Bamija: Kalorije, nutritivna tablica i benefiti za zdravlje

Bamija, takođe poznata i kao okra, je zdrava i ukusna namirnica koja potiče iz Afrike, ali je sada popularna u celom svetu. Punjena vlaknima, vitaminima i mineralima, bamija pruža brojne zdravstvene prednosti, od jačanja imunog sistema do poboljšanja probave. Ovaj članak će istražiti nutritivnu vrednost bamije, uključujući kalorijsku vrednost i veoma hranljive sastojke koji čine ovu namirnicu toliko zdravom.

Bamija: Nutritivna tablica

Nutritivna vrednost na 100g Bamije:
– Kalorije: 33 kcal
– Proteini: 1.9 g
– Ugljeni hidrati: 7.6 g
– Masti: 0.2 g
– Vlakna: 2 g
– Šećeri: 1.48 g
– Kalcijum: 82 mg
– Gvožđe: 0.80 mg
– Magnezijum: 57 mg
– Fosfor: 61 mg
– Kalijum: 299 mg
– Natrijum: 8 mg
– Cink: 0.63 mg
– Bakar: 0.175 mg
– Selen: 0.7 µg
– Vitamin A: 460 IU
– Vitamin C: 21 mg
– Vitamin E: 0.12 mg
– Vitamin K: 53 µg
– Vitamin B6: 0.15 mg
– Folati: 36 µg

Bamija: Proteini (sadržaj proteina)

Bamija je jedna od najboljih namirnica s visokim sadržajem proteina. Svaka porcija bamije sadrži oko 2 grama proteina i malo kalorija. Osim što sadrži važne vitamine i minerale, bamija takođe sadrži korisne sastojke koji jačaju imunološki sistem i pomažu u borbi protiv upalnih procesa u telu. Proteini u bamiji su esencijalni za rast i obnovu tkiva u našem telu, a takođe nam pomažu u održavanju energije i izdržljivosti. Stoga, ako razmišljate o tome da povećate unos proteina u svoju ishranu, neka bamija bude vaš izbor.

Bamija: Ugljeni hidrati (sadržaj ugljenih hidrata)

Bamija je povrće bogato ugljenim hidratima, koji čine većinu njene kalorične vrednosti. Ovaj ukusni i zdravi sastojak uključuje kompleksne ugljene hidrate koji sporo oslobađaju energiju, održavajući nas sitima duže vreme. Bamija je takođe bogata vlaknima, što pomaže u regulaciji šećera u krvi i sprečavanju dijabetesa. Osim toga, bamija pruža veliku količinu vitamina K i C, kao i antioksidanata koji jačaju imunitet i štite od bolesti. Dakle, ne oklevajte da dodate bamiju u svoju ishranu i iskoristite sve njene velike prednosti.

Bamija: Masti (sadržaj masti)

Ova biljka bogata je vlaknima, vitaminima i mineralima, ali takođe sadrži i masti koje su važne za zdravlje. U 100 grama bamije nalazi se oko 1,2 grama masti, uglavnom nezasićenih. Ove masti mogu pomoći u smanjenju lošeg holesterola i poboljšanju funkcije srca. Međutim, kao i kod svih namirnica, važno je konzumirati je u umjerenim količinama. Takođe, različiti načini pripreme mogu uticati na sadržaj masti u bamiji.

Bamija: Vitamini i minerali (sadržaj vitamina i minerala)

Ovaj zeleni, duguljasti povrtni minđušar sadrži vitamine A, B6, C i K, kao i minerale kao što su kalcijum, magnezijum i folna kiselina. Vitamin A poboljšava vid i održava zdravlje kože, dok vitamin B6 pomaže u metabolizmu proteina i aminokiselina. Vitamin C jača imunološki sistem i podstiče stvaranje kolagena, a vitamin K poboljšava zdravlje kostiju i sprečava osteoporozu. Kalcijum i magnezijum su ključni minerali za zdravlje kostiju, a folna kiselina igra važnu ulogu u razvoju fetusa tokom trudnoće. Uživajte u ukusnom i hranljivom obroku sa bamijom!

