Kada ste trudni, često se suočavate sa bezbroj saveta i uputstava vezanih za svaku aspekt vašeg života – od ishrane do vežbanja pa sve do toga kako je najbolje da spavate. Jedno od često postavljanih pitanja među trudnicama je da li je bezbedno spavati na leđima tokom trudnoće. U nastavku ćemo razmotriti različite aspekte ovog pitanja, zasnovane na medicinskim istraživanjima i savetima stručnjaka.
Utjecaj spavanja na leđima na trudnoću
Većina stručnjaka preporučuje trudnicama da spavaju na boku, posebno u kasnijim fazama trudnoće. Ovo se naročito odnosi na spavanje na levoj strani, zbog boljeg protoka krvi i hranljivih materija do posteljice i bebe. Kada trudnica spava na leđima, težina materice može pritisnuti donju venu cavu – glavnu venu koja vraća krv iz donjeg dela tela prema srcu. Ovaj pritisak može umanjiti protok krvi do srca i narušiti cirkulaciju krvi kod majke i bebe, što može dovesti do različitih komplikacija.
Kakve komplikacije mogu nastati
Pristisak na donju venu cavu može izazvati različite komplikacije, uključujući otežanu cirkulaciju, smanjenje krvnog pritiska, i osjećaj vrtoglavice ili mučnine kod majke. U retkim slučajevima, ovo može dovesti do problema poput smanjene količine amnionske tečnosti ili čak preuranjenog porođaja. Važno je napomenuti da većina trudnica instinktivno menja položaj tokom spavanja, pa su šanse za dugotrajnu kompresiju veće ako trudnica ostane u ležećem položaju na leđima duže vreme.
Preporuke za siguran san tokom trudnoće
Preporučuje se spavanje na boku sa savijenim kolenima, a posebno se naglašava značaj spavanja na levoj strani. Za dodatnu podršku, trudnicama se savetuje da koriste jastuke – jedan između nogu, drugi ispod stomaka i potencijalno treći iza leđa kako bi sprečile okretanje na leđa tokom noći. Takođe, neki stručnjaci predlažu vezivanje jastuka ili peškira oko struka kako bi se sprečila mogućnost da se tokom spavanja preturite na leđa.
Alternativni položaji za spavanje
Ukoliko vam spavanje na boku nije udobno ili ukoliko imate određene zdravstvene komplikacije koje onemogućavaju ovaj položaj, moguće je prilagoditi ležeći položaj. Na primer, blago podizanje gornjeg dela tela pomaže u ublažavanju pritiska na donju venu cavu. Pored toga, korištenje specijalizovanih trudničkih jastuka koji su oblikovani da pruže podršku vašem telu može značajno poboljšati komfor i izbjeći rizike povezane sa spavanjem na leđima.
Kada se obratiti lekaru
Ukoliko primetite bilo kakve neobične simptome ili se ne osećate dobro kada ležite na leđima, neophodno je da se odmah obratite svom lekaru ili babici. Takođe, ukoliko ste u naprednoj fazi trudnoće i primetite da se vaša beba manje kreće, odmah se konsultujte sa medicinskim stručnjakom. Nemojte zanemariti svoj instinkt – ako nešto ne izgleda ili ne oseća kako treba, vaš lekar je tu da vam obezbedi najbolju moguću brigu i podršku.
Bezbednost tokom trudnoće je od izuzetne važnosti, i spavanje predstavlja jedan od ključnih faktora koji može uticati na zdravlje i dobrobit i majke i deteta. Prilagođavanje navika spavanja, kao i redovne konsultacije sa vašim lekarom, mogu vam pomoći da prođete kroz period trudnoće sa što manje briga i omogućiti vam da pružite najbolji početak vašem detetu.