Kada par sazna da očekuje blizance, to može biti uzbudljivo ali i malo zastrašujuće iskustvo. Razumevanje kako se bebe razvijaju u materici mesec po mesec može pomoći roditeljima da se pripreme za ono što sledi. Gestacijski period blizanaca može biti malo drugačiji u poređenju sa jednoj bebom. Pratimo njihov razvoj od trenutka začeća sve do rođenja. U ovom blog postu ćemo detaljno razmotriti šta se dešava tokom svakog meseca gestacije bližanaca.
Prvi mesec: Začeće i rana implantacija
Prvi mesec gestacije je period kada se dogodi začeće i kada se oplođene jajne ćelije implantiraju u matericu. U ovom periodu, blizanačke embrione tek počinju da se formiraju. Oni se sastoje iz nekoliko ćelija koje se brzo dele i postepeno oblikuju u male grupe ćelija poznate kao blastocisti. U četvrtoj nedelji, blastociste se implantiraju u zid materice. U slučaju blizanaca, mogu se desiti da dve odvojene jajne ćelije budu oplođene (dizigotni ili fraternalni blizanci), ili jedna jajna ćelija koja se potom deli na dva dela (monozigotni ili identični blizanci).
Drugi mesec: Početak oblikovanja organa
U drugom mesecu dolazi do najkritičnijih aspekata fetalnog razvoja. Počinje formiranje osnovnih struktura kao što su srce, mozak i kičma. Srce počinje da kuca već u šestoj nedelji, a iako je još uvek primitivno, to je važan korak u razvoju. Takođe, počinje se nazirati oblik tela i pojavljuju se polazne tačke za ruke i noge. Blizanci u ovom periodu izgledaju skoro identično i veoma su mali, često ne veći od zrna pirinča.
Treći mesec: Formiranje ličnih karakteristika
Treći mesec je period kada se počinju oblikovati individualne karakteristike kao što su prsti na rukama i nogama, uši, oči i vrh nosa. Organogenetski period, ili period kad se formiraju organi, prilazi kraju. Polako postaje moguće razlikovati pol blizanaca, iako to može biti još uvek teško vizuelno odrediti. Bebe postaju sve aktivnije i počinju da vrše neke pokrete, iako je još uvek rano da se ti pokreti osjete. Do kraja trećeg meseca, blizanci mogu biti oko 7 do 8 cm dugi.
Četvrti mesec: Porast aktivnosti i razvoj čula
Do četvrtog meseca, blizanci su više razvijeni i počinju da se kreću više. Njihovi udovi su dovoljno formirani da im omogućuju hvatanje i pokrete, kao što je tada moguće sisanje palca. Važan aspekt ovog perioda je razvoj čula. Blizanci mogu početi da reaguju na zvukove, a počinju se razvijati i čula ukusa i mirisa. Razvoj ove osetljivosti na stimulanse izvan materice, kao što su zvukovi roditeljevog glasa, pomaže u stvaranju veze između bebe i roditelja čak i pre rođenja.
Peti mesec: Rast i prve spoljašnje reakcije
Tokom petog meseca, blizanci doživljavaju značajan rast. Njihova težina i dužina se povećavaju, jer sada već imaju jasnije formirane lice i tijelo. Takođe, nekada će majka početi ozbiljno da oseti njihove pokrete, što se popularno naziva “bebine udarce”. Ovo može biti veoma uzbuđujući trenutak za roditelje, jer je to često prvi “fizički” kontakt s bebama. U petom mesecu, blizanci takođe počinju da pokazuju reakcije na svetlost i zvukove iz spoljašnjeg okruženja, pokazujući rane znake svijesti o svom okruženju.
Šesti mesec: Razvoj kože i početak masnog sloja
U šestom mesecu, koža blizanaca postaje manje prozirna i počinje se formirati sloj masnog tkiva ispod kože. Ovaj sloj masnog tkiva je važan za regulaciju telesne temperature i energetsku rezervu. Oči, koje su do sada većinom bile zatvorene, počinju da se otvaraju i zatvaraju. Blizanci sada mogu da trepću i reaguju još intenzivnije na svetlost. Razvoj respiratornog sistema takođe napreduje, pripremajući bebe za disanje van materice.
Sedmi mesec: Dalji razvoj čula i početak zrelosti pluća
Do sedmog meseca, blizanci su već dobro razvijeni i njihovi čuli su sve osjetljiviji. Mogu reagovati na bol, a njihov sluh je dovoljno razvijen da mogu prepoznati glasove svojih roditelja. Pluća se razvijaju i pripremaju za prvi dah, iako još uvek nisu potpuno zrela. Bebe počinju da zauzimaju položaj za rođenje, obično okrenute glavom prema dole.
Osmi mesec: Povećanje telesne mase i jačanje kostiju
U osmom mesecu, blizanci brzo dobijaju na težini i njihove kosti postaju jače. Masni sloj se nastavlja da se razvija, dodatno ih pripremajući za život van materice. Blizanci sada imaju redovne periode budnosti i spavanja i mogu sanjati, što je pokazalo istraživanje aktivnosti mozga. Iako su pluća znatno razvijenija, blizanci rođeni u ovom mesecu mogu još uvek zahtevati medicinsku podršku za disanje.
Deveti mesec: Priprema za rođenje
U devetom mesecu, blizanci su u principu potpuno razvijeni i spremni za rođenje. Njihova pluća su sada zrela, težina i dužina su u optimalnom rasponu za rođenje. Bebe nastavljaju da se kreću, ali prostor za kretanje postaje sve manji kako rastu. Majka može često osjećati nelagodu zbog veličine i položaja beba. U ovom periodu, doktori pažljivo prate trudnoću i pripremaju se za porođaj, koji može biti zakazan malo ranije u slučaju blizanaca da bi se smanjili rizici za majku i bebe.
Porod blizanaca često zahteva posebne pripreme i pažnju kako od strane roditelja, tako i od medicinskog osoblja. Sa pravilnom pripremom i podrškom, rođenje blizanaca može biti predivno iskustvo koje donosi dvostruku radost u porodicu.
Razvoj blizanaca u materici je fascinantan i kompleksan proces. Svaki mesec donosi nove prekretnice i napredak na putu do rođenja. Uprkos izazovima koji prate blizanačku trudnoću, tehnološki napredak i medicinska briga sve više omogućavaju zdrav i siguran razvoj i rođenje blizanaca. Roditelji koji su dobro informisani o svakoj fazi razvoja, bolje su pripremljeni za dolazak svojih novih članova porodice i moguće izazove koje roditeljstvo sa sobom nosi. Uz podršku lekara i ljubav porodice, blizanci imaju sve šanse da se razvijaju zdravo i srećno, počevši od prvog trenutka u materici.