Bamija: Kalorije (sadržaj kalorija)

Bamija je vrlo hranljiva namirnica koja pruža mnogo koristi za zdravlje organizma. Ova zeljasta biljka bogata je proteinima, vlaknima, vitaminima i mineralima, a sadrži malo kalorija. Naime, 100 grama bamije ima samo 33 kalorije, što je izuzetno povoljan odnos ako želite kontrolisati telesnu težinu. S obzirom na njen nutritivni sastav, ova namirnica može se uključiti u svakodnevnu ishranu i pomoći u prevenciji mnogih oboljenja, kao i u održavanju zdravog organizma.

Bamija: Benefiti za zdravlje

Pošto je bogata vlaknima, bamija može pomoći u održavanju zdrave probave, smanjenju holesterola i ublažavanju upala u probavnom traktu. Bamija je takođe dobar izvor vitamina C, koji je važan za jačanje imunog sistema i borbu protiv slobodnih radikala koji mogu uzrokovati oštećenje ćelija.

Osim toga, bamija je takođe bogata antioksidansima koji pomažu u sprečavanju raka i drugih degenerativnih bolesti. Takođe sadrži minerale poput magnezijuma i folata, koji su važni za zdravlje srca, nervnog sistema i mozga.

Ukratko, bamija je prehrambeni i nutritivni biser koji se ne sme ignorisati. Probajte da je uključite u svoju ishranu i iskoristite njene brojne zdravstvene koristi.

Bamija: Rizici za zdravlje

Bamija (Abelmoschus esculentus), takođe poznata kao “Okra” ili “Gumbo”, je popularno povrće koje se često koristi u afroameričkoj, indijskoj i karipskoj kuhinji. Međutim, ovo povrće može biti opasno za ljude koji pate od određenih zdravstvenih stanja.

Sadrži veliku količinu oksalata, što može dovesti do pojave bubrežnih kamenaca. Osobe koje su sklonije ovom problemu trebalo bi da izbegavaju konzumiranje bamije ili da je konzumiraju u vrlo malim količinama. Takođe, bamija sadrži visok nivo histamina, što može biti opasno za ljude koji su alergični na histamin.

Još jedan rizik sa bamijom je njen sadržaj solanina, koji je prirodni pesticid koji povrće proizvodi kako bi se odbranilo od štetočina. U većim količinama, solanin može biti štetan za ljudsko zdravlje, izazivajući nervoze, povraćanja, dijareju, pa čak i srčani udar.

Ukratko, bamija može biti zdrav izbor povrća, ali ljudi koji pate od određenih zdravstvenih stanja treba da obrate pažnju na njen sadržaj oksalata, histamina i solanina.

Bamija: Alergije

Bamija, poznata i kao okra, jedna je od namirnica koja može biti izazivač alergijskih reakcija. Reakcije ovog tipa nastaju kao odgovor tela na protein, koji se nalazi u bamiji. Učestalost alergija na ovu namirnicu je relativno niska, ali ipak postoji.

Simptomi alergije na bamiju mogu uključivati svrab i oticanje usta, grla i očiju, kijavicu, kašalj i otežano disanje. U težim slučajevima može doći do anafilaktičkog šoka, što je ozbiljno stanje, koje zahteva hitnu medicinsku pomoć.

Osobe sa poznatom alergijom na bamiju treba da izbegavaju konzumaciju iste i trebalo bi da pažljivo čitaju etiketu hrane i pitaju o sastojcima, pre nego što nešto pojedu. Ukoliko osoba koja do sada nije imala reakcije na bamiju primeti simptome koji ukazuju na alergijsku reakciju, treba odmah prekinuti konzumiranje i potražiti medicinsku pomoć.

Bamija: Različite vrste koje postoje

Jedna od najpopularnijih vrsta bamije je “abelmoschus esculentus”, koja je uzgajana širom Afrike, Južne Azije i Kariba. Ova vrsta proizvodi dugu gotovo svetlozelenu bamiju koja je puna minerala poput kalijuma i magnezijuma.

Druga vrsta bamije koja je često uzgajana je “hibiscus esculentus”, koja ima plodove različitih oblika, veličina i boja. Plodovi ove vrste bamije bogati su vlaknima, koji su od vitalnog značaja za zdravlje creva.

