Da li je bezbedno spavati na desnoj strani tokom trudnoće?

Kada je reč o trudnoći, mnogi se saveti i uputstva izližu čim žena sazna da očekuje bebu. Jedna od čestih tema o kojoj se raspravlja jeste kako i u kojem položaju trudnica bi trebalo da spava. Spavanje na desnoj strani može izazvati različita mišljenja i saznanja, što trudnicama može stvoriti dodatnu konfuziju. U ovom blog postu, pogledaćemo šta stručnjaci kažu o spavanju na desnoj strani tokom trudnoće, kao i kakve to ima efekte na zdravlje majke i bebe.

Uticaj spavanja na desnoj strani

Spavanje na desnoj strani tokom trudnoće često se smatra sigurnim, ali postoji nekoliko faktora koje je važno razmotriti. Tokom druge i treće trimestre trudnoće, težina materice postaje veća i može vršiti pritisak na inferiornu venu kavu, što može ograničiti dotok krvi natrag u srce. To može dovesti do smanjenja protoka krvi i kiseonika do bebe. Kako bi se ovo sprečilo, preporučuje se ležanje na levoj strani, jer to može poboljšati cirkulaciju. Ipak, spavanje na desnoj strani se ne smatra štetnim kao spavanje na leđima i u mnogim slučajevima se može spavati u oba položaja, sa periodicnom promenom strane tokom noći.

Šta kažu istraživanja

Neka istraživanja sugerišu da spavanje na leđima ili na desnoj strani, posebno u kasnijim fazama trudnoće, može imati veze sa povećanim rizikom od mrtvorođenčadi. Ipak, ti rizici su relativno mali i većina stručnjaka se slaže da ako trudnica povremeno zaključi da je prespavala na desnoj strani, nema razloga za paniku. Važno je napomenuti da postoje individualne varijacije i da neki lekari mogu dati specifične savete na osnovu zdravstvenog stanja trudnice.

Preporuke za udobno spavanje

Trudnice se mogu suočiti sa teškoćama prilikom pronalaženja udobnog položaja za spavanje. Pored problema sa spavanjem na leđima ili desnoj strani, trudnice mogu imati problema zbog bolova u leđima, grčeva u nogama ili čestog mokrenja tokom noći. Preporučuje se korišćenje trudničkih jastuka koji pružaju podršku za stomak i leđa. Podešavanje temperature u sobi, korišćenje udobne pidžame i izbegavanje teške večere takođe mogu pomoći u poboljšanju kvaliteta sna.

Kako se prilagoditi promenama

Trudnoća je period pune promena za ženino telo i spavanje na određenom boku može zahtevati adaptaciju. Ako trudnica istorijski preferira spavanje na desnoj strani i oseća nelagodnost prilikom prelaska na spavanje na levoj, može početi postepeno da se navikava na novi položaj. Početak možda nije lagan, ali vremenom će ovaj položaj postati prirodniji i udobniji. Takođe je važno stvoriti uslove za dovoljno sna, jer nedostatak odmora može dovesti do drugih komplikacija tokom trudnoće.

Konsultacije sa lekarom

Na kraju, najvažnija stvar je konsultovati se sa svojim lekarom. On ili ona ima najbolju sliku o vašem zdravstvenom stanju i može vam dati personalizovane savete. Ukoliko postoje neke specifične bolesti ili komplikacije, lekar može preporučiti određene promene u ponašanju koje uključuju i položaj spavanja. Trudnice bi trebalo redovno pratiti svoje zdravstveno stanje i deliti sve zabrinutosti sa svojim lekarom kako bi zajednički mogli doneti najbolje odluke za zdravlje majke i deteta.

Kao zaključak, dok spavanje na desnoj strani nije inherentno opasno, ipak se često savetuje blagi nagib na levo kako bi se omogućio optimalan protok krvi. Prilagođavanje i korišćenje dodatnih alata za podršku može znatno olakšati spavanje tokom trudnoće, a u skladu sa lekarskim preporukama, možete se uveriti da pružate sebi i svojoj bebi najbolje moguće uslove za zdrav razvoj i dobrobit.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu