Brusnica: Kalorije, nutritivna tablica i benefiti za zdravlje

Brusnica je jedna od najpopularnijih bobica u svetu zbog svog jedinstvenog ukusa i bogate nutritivne vrednosti. Ova mala bobica je prepuna vitamina, minerala i antioksidanata koji su esencijalni za zdravlje. U ovom članku ćemo istražiti kalorijski sadržaj brusnice, njenu nutritivnu tablicu i benefite za zdravlje koje poseduje. Saznaćete zašto je ova bobica sjajan izvor hranljivih materija i kako može pomoći u očuvanju vašeg zdravlja.

Brusnica: Nutritivna tablica

Nutritivna vrijednost 100 g brusnice:

Energija: 46 kcal

Masti: 0,1 g

– Od toga zasićene masne kiseline: <0,1 g Ugljikohidrati: 12,2 g – Od toga šećeri: 4,04 g Vlakna: 4,6 g Proteini: 0,4 g Sol: 0,01 g Vitamini: – Vitamin C: 13,3 mg Minerali: – Kalij: 85 mg – Kalcij: 8 mg – Magnezij: 6 mg – Fosfor: 13 mg – Željezo: 0,3 mg * Podaci su aproximacija i mogu varirati u zavisnosti od načina pripreme i proizvođača.

Brusnica: Proteini (sadržaj proteina)

Brusnica je mala crvena bobica koja je bogata hranljivim materijama. Jedna od tih hranljivih materija su proteini. Svaka 100 grama brusnice sadrži oko 0,39 grama proteina. Iako proteini nisu glavni sastojak ove voćke, oni su važni za održavanje zdravlja mišića i obnove ćelija u organizmu. Pored proteina, brusnica je bogata antioksidansima, vitaminima i mineralima. Redovna konzumacija brusnice može pružiti brojne zdravstvene koristi, uključujući poboljšanje imunološkog sistema i prevenciju infekcija urinarnog trakta.

Brusnica: Ugljeni hidrati (sadržaj ugljenih hidrata)

Brusnica je voće koje je bogato hranljivim sastojcima poput vitamina, minerala, antioksidanata i vlakana. Međutim, što se tiče sadržaja ugljenih hidrata, brusnica nije naročito bogata ovom makronutrijentom. U 100 grama brusnice, ima oko 12 grama ugljenih hidrata, od čega se većina sastoji od šećera (oko 4 grama). Brusnica takođe sadrži značajnu količinu dijetalnih vlakana (oko 4 grama u 100 grama) što može pomoći u održavanju zdravog probavnog sistema. S obzirom da je brusnica relativno niskokalorična i da ne sadrži mnogo ugljenih hidrata, može biti dobar izbor za one koji žele da održe stabilan nivo šećera u krvi i izbegavaju unos viška ugljenih hidrata.

Brusnica: Masti (sadržaj masti)

Brusnica je niskokalorično voće bogato vitaminima i mineralima, kao i vlaknima i antioksidantima. Takođe, sadrži mali procenat zasićenih masti, ali većinom se sastoji od nezasićenih masti koje su esencijalne za zdravlje srca i sprečavanju upala u organizmu. Ubrzo followingovano, brusnica je zdrava opcija u ishrani koja pomaže u održavanju telesne težine, poboljšava funkciju srca i štiti od različitih bolesti srca i krvnih sudova. Preporučuje se da se konzumira sveža, kao voćni smoothie ili dodatak u salati.

Brusnica: Vitamini i minerali (sadržaj vitamina i minerala)

Brusnica je moćan izvor hranjivih materija i vitamina. Sadrži visok nivo vitamina C, A i K, te flavonoida i antioksidanata, kao što su polifenoli i antocijani, koji su od vitalnog značaja za naše zdravlje. Osim toga, brusnica je bogata mineralima kao što su kalijum, kalcijum, magnezijum i gvožđe, koji pomažu u održavanju funkcije srca, mišića i kostiju. Takođe, ova superhrana može pomoći u zaštiti od bolesti srca, dijabetesa i raznih vrsta karcinoma, zbog svojih antiupalnih i antioksidativnih svojstava.