Postoji i nekoliko drugih vrsta bamije koje se uzgajaju, a sve one sadrže visok nivo vitamina i minerala koji su esencijalni za održavanje dobrog zdravlja. Bez obzira na to koju vrstu bamije konzumirate, sigurni smo da ćete uživati u njenom ukusu i koristima koje pruža.

Bamija: Kada je najbolje jesti

Ova biljka je bogata vlaknima, vitaminom C i K, kao i mineralima kao što su kalcijum, magnezijum i gvožđe. Kada je u pitanju najbolje vreme za konzumiranje bamije, sve zavisi od željene teksture i ukusa. Bamija je najbolje da se jede kada je još zelena i mala, a pripremljena na način poput salate ili kisele trave. Nakon što se bamija sazri, postaje vlaknasta i može biti tvrda, što nekima ne prija. U tom slučaju, bamiju treba prokuvati duže vreme ili je koristiti u karijima i drugim jelim sa intenzivnijim ukusom za izbalansiranje ukusa. Ukoliko volite bamiju, nema razloga da je ne dodate na svoj jelovnik, ali raspitajte se kako najbolje da je pripremite i u koje doba godine je najbolje da je kupite i koristite.

Bamija: Kako čuvati, gde čuvati i koliko dugo može da stoji

Bamija je povrće koje se lako pokvari i zbog toga je važno znati kako ga čuvati. Najbolje je da ga držite u frižideru, na temperaturi od 10-12°C, u plastičnoj kesi ili kutiji. Takođe, može da se čuva na suvom i tamnom mestu, poput ormana, ali samo ako je potpuno osušena nakon pranja.

Iako možete da nađete bamiju tokom cele godine, najukusnija je u sezoni, koja traje od juna do avgusta. Ako planirate da je čuvate duže od nedelju dana, najbolje je da je zamrznete. Bamija se može iseckati na kolutove i staviti u zamrzivač, gde će trajati i do 6 meseci. Međutim, napomena je da nakon odmrzavanja, tekstura bamije se može promeniti i postati mekša.

Jednom kada pripremite bamiju, najbolje je da je odmah iskoristite, jer se brzo kvari i gubi na ukusu. Ako je ostane nakon kuvanja, možete da je držite u frižideru, pokrivenu posudom, gde će trajati samo još jedan dan. Ukoliko odlučite da je čuvate duže, ponovo je treba zamrznuti. Bitno je napomenuti da pre nego što zamrznete bamiju, morate je termički obraditi, kako bi se uništile sve bakterije koje se u njoj nalaze.

Bamija: Kako spremiti i jesti

Kada se bira bamija, njene ljuske bi trebalo da su zelene i da su još uvek sveže. Može se spremiti na mnogo načina – kuvana, pržena, pečena ili pirjana. Ono što je važno je da se priprema sa začinima koji se dobro slažu sa njenom sluzavom teksturom, kao što su paradajiz, crni luk, kari i cimet.

Bamija se uglavnom priprema sa mesom, ali može se koristiti i u vegetarijanskim jelima – u supama, čorbama, rižotima, umacima ili kao dodatak drugim povrćima poput paprike i patlidžana.

Kada se jede bamija, mora se paziti da se ne pretera sa količinom sluzi, jer to može otežati probavu. Jedenje se najbolje kombinuje sa nekom vrstom ugljenih hidrata, poput pirinča, hleba ili testenina.

Bamija je bogata vlaknima, vitaminom C i K, kao i mineralima poput gvožđa i kalcijuma. Zbog toga predstavlja važan sastojak zdrave ishrane i potrebno ju je uvrstiti u svoj jelovnik.

Bamija: Koliko količinski možemo jesti (veličina porcije)

Kada je u pitanju bamija, određivanje veličine porcije može biti izazov. S jedne strane, ova biljka je jako zdrava i nutritivna, jer sadrži mnogo proteina, vitamina i minerala. S druge strane, moguć je i gubitak apetita zbog njenog neobičnog ukusa i teksture. Preporučuje se da jedna porcija bamije bude između 100 i 150 grama, što će pružiti dovoljno hranljivih sastojaka bez prevelikog rizika da se izgubi apetit. Važno je takođe voditi računa o drugim namirnicama u obroku, kako bi on bio uravnotežen i zdrav.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu