Čuvanje majčinog mleka: koliko dugo traje u frižideru, zamrzivaču ili na sobnoj temperaturi

Dojenje je jedan od ključnih aspekata brige o novorođenčetu, a često se postavlja pitanje kako pravilno sačuvati višak izdojenog majčinog mleka. Ukoliko ste majka koja doji i planirate da odsustvujete od bebe, povratak na posao ili jednostavno želite da napravite zalihu mleka, važno je znati kako se majčino mleko čuva. U ovom tekstu govorimo o pravilnom skladištenju majčinog mleka, kako biste osigurali da ono ostane sigurno i hranljivo za vaše dete.

Pravilno čuvanje majčinog mleka

Pre nego što se osvrnemo na vreme trajanja majčinog mleka u različitim uslovima, važno je znati osnovne korake pravilnog čuvanja. Uvek se pobrinite da upotrebite čiste i sterilne posude namenjene za čuvanje mleka. Posude treba da budu zatvorene poklopcem kako bi se sprečilo unošenje bakterija. Takođe je preporučljivo etiketirati posude sa datumom izdajanja, kako biste znali redosled upotrebe.

Čuvanje majčinog mleka na sobnoj temperaturi

Majčino mleko je moguće čuvati na sobnoj temperaturi, ali ovo nije rešenje za duže vremenske periode. Generalno, smatra se da je sigurno ostaviti izdojeno mleko na sobnoj temperaturi do šest sati, pod uslovom da je temperatura sobe oko 19 do 22 stepena Celzijusa. Ipak, idealno je da se izdojeno mleko što pre stavi u frižider ili zamrzivač ukoliko ne planirate da ga koristite odmah.

Čuvanje majčinog mleka u frižideru

Čuvanje majčinog mleka u frižideru je najčešći izbor za kraća vremenska razdoblja. Preporučuje se da mleko bude smešteno na zadnjoj polici frižidera, gde je temperatura najstabilnija. U frižideru, mleko može biti sačuvano od četiri do osam dana. Ipak, optimalno je koristiti ga u roku od četiri dana kako biste osigurali najbolji kvalitet i sigurnost. Ne preporučuje se ponovno zamrzavanje otopljenog mleka nakon čuvanja u frižideru.

Čuvanje majčinog mleka u zamrzivaču

Za dugotrajnije skladištenje, zamrzavanje majčinog mleka je idealna opcija. Kada se čuva u zamrzivaču sa temperaturom od -18 stepeni Celzijusa ili niže, majčino mleko može ostati upotrebljivo čak do šest meseci, a neki izvori navode i do godinu dana, mada je za ovo drugo potreban oprez te se preporučuje upotreba u prvih šest meseci. Promene u sastavu mleka nakon dužeg čuvanja u zamrzivaču mogu uticati na njegove antiinfektivne svojstva i ukus, ali je ono i dalje hranljivo i može se koristiti za hranjenje bebe.

Postupak odmrzavanja i zagrevanja izdojenog mleka

Kada je potrebno koristiti zapremenu majčino mleko, važno je znati pravilno postupati sa njim prilikom odmrzavanja i zagrevanja. Najsigurniji način odmrzavanja je izmeštanje mleka iz zamrzivača u frižider preko noći, što može potrajati nekoliko sati. Odmrzavanje mleka može se obaviti i stavljanjem zatvorene posude pod mlazom hladne, pa postepeno toplije vode. Ne preporučuje se korišćenje mikrotalasne peći za odmrzavanje ili zagrevanje majčinog mleka, jer to može uzrokovati stvaranje vrućih mesta koja mogu opeći bebinu usta i grlo, kao i razgradnju hranljivih sastojaka. Posle odmrzavanja, mleko treba lagano promućkati kako bi se masnoće koje su mogle odvojiti ponovo sjedinile.

Majčino mleko je dragoceno za bebin razvoj, stoga je od velikog značaja njegovo pravilno čuvanje. Prateći preporučene smernice i dužinu trajanja mleka na sobnoj temperaturi, u frižideru i zamrzivaču, možete osigurati da vaša beba dobija sve potrebne hranljive sastojke i antitela i kada vi niste u prilici da je dojite lično. Čuvanjem mleka na pravilan način, olakšava se i organizacija vašeg vremena, kao i rutina hranjenja bebe.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu