Trudnoća je period velikih promena u životu svake žene. Te promene se ne tiču samo životnog stila, već i rutine nege kože. Kako bi se osigurala zdravlje majke i bebe, važno je obratiti pažnju na proizvode koji se koriste za negu kože tokom trudnoće. Nisu svi sastojci koji se nalaze u kozmetičkim proizvodima bezbedni za upotrebu u ovom osetljivom periodu. Zato je važno informisati se o proizvodima koji su sigurni i koji će pomoći budućim mamama da očuvaju zdravu i lepu kožu bez izlaganja rizicima za razvoj bebe.
Koji sastojci u kozmetičkim proizvodima su bezbedni tokom trudnoće?
Tokom trudnoće, posebnu pažnju treba obratiti na sastojke u kozmetičkim proizvodima. Neke od supstanci koje treba izbegavati su retinoidi (derivati vitamina A), određene vrste hemijskih filtera u proizvodima za zaštitu od sunca, kao što su oksibenzon i avobenzon, kao i različite vrste parabena, ftalata i formaldehida. Bezbedni sastojci koji se mogu koristiti za negu kože tokom trudnoće su hijaluronska kiselina, glicerin, peptidi, vitamin C, cinkov oksid i titan dioksid (fizički filteri za zaštitu od sunca), kao i prirodna ulja poput kokosovog, arganovog ili ulja jojobe. Zapamtite da je uvek najbolje konsultovati se sa svojim lekarom pre početka korišćenja novih proizvoda za negu kože tokom trudnoće.
Nega kože lica tokom trudnoće
Nega kože lica tokom trudnoće zahteva posebnu pažnju. Hormonske promene mogu dovesti do pojave melazme, poznate još kao “maska trudnoće”, što se manifestuje u obliku tamnih fleka na licu. Kako biste umanjili ove promene, koristite proizvode koji imaju vitamin C, koji ima blagotvorno dejstvo na izgled kože i pomaže u smanjenju pigmentacije. Također je veoma važno redovno koristiti kreme sa zaštitnim faktorom koji ne sadrže hemijske filtre. Hidratacija je ključna, stoga birajte kreme i serume koji sadrže hijaluronsku kiselinu ili glicerin. Izbegavajte agresivne pilinge i tretmane kože kao što su kemijski pilinzi, umesto toga, koristite blage pilinge namenjene osetljivoj koži.
Nega tela tokom trudnoće
Kako trudnoća napreduje, koža na telu se rasteže i može postati suva i svrabljiva. Da biste to sprečili, redovno koristite hidratantne losione ili ulja posebno dizajnirana za trudnice, koja pomažu u očuvanju elastičnosti kože. Proizvodi sa sastojcima kao što su kakao buter, shea buter i druga prirodna ulja su odličan izbor. Takođe, veoma je važno piti puno vode tokom dana kako biste sa unutrašnje strane podržali hidrataciju kože. Pored prevencije suvoće, važno je obratiti pažnju na prevenciju strija. Iako je genetika važan faktor u njihovom nastanku, redovna hidratacija kože može pomoći u smanjenju njihove pojave.
Bezbedna kozmetička tretmane tokom trudnoće
Kada je u pitanju odabir kozmetičkih tretmana tokom trudnoće, trebalo bi izbegavati sve invazivne procedure, uključujući injekcije botoksa ili filler-a, kao i tretmane koji podrazumevaju snažne hemijske pilinzi. Ukoliko želite da negujete svoju kožu uz pomoć profesionalaca, birajte blage tretmane čišćenja lica, hidrataciju dubinskih slojeva kože uz pomoć parnih kupki ili masaže koje poboljšavaju cirkulaciju. Uvek se prethodno konsultujte sa svojim lekarom i sa stručnjakom za negu kože o tome koji su tretmani sigurni za vas tokom trudnoće.
Prilagođavanje nege kože na novonastale promene
Trudnoća je jedinstveno iskustvo i donosi različite promene na koži. Neko može iskusiti povećanu suvoću, dok drugi mogu imati problema s aknama zbog hormonalnih promena. Važno je prilagoditi rutinu nege kože ovim promenama. Ako su akne problem, koristite blage proizvode namenjene problematičnoj koži, koji ne sadrže salicilnu kiselinu ili retinoide. Ako primetite iznenadnu suvoću ili osetljivost, izaberite proizvode sa manje agresivnim formulacijama i pojačajte upotrebu hidratantnih sredstava. Takođe, zapamtite da zdrava ishrana i dovoljan unos vode igraju ključnu ulogu u očuvanju zdravlja kože tokom trudnoće.