Brusnica: Kalorije (sadržaj kalorija)

Brusnica je voće koje je bogato hranljivim sastojcima i niskim kalorijama. 100 grama brusnica sadrži samo 46 kalorija, što ih čini idealnom namirnicom za one koji žele da održe zdravu težinu. Uz nisku kalorijsku vrednost, brusnice su bogate vlaknima, vitaminom C i antioksidansima, koji doprinose opštem zdravlju organizma. Antioksidansi u brusnicama takođe mogu da pomognu u smanjenju rizika od srčanih oboljenja, upala i drugih zdravstvenih problema. Ukratko, brusnice predstavljaju odličan izbor za svakodnevnu ishranu, pošto su nutritivno bogate, a kalorijski siromašne.

Brusnica: Benefiti za zdravlje

Brusnica je superhrana koja je prepuna hranjivih materija i ima mnogo koristi za zdravlje. Istraživanja su pokazala da je brusnica bogata antioksidansima, vitaminom C i vlaknima, što je čini idealnom za borbu protiv slobodnih radikala, smanjenje određenih oblika raka i sprečavanje srčanih bolesti.

Osim toga, brusnica je poznata po svom uticaju na zdravlje urinarnog trakta. Ona sadrži puno proantocijanidina koji sprečavaju bakterije da se prikače na zidove bešike, tako da se preporučuje kao prirodni lek protiv infekcija mokraćnih kanala.

Takođe, brusnica se često preporučuje za pomoć u prevenciji i lečenju bolesti desni i zuba. Konzumacija brusnica sprečava lepljenje bakterija koje uzrokuju karijes i gingivitis.

Konačno, brusnica se može koristiti kao prirodan tretman za smanjenje upala u telu jer sadrži spojeve koji sprečavaju upalu. To je posebno korisno za osobe koje pate od artritisa i drugih autoimunih bolesti.

Zato, dodavanje brusnica vašoj ishrani je sjajan način da poboljšate svoje zdravlje i održite se zdravim i vitalnim.

Brusnica: Rizici za zdravlje

Prvo, brusnica sadrži oksalnu kiselinu, koja može povećati rizik od nastanka bubrežnih kamenaca kod osoba koje su podložne ovom problemu. Preporučuje se da osobe s ovim zdravstvenim problemom ograniče unos brusnice.

Drugo, neke osobe mogu biti alergične na sastojke u brusnici. Simptomi alergije mogu uključivati osip, svrab, oticanje i poteškoće s disanjem. Osobe s alergijom na brusnicu treba da izbegavaju njeno konzumiranje.

Konačno, brusnica se ponekad protiv ide za lekovima, kao što su varfarin, koje se koriste za sprečavanje zgrušavanja krvi. Osobe koje koriste ove lekove treba da budu oprezne kod konzumiranja brusnice i treba da konsultuju svog lekara pre nego što uvrste u ishranu.

Brusnica: Alergije

Brusnica se smatra jednom od najboljih namirnica za osobe koje pate od alergija. Ovaj crveni bobičasti plod bogat je antioksidansima i vitaminom C, koji mogu pomoći u suzbijanju reakcija na alergene.

Studije su pokazale da brusnica sadrži jedinjenja koja štite od inflamacije koju uzrokuju alergeni, što može smanjiti simptome poput svrbeža, curenja iz nosa ili kijanja.

Takođe, brusnica je bogata flavonoidima, koji su poznati po svojim antihistaminskim svojstvima. Histamin je supstanca koju oslobađaju imunološke stanice nakon izloženosti alergenima, a koja može izazvati simptome alergije. Flavonoidi iz brusnice mogu pomoći u blokadi histamina i smanjenju simptoma alergije.

Međutim, kao i kod svih novih namirnica, važno je obratiti pažnju na eventualne alergijske reakcije na brusnicu, pa je najbolje uvesti je u ishranu postepeno i u malim količinama.

Brusnica: Različite vrste koje postoje

Ona se često upotrebljava u kulinarstvu i medicini, jer obiluje vitaminima, mineralima i fitonutrijentima, kao što su antocijani, flavonoidi i proantocijanidini. Postoji nekoliko vrsta brusnice, koje se razlikuju po boji, obliku, veličini i ukusu. Najpoznatija vrsta je američka brusnica, koja se uzgaja na područjima poput Kanade i Sjedinjenih Država. Ova vrsta je manja od evropske brusnice, ali ima snažniji ukus i bogatiju aromu. Evropska brusnica, takođe poznata kao ripicama, raste u Evropi, Rusiji i Aziji, i ima veće bobice i blaži ukus od američke. Takođe, postoje i divlje vrste brusnice, koje se mogu pronaći u prirodi i koje su manje slatke od uzgajanih vrsta. U svakom slučaju, brusnica je dragoceni izvor nutrijenata, pa je važno da se uvrsti u ishranu.

