i južnih hemisfera. Najčešće vrste kelp algi su: smrdljivi kelp, veliki kelp, gigantski kelp, irski kelp, japanski kelp i kelp slatkovodnog jezera. Smrdljivi kelp se može naći u okeanima širom sveta, dok je veliki kelp karakterističan za Pacifički okean. Gigantski kelp je najbrže rastući među kelp algama i može narasti do 45 metara. Irski kelp je najvažnija vrsta kelp alge u Evropi, a japanski kelp se tradicionalno koristi u japanskoj kuhinji. Kelp slatkovodnog jezera raste u slatkovodnom jezeru i ima sposobnost da apsorbuje teške metale iz vode.
Kelp alga: Kada je najbolje jesti
Uglavnom, kelp alga se može jesti tokom cele godine. Ali, pošto ovaj morski organizam apsorbuje najveću količinu hranljivih materija tokom rasta, najbolje vreme za konzumiranje kelp alge je u periodu od aprila do septembra. Za vreme ovog perioda, temperatura okeana se povećava, a toplija voda podstiče rast algi i povećava nivo hranljivih materija u njoj.
Osim toga, kelp alga se najbolje konzumira u obliku praha ili suplemenata hranljivih materija, jer je ovaj oblik koncentrisaniji i lakše ga je uneti u organizam.
Kako biste dobili najveću korist od kelp alge, najbolje je da se informišete o njegovom poreklu i kvalitetu. Potražite organske proizvođače ili riznice koje proizvode kelp algu bez zagađenja. Ovaj prirodni izvor hranljivih materija ima mnogo zdravstvenih benefita, ali samo ako ga pravilno konzumirate.
Kelp alga: Kako čuvati, gde čuvati i koliko dugo može da stoji
Prilikom kupovine, potrebno je izabrati sveže i čvrste primerke kelp alge. Pre nego što je stavite u frižider, dobro je da je operete i osušite. Najbolje ju je čuvati u frižideru, u plastičnoj kutiji ili vrećici za čuvanje hrane. Takođe, možete ju i zamrznuti, ali je najbolje pre toga iseckati na sitnije komade kako bi olakšali rukovanje pri kuvanju.
Kelp alga može da stoji u frižideru oko nedelju dana, dok u zamrzivaču može da se čuva i do tri meseca. Važno je napomenuti da će se njen kvalitet znatno smanjiti nakon dužeg perioda čuvanja, tako da je najbolje da je iskoristite što pre.
Ukoliko primetite bilo kakve znakove kvarenja ili promene boje, najbolje je da je bacite kako ne bi došlo do eventualne intoksikacije. Uz pravilno čuvanje, uživanje u kelp algi može da bude veoma ukusno i zdravo iskustvo.
Kelp alga: Kako spremiti i jesti
Spremanje kelp alge je relativno jednostavno. Potrebno je iseći je na manje komade i ostaviti da se kuva u vodi oko 20-30 minuta dok ne omekša. Nakon toga, može se upotrebiti za pripremu različitih jela, poput supa, salata ili kao dodatak u varivima. Takođe, kelp alga se može sušiti i koristiti u prahu kao začin.
Kod konzumiranja kelp alge važno je voditi računa o količini joda koju unosimo, što se odnosi posebno na osobe koje pate od bolesti štitne žlezde ili su na terapiji lekovima za istu. Osim toga, preporučuje se uzimati kelp algu umjereno i uz konsultaciju stručnjaka kako bi se izbegle eventualne nuspojave.
Kelp alga: Koliko količinski možemo jesti (veličina porcije)
Kelp alga je sve popularnija u ishrani zbog svoje bogate nutritivne vrednosti. Ali, koliku količinu kelp alge možemo jesti po obroku? Veličina porcije zavisi od toga da li je alga sveža, sušena ili konzervisana. Uopšteno, jedna doza od 5-10 grama je preporučljiva za početnike, a može se povećavati do 20 grama. Treba biti oprezan, jer preterana konzumacija kelp alge može dovesti do štetnih efekata. Uvek treba pažljivo pratiti uputstva i savete stručnjaka kada je u pitanju upotreba ove alge u ishrani.