Brusnica: Kada je najbolje jesti

Najbolje vreme za konzumiranje brusnica je tokom zime, kada je ovaj plod sezonski dostupan. U zimskim mesecima, naše telo je podložnije prehladama i infekcijama, a brusnice su bogate vitaminom C i antioksidansima, koji pomažu u jačanju imuniteta.

Međutim, s obzirom na to da ova bobica može da bude kisela i gorka, neke osobe je izbegavaju ili konzumiraju u vidu soka. Ukoliko vam se ne sviđa ukus sirovih brusnica, možete ih dodati u smoothie, salatu ili ih kuvati sa drugim voćem.

Ukoliko želite da uživate u koristima koje pružaju brusnice, najbolje ih je konzumirati redovno, bez obzira na godišnje doba. Važno je napomenuti da osobe koje uzimaju lekove za zgrušavanje krvi treba da konsultuju lekara pre nego što pojačaju unos brusnica, zbog visokog nivoa vitamina K.

Brusnica: Kako čuvati, gde čuvati i koliko dugo može da stoji

Ovo voće bogato je hranljivim materijama i fitohemikalijama koje deluju kao antioksidansi i imaju antiupalna svojstva. Brusnice se mogu čuvati u frižideru u plastičnim kesama ili hermetičkim posudama duže vreme. Pravilno čuvane brusnice mogu trajati do mesec dana nakon branja. Međutim, ako je bobica oštećena ili osušena, može da počne da truli i da privuče bakterije. Takođe je važno da brusnice ne budu izložene izvorima toplote i svetlosti. Idealno mesto za čuvanje brusnica je hladna, suva i tamna špajz. Takođe možete da zamrznete brusnice, što će produžiti rok trajanja za nekoliko meseci. Svakako, kada brusnice počnu da se kvare, treba ih odmah baciti kako ne bi pokvarile ostatak skladišta.

Brusnica: Kako spremiti i jesti

Brusnica je jedna od najpopularnijih namirnica kada su u pitanju superhrana i prirodni lekovi. Ova crvena bobica je bogata antioksidansima, vitaminom C i K, vlaknima i mineralima. U ishrani se često koristi kao džem, sirup, sok ili u salatama, a može se naći i u suplementima u obliku kapsula.

Jedan od najboljih načina za konzumiranje brusnice je kao svežeg voća. Brusnice se mogu pojesti same, ali se često služe pomalo kiselog ukusa, pa se savetuje slatka dodati ili ju pomešati sa drugim voćem. Za raznovrsniji ukus, brusnice možete dodati u ovsenu kašu, jogurt, palačinke ili bilo koji drugi desert koji volite.

Još jedan način da se uključi brusnica u ishranu je kuvanje. Možete napraviti čaj od brusnice, kao i džem ili kompot za doručak. Brusnica takođe može biti ukusna dodatka testeninama, pireu od krompira, ćurećoj ili pilećoj, umacima za meso, kao i raznim drugim jelima.

Kada kupujete brusnice, potražite sveže, koje su elastične na dodir, tamno crvene su boje i bez bilo kakvih oštećenja. Ukoliko ne želite sveže brusnice, mogu se kupiti u obliku sušenog voća, soka, sirupa ili raznih drugih proizvoda od brusnice.

Budući da su brusnice niskokalorične i bogate hranljivim sastojcima, čine odličan dodatak ishrani i omogućavaju održavanje zdravog načina života.

Brusnica: Koliko količinski možemo jesti (veličina porcije)

Kada je u pitanju brusnica, svakako se radi o superhrani koju bi trebalo češće da uključujemo u ishranu. Međutim, koliko količinski možemo jesti brusnice u jednoj porciji? Stručnjaci preporučuju oko 1/2 do 1 šolje brusnica, tj. oko 50-100 grama, u jednom obroku. Ipak, važno je ne preterivati, jer previše brusnica može dovesti do želudačnih problema, poput gorušice ili dijareje, zbog visokog nivoa kiseline u ovom voću. Uz umerenost, brusnice mogu biti odličan dodatak ishrani, jer su bogate antioksidansima, vitaminom C i dijetalnim vlaknima